שלט שהציבה המועצה הדתית ביקנעם במשך שנים בפתח בית העלמין במושבה, דרש מנשים שלא לשהות במקום יחד עם גברים בעת שמתקיימת לוויה. לאחר התערבות עמותת 'עתים' הוא הוסר השבוע.
גזענות: מודעות ברוסית על "אתיופים מסריחים" מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק
"ציבור הנשים מתבקש לא להתערבב בין הגברים בשעת הלוויה", נכתב על גבי השלט, שבעקבותיו הגיעו למרכז הסיוע של עמותת 'עתים' פניות נזעמות מתושבים. העמותה, המסייעת לאנשים הנתקלים בקשיים מול שירותי הדת, פנתה לראש המועצה הדתית ביקנעם, שרלי בוחבוט, בדרישה להסיר מיד את השילוט, וטענה כי הוראות אלה פוגעות בזכויותיהן של נשים המבקשות ללוות את יקיריהן בדרכם האחרונה. 'עתים' ציינה בפנייתה כי הוראה נוספת הכתובה על השלט, לפיה נדרש מנשים בלבד לבוא בלבוש צנוע והולם, היא דרישה מפלה.
ההוראות בשלט מנוגדות להנחיות מנכ"ל המשרד לשירותי דת. "לא תונהג כל הפרדה בין גברים לנשים במהלך טקס הלוויה על כל שלביו השונים", נאמר בהנחיות המנכ"ל, "בהתאם לכך לא יוצבו ברחבי בית העלמין שלטים קבועים שנועדו להכווין נשים וגברים להיפרד זה מזה. כמו כן, לא יוצבו מחסומים אחרים כלשהם, קבועים או ארעיים, שנועדו ליצור הפרדה כאמור".
עו"ד אלעד קפלן, מנהל המחלקה המשפטית ב'עתים', קורא למשרד לשירותי דת לאכוף את הנחיותיו: "אנו עומדים על המשמר בכל עת בשמירה על זכויותיהם של הבאים בשערי הממסד הדתי ונפעל בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו על מנת למנוע תופעות של הדרת נשים.
"אנו קוראים למשרד לשירותי דת לפעול לבלימת תופעות של אפליה אסורה בבתי עלמין, ובהן מניעת נשים מלהספיד את יקיריהן, מניעתן מליווי המת אל מקום הקבורה וכן כפיית הפרדה בין גברים לנשים בשעת ההספדים באמצעות שילוט ומחיצות מסוגים שונים. מדיניות זו של חלק מהמועצות הדתיות פוגעת בדמותה של מדינה ישראל, הן כמדינה יהודית והן כמדינה דמוקרטית".
במכתב התגובה ששלח לעמותה יו"ר המועצה הדתית בוחבוט נכתב: "מדובר בשלט המוצב בכניסה לבית העלמין למעלה מ־30 שנה. עם פנייתכם ועל מנת לא לגרום עוגמת נפש ולו לאדם אחד המבקר בבית העלמין, השלט הוסר מיידית. המועצה מכבדת כל אדם באשר הוא".
יו"ר מועצה דתית יקנעם שרלי בוחבוט מסר בתגובה: "השלט הוצב לפני 30 שנה, העירו את תשומת ליבנו לעניין והסרנו את השלט כדי לא לפגוע ולו באדם אחד".