במעמד מרגש נחגגה ברחבת הכותל חגיגת בר ובת מצווה מאוחרת ל־50 ניצולי שואה ממגדל העמק שלא זכו לחגוג כראוי בנערותם. האירוע התקיים הודות ליוזמה של 'הקרן למורשת הכותל המערבי' ותרומת ועדת התביעות ויצא לפועל בידי המדור לאזרחים ותיקים באגף לשירותים חברתיים ואגף הקליטה.
אירוע מרגש | צילום: דוברות עיריית מגדל העמקאירוע מרגש | צילום: דוברות עיריית מגדל העמק
אירוע מרגש | צילום: דוברות עיריית מגדל העמק
(אירוע מרגש | צילום: דוברות עיריית מגדל העמק)
לטקס בכותל יצאו שני אוטובוסים עם כ־50 ניצולי שואה ובליווי 50 בני משפחה וחברים. עם הגעתם לכותל יצאו לסיור מודרך ומרתק בשרשרת הדורות. בצאתם קיבלו את פניהם נגני כלי זמר וחזן. "המחווה המרגשת גרמה לכולנו התרגשות עצומה", סיפרה אחת המשתתפות.
הגברים המשיכו לקבלת הדרכה לקראת העלייה לתורה והנחת התפילין והנשים קיבלו מידע לגבי טקס בת המצווה, הדליקו נרות ובירכו. כל משתתפת קיבלה פמוט שהכינו ועיצבו במיוחד עבורן נערות שערכו טקס בת מצווה באולם הסמוך.
לאחר הטקסים צעדו המשתתפים לעבר הכותל להטמין פתקים בין האבנים. הטקס הסתיים בשירת התקווה כשדגל ישראל התנופף במרכז המעגל.
היום נחתם בארוחת צהריים בליווי מוזיקלי של נגן כלי זמר והחזן דובל'ה הלר. לכל משתתף הוענקה תעודה הנושאת את שמו, עדות לטקס המצווה שעבר.
בתום הארוחה בירכו את ניצולי השואה נציג הקרן למורשת הכותל המערבי, נציגי ועדת התביעות וברכה בן סדון, מנהלת המדור לאזרחים ותיקים הודתה לכל השותפים. "אני מתרגשת יחד עם הניצולים ובני משפחותיהם, זהו פרויקט אחד מני רבים שנעשים למען ניצולי השואה במגדל העמק. נמשיך לפעול למענם ולעשות הכל כדי להעניק להם את המיטב שאפשר. תודה לוועדת התביעות ולקרן למורשת הכותל המערבי על אירוע מרגש. ביום זה זכינו לקיים בר ובת מצווה ל־50 ניצולי שואה ובכך לזכות אותם ואותנו באחת המצוות החשובות והמשמעותיות של העם היהודי", אמרה בן סדון.
דורון אלחרר, סגן ראש העיר הממונה על הרווחה, אמר: "ביום מיוחד זה אנחנו סוגרים מעגל. האירוע המרגש בא כפיצוי על הפסד הנעורים של ניצולי השואה. אמנם הם מבוגרים בשנים רבות, אבל כעת צריך לטרוח למענם, להשקיע ולחגוג כדי שיוכלו לטעום מאירוע יהודי חשוב ומשמעותי זה".
מומי בן סימון, מנהל אגף לשירותים חברתיים, הוסיף: "במגדל העמק ישנם כיום על פי ההערכה כ־750 ניצולי שואה. אגף הרווחה במגדל העמק מעניק ליווי וסיוע לאותם ניצולים כדי למלא את צרכיהם הקיומיים במגוון רחב של נושאים".
ראש העיר קיבל את ניצולי השואה עם חזרתם למגדל העמק ובירך אותם לכבוד בר ובת המצווה.. ניצולי השואה מצדם הודו על הזכות להשתתף באירוע כה ייחודי ומשמעותי עבורם. אלי ברדה: "היה מרגש לגרום להם אושר ושמחה סביב חוויית הבר/בת מצווה שלא זכו לציין ולחגוג. נמשיך לעשות כל מאמץ להצדיע לדור שורדי השואה ולעשות הכל כדי שיחיו בכבוד את שארית חייהם".