"שיקגו" המחזמר עטור הפרסים, השבחים, עם אלפי הופעות, גרסאות, אדפטציות ושחזורים, נחת אצלנו הישר מברודווי לתל אביב, ולרגע אחד יכולנו להרגיש את הקסם האמיתי של הבמה. מה חבל, שבאולם שמכיל 2,500 מושבים, אם לא הצטיידתם במשקפת או בזוג עיניים חזקות, נגזר עליכם לראות צלליות שמרקות על הבמה. אבל בואו נניח את הבעיות הטכניות בצד (ואת העובדה שצריך למקסם רווחים ולמכור כרטיסים בכדי להצדיק את הבאת להקת הזמרים, הרקדנים והנגנים מארצות הברית הרחוקה לפרובינציה הקטנה, ישראל) ונתייחס לעיקר.
שירי מימון ב"שיקגו". צילום: אורית פנינישירי מימון ב"שיקגו". צילום: אורית פניני
שירי מימון ב"שיקגו". צילום: אורית פניני
(שירי מימון ב"שיקגו". צילום: אורית פניני)
המחזמר "שיקגו", שמבוסס על מחזה משנות העשרים בעל אותו שם, מגולל את הפשעים שהתרחשו באותן השנים, ומותח ביקורת על השחיתות השלטונית ועל היכולת להתפרסם ברגע. תשכחו מכוכבי ריאליטי מזוייפים - כאן מדובר בדבר האמיתי.
למי שלא ראה את המחזמר בברודווי או בווסט-אנד ולא צפה בסרט, נספר שהעלילה עוקבת אחר רוקסי הארט (שירי מימון), עקרת בית ורקדנית במועדון לילה, שרוצחת את המאהב שלה אחרי שאיים לעזוב אותה. ולמה קלי (טרה סי מקלאוד) היא נערת וודוויל שרצחה את בעלה ואחותה כשתפסה אותם יחד במיטה. השתיים, כמו גם אסירות אחרות, נעזרות בעורך הדין הממולח בילי פלין, בכדי להינצל מגזר דין מוות ולהפוך את הפשעים הנוראיים שלהן לכותרות בעיתון -ואותן לכוכבות מפורסמות.
שיקגו. צילום: אורית פנינישיקגו. צילום: אורית פניני
שיקגו. צילום: אורית פניני
(שיקגו. צילום: אורית פניני)
המחזמר עלה לראשונה ב 1976, כאשר על הכוריאוגרפיה אמון היה בוב פוסי, אחד מהכוריאוגרפים הגדולים של מחזות הזמר באותה תקופה. הבימוי, כמו גם הכיראורפיה, נשארו נאמנים לסגנון שלו, שכולל הפיכת ברכיים, פנייה לצדדים, גלגול כתפיים וכמובן – ידי ג'אז מופלאות. "שיקגו" הולידה לא רק בימוי מהודק שמנצל את מדיום התיאטרון כפי שהוא, אלא גם כמה שירים מופלאים שנכנסו לפנתאון של מחזות הזמר בכל הזמנים, ביניהם ALL THAT JAZZ, CELL BLOCK TANGO, ROXIE, NOWADAYS ועוד.
בימוי שנשאר נאמן למקור. צילום: אורית פניניבימוי שנשאר נאמן למקור. צילום: אורית פניני
בימוי שנשאר נאמן למקור. צילום: אורית פניני
(בימוי שנשאר נאמן למקור. צילום: אורית פניני)
במהלך השנים הספיקה "שיקגו" לזכות בבימויים שונים ואלינו הגיע ההפקה הנוכחית בברודווי, מלבד השחקנים. מדובר בשחקנים שיוצאים לתור ברחבי העולם עם המחזמר ולא בקאסט המקורי והניו-יורקי. בעוד לאורך השנים זכו הכוכבות הגדולות של הבמה להיכנס לנעליים של רוקסי וולמה, הפעם אנחנו מקבלים ישראלית וקנדית. האחת עושה את צעדיה הראשונים בהפקה בינלאומית והשנייה מקצוענית ומשופשפת.
"שיקגו" בישראל. צילום: אורית פניני"שיקגו" בישראל. צילום: אורית פניני
"שיקגו" בישראל. צילום: אורית פניני
("שיקגו" בישראל. צילום: אורית פניני)
כן, הפער בין יכולות הביצוע ניכר, אך נראה ששירי מימון חיה את החלום. היא מצליחה להתמודד עם האנגלית בצורה יוצאת מן הכלל וללא חריקות, השירה הופכת למדויקת, הרגש עובר ולמשך שעתיים וחצי נהנו להתרגש ביחד עם מימון על הבמה. אם אתם מחפשים בילוי מהנה, הפקה איכותית ובימוי שמחזיר את הקסם לבמה, לכו תראו את "שיקגו", תתענגו על מחזמר שעשוי מהחומר הנכון ממנו עושים מחזות זמר - אבל ואל תשכחו להביא איתכם משקפת.
שיקגו, עד ה 16.3, היכל התרבות, תל אביב. לכרטיסים אחרונים לחצו כאן.