במרכז הרפואי העמק מקבוצת הכללית נחנך בית חולים חירום, 13 שנים לאחר פרוץ מלחמת לבנון השנייה, שבמהלכה נורו אלפי רקטות וטילים ארוכי טווח לכל אזור הצפון. בית החולים הוקם מתרומת הקרם לידידות מיסודו של הרב אקשטיין. בטקס חנוכת המקום השתתפו יעל אקשטיין, ראשי בית החולים, ראש העיר עפולה אבי אלקבץ ומוזמנים נוספים.
צילום: דוברות מרכז רפואי העמקצילום: דוברות מרכז רפואי העמק
צילום: דוברות מרכז רפואי העמק
(צילום: דוברות מרכז רפואי העמק)
הבניין הרב תחומי החדש במרכז הרפואי העמק כולל 2 קומות ממוגנות, בהן קומת חדרי לידה וחדרי ניתוח, וקומת הכניסה לבניין שבימי שגרה יופעלו בה מכוני יום רפואיים ובשעת חירום יוסב לבית חולים חירום, שבו 100 עמדות לטיפול בחולים מורכבים, עם כל התשתיות הנחוצות לטיפול בחולים אלה.
צילום: דוברות מרכז רפואי העמקצילום: דוברות מרכז רפואי העמק
צילום: דוברות מרכז רפואי העמק
(צילום: דוברות מרכז רפואי העמק)
ד"ר דוד אלמוג, סגן מנהלת בית החולים, שהיה ממונה על החירום בזמן מלחמת לבנון השנייה מספר עד כמה בית חולים חירום הוא חיוני לתושבי הצפון. "כשפרצה המלחמה, ביולי 2006, נפלו טילים במרחק כמה מאות מטרים מבית החולים. שלושה בתי חולים אחרים בצפון אפילו ספגו פגיעה ישירה", סיפר ד"ר אלמוג, "ארגון הטרור חיזבאללה כיוון את התקפותיו על האוכלוסייה האזרחית ובתי החולים היו מאוימים באופן ישיר. נאלצנו לפנות את המטופלים מכל הקומות העליונות של בית החולים ולהעבירם להמשך טיפול במרחבים שהיו מוגנים יחסית, אבל זה לא היה מספיק טוב ובטוח עבורם. אנחנו חונכים קומה שלמה שתאפשר לנו להעניק טיפול ממושך לחולים ולנפגעים במצבי חירום".
צילום: דוברות מרכז רפואי העמקצילום: דוברות מרכז רפואי העמק
צילום: דוברות מרכז רפואי העמק
(צילום: דוברות מרכז רפואי העמק)
"עד 2006 תכנית ההפעלה של בתי החולים בחירום חייבה חדרים ממוגנים בכל מחלקה", נזכרת מנהלת המרכז הרפואי ד"ר אורנה בלונדהיים, "אלא שכמה ימים לאחר פרוץ המלחמה החלו טילים ארוכי טווח לנחות סביבנו והבנו שהתכנית הזו לא ישימה. אי אפשר לנייד חולים מורכבים ומונשמים לחדרים ממוגנים בתוך דקה. היה ברור שחייבים לבנות שטחים גדולים ממוגנים שבהם נטפל בחולים הקשים בזמן חירום".
פתיחת הטקס ציינה נשיאת הקרן הגברת יעל אקשטיין: "בתקופה זו איראן מרימה את ראשה ומאיימת על העולם החופשי ובמיוחד על ישראל. הזרועות שלה בסוריה ולבנון מחייבות אותנו לעמוד על המשמר להתכונן להגן ולטפל באזרחינו בשעת חירום. אני שמחה שמתאפשר לנו להיות חלק מפרויקטים מצילי חיים כמו זה. אנחנו דואגים למיגון ואתם אנשי הרפואה המדהימים דואגים לטיפול המסור בכל אדם. יחד אנחנו עומדים כחומה בצורה מול כל איום ומראים שעם ישראל חי ושאנחנו כאן להישאר. אני מאחלת ומתפללת שלא נזדקק למיגון כאן ושנדע רק שקט ושלום בישראל".