פסטיבל 'עפוליז' בשוק העירוני הישן בעפולה בחול המועד סוכות היה אירוע שעוד הרבה זמן ידברו ויספרו עליו. זה היה אירוע מכונן בחייה התרבותיים של העיר, שתחת ראש העיר אבי אלקבץ מקבעת את מעמדה כבירת התרבות של האזור.
צילום: דימה חברצילום: דימה חבר
צילום: דימה חבר
(צילום: דימה חבר)
מור ליפשיץ, האשה והחזון, מ'תנועת תרבות', הפיקה את הפסטיבל בתמיכתה של העירייה, יחד עם סיון ג'ינו וגילי ברק מ'ואהבת', שמחזיקות את החזון והדרך המשותפת. ליפשיץ מלאת האנרגיות היא חלק מהצוות של פיתוח 'ואהבת' בשוק הישן. תפקידה ב'תנועה' הוא לפתח יוזמות קהילתיות אומניות מקומיות. מה שנקרא יצירת תרבות בקהילה. 'עפוליז' בשוק הישן היתה הצלחה אדירה, עבורה מבחינה אישית, עבור התנועה ובעיקר עבר העיר.
צילום: דוברות עיריית עפולהצילום: דוברות עיריית עפולה
צילום: דוברות עיריית עפולה
(צילום: דוברות עיריית עפולה)
"אלה היו שלושה ימים מוצלחים מרגשים וצבעוניים, שהראו וסימנו את הפוטנציאל האדיר והקסם הקיים במקום הזה", סיכמה ליפשיץ את האירוע, "היו בו הופעות מוזיקה בשלוש במות, ערבוב סגנונות מדהים, כ-30 אמנים שהציגו בתערוכה ברחובות השוק ובתוך החנויות, עבודות אומנות שנשארות גם לאחר הפסטיבל. היה פה שילוב בין הסוחרים הוותיקים לצד העסקים החדשים הנפתחים והאמנים הרבים. התגובות של האנשים היו נרגשות וריגשו אותנו עד מאוד".
כ- 6500 איש הגיעו לפסטיבל בשלושה ימים וכל אחד מהם התפעל, התלהב וגם נדהם איך הפך המקום המיושן לזירת תרבות תוססת, מגניבה, מרעננת ושוקקת חיים.
צילום: דימה חברצילום: דימה חבר
צילום: דימה חבר
(צילום: דימה חבר)
צילום: דימה חברצילום: דימה חבר
צילום: דימה חבר
(צילום: דימה חבר)
"פסטיבל ׳עפוליז' שהתקיים בחול המועד סוכות היה אירוע ייחודי ומגוון. מאות אנשים הגיעו, מהעיר ומחוצה לה, בכל ערב ונהנו מאוד", אמר ראש העיר אבי אלקבץ שהיה שבע רצון מההצלחה של האירוע, "יישר כוח לתנועת תרבות וכל הגורמים השותפים על ארגון האירוע. קיבלנו החלטה להפוך את השוק העירוני הישן לאחד ממוקדי הבילוי המרכזיים בעיר ולכן נמשיך לתת כתף ליוזמות תרבותיות כאלה ואחרות ונמשיך לייצר אירועים לכל הגילאים, כי עפולה היא בירת התרבות של הצפון״.
יונה משה-דוד יזמת עסקית-חברתית ואשת יחסי הציבור של רשת 'שחקים' מודה כי עוצמת ההצלחה הפתיעה את כל מי שהיה חלק מההפקה. "במשך שלושה ימים הצליחו עיריית עפולה ותנועת תרבות להפיק אירוע שעוד ידברו עליו רבות", אמרה משה-דוד, "האווירה המיוחדת בשוק הישן, המחשבה על הפרטים הקטנים, השילוב של אומנות, מוזיקה ותרבות, הצליחו להביא לעיר עפולה משהו שונה ומיוחד שלא נופל מהערים הגדולות בארץ. אין לי ספק שיש פוטנציאל גדול למקום, שיזמים רבים יגיעו ושהוא יהווה מוקד תרבות נוסף ומרכזי בצפון. היה פשוט מדהים, שאפו ענק למארגנים".
צילום: דימה חברצילום: דימה חבר
צילום: דימה חבר
(צילום: דימה חבר)
צילום: יוסי וקניןצילום: יוסי וקנין
צילום: יוסי וקנין
(צילום: יוסי וקנין)
את האירוע הזה יצרה כאמור החבורה של תנועת תרבות וקהילת האומנים המקומית, שנוכחת כבר שנתיים בשוק הישן עם 'ואהבת-אומנות חדשה בשוק הישן', שהרים את הדגל של התחדשות תרבותית אומנותית וקהילתית בשוק הישן.