שגרת המלחמה שישראל נמצאת בה כבר יותר מחודש, היא גם שגרת עבודה מאתגרת בעבור צוותי המרפאות של שירותי בריאות כללית שממשיכים להעניק בימים אלו שירותים חיוניים למטופלים המועטים שנשארו בקרית שמונה וביישובים שפונו הסמוכים לגבול הצפון.
2 צפייה בגלריה
צוות כללית בקרית שמונה
צוות כללית בקרית שמונה
צוות כללית בקרית שמונה
(צילום: רובי קוטר)
כחלק מתפיסת העבודה של כללית הוקמו גם מרפאות למפונים במלונות טבריה והוקמו שלוחות ייעודיות במרפאות כללית באזור.
"היינו צריכים להתוות את כל המערך של השירותים הרפואיים שאנחנו נותנים ולהמשיך את הקיום שלהם גם כשהמטופלים מפונים", אומרת ד"ר אביטל מרגלית, מנהלת מינהלת הגליל בשירותי בריאות כללית. מינהלת הגליל פרוסה מקרית שמונה והקיבוצים והמושבים על הגדר, עד טבריה, חצור הגלילית, צפת ודרום רמת הגולן.
כחלק מתפקידה המשמעותי במינהלת ד"ר מרגלית מגיעה לכל המרפאות כולל המרפאות ביישובים שפונו מהם התושבים כמו קרית שמונה. "אני מגיעה הרבה לקרית שמונה והקמנו את המערך של קריית שמונה שאמור לתת שירותים גם למטופלים שנשארו שם".
בקרית שמונה אוחדו כל המרפאות למרפאה אחת 'מרפאת קנב', שם מרוכזים כלל השירותים לתושבי העיר. "יש לנו מערך של רופאי משפחה ורופאי ילדים שמגיעים מדי יום", אומרת ד"ר מרגלית, "המערך כולל רפואה יועצת לנשים ורופאים כירורגים, פסיכיאטריה ועובדות סוציאלית שנותנת מענה יומיומי. כל השירותים בקרית שמונה אוחדו למרפאה אחת - מרפאת קנב שלפני המלחמה נתנה שירות של רפואה יועצת. איחדנו את כולם גם על מנת שהצוותים ירגישו שיותר נעים להם והם לא נמצאים לבד, וגם עבור המטופלים שיהיה להם יותר נוח להגיע למקום אחד ולקבל בו את כל השירותים ולא להסתובב ברחבי העיר".

2 צפייה בגלריה
 ד"ר אביטל מרגלית
 ד"ר אביטל מרגלית
ד"ר אביטל מרגלית
(צילום: כללית)
קראו גם:

מעבר למערך בקרית שמונה נבנה מערך ייעודי לכל המפונים, מבוטחי שירותי בריאות כללית שנמצאים בחלקם במלונות ובתי הארחה בטבריה וביישובים מסביב. במסגרתו נבנה מערך ייעודי למפונים שכולל מרפאות בתוך המלונות ומרפאות ייעודיות למפונים בתוך המרפאות של טבריה. הרופאים עצמם של קרית שמונה וההתיישבות שחלקם בעצמם פונו, מגיעים לשם.
אלו שנשארו בקרית שמונה לא חוששים?
ד"ר מרגלית: "למרות הקשיים הצוותים מגיעים למרפאות מבינים את החשיבות שהמטופלים יקבלו טיפול מצוותים מוכרים הצוותים מבינים ששגרת פתיחת המרפאות נותנת תחושת יציבות וחוסן למטופלים שלנו. אנשים חוששים, אבל אנחנו מגיעים ומחזקים את הצוותים. גם בקרית שמונה וגם ברמת הגולן, הם מגיעים בתנאים בלתי אפשריים, משאירים את האישה והילדים בבית, וזה בהחלט לא פשוט אבל הם מבינים את החשיבות כמה זה חשוב למטופלים שהם מגיעים למרפאה ורואים פנים מוכרות".