ערב יום ירושלים ויומיים לפני העברת שגרירות ארה"ב לירושלים, נטע ברזילי מהוד השרון הביאה גאווה גדולה למדינת ישראל בזכייתה אמש (שבת) באירוויזיון בליסבון, פורטוגל עם השיר "TOY".
זוהי הפעם הרביעית שבה זוכה ישראל בתחרות האירוויזיון ו-20 שנה לאחר זכייתה של דנה אינטרנשיונל ב-1998. בשנה הבאה התחרות תיערך בבירת ישראל, ירושלים, עם מאות אלפי משתתפים.
אחרי תחרות מותחת במיוחד ישראל סיימה אמש במקום הראשון עם 529 נקודות. ברזילי אמרה לאחר זכייתה: "אני כל כך מאושרת. תודה רבה לכם שבחרתם בנו, תודה רבה, אני אוהבת את ישראל, בשנה הבאה בירושלים".
נטע ברזילי. צילום: רויטרסנטע ברזילי. צילום: רויטרס
נטע ברזילי. צילום: רויטרס
(נטע ברזילי. צילום: רויטרס)
אירוויזיון 2019 יתקיים בירושלים אבל השאלה הגדולה היא היכן. האופציה הראשונה היא בנייני האומה בה נערך כבר האירוויזיון אך מכיל רק שלושת אלפים מקומות ישיבה ואינו עומד בתקן של התחרות האירופאית שהלכה וגדלה מאז השיר 'הללויה'.
האופציה הריאלית היחידה כיום היא הארנה במלחה שמכיל 11,200 מקומות ישיבה והוא האולם המקורה הגדול ביותר בארץ. על פי תקנון האירויזיון התחרות חייבת להיערך במקום מקורה, כך שאין אפשרות לערוך את האירוויזיון באיצדטדיונים או פארקים.
האופציה היחידה שהאירוע ייערך באיצטדיון טדי הוא רק במידה ותאושר תכנית קירוי לאיצטדיון. מבחינה טכנית ניתן להקים תוך פרק זמן של שנה אך מדובר בעלויות כספיות לא מבוטלות וגם בהשבתה זמנית של הפעילות באיצטדיון.
מנכ"ל חברת אריאל, ציון תורג'מן, האחראי גם על טדי וגם על הארנה אמר הבוקר לחדשות מיינט כי האופציה בעלת ההיתכנות הגדולה ביותר היא הארנה וכי גם ראש העירייה ניר ברקת תומך בקיום האירוויזיון שם.
תורג'מן: "ירושלים, בירת ישראל תארח בשנה הבאה את התחרות. הארנה הוא המקום הכי טוב לכך מעבר למספר המקומות, גם בתשתיות נילוות ויש גם תוכנית שנמצאת בשלבי אישור מתקדמים, ללא קשר לזכייה אתמול, לפתח עוד תשתיות נחוצות במתחם. ברכות לנטע ואנחנו נדאג שהאירוע בשנה הבאה בירושלים יהיה הפקה בלתי נשכחת".
ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, בירך את ברזילי על זכייתה: "נטע כפרה עליה הביאה לירושלים ולעם ישראל מתנה גדולה ומרגשת ליום ירושלים שיחד עם העברת השגירות לבירה שמה את ירושלים על ראש שמחתו של העולם כולו. עיריית ירושלים תעניק את כל הסיוע הדרוש לקיום אירוויזיון 2019 בבירת ישראל ויחד נחשוף את פניה היפות של ירושלים לכל בית בעולם".