כשאיתי (שם בדוי) נכנס לחדר הטיפולים, לא יכולתי שלא להתרשם מהליכתו הבטוחה ומלבושו המוקפד. הוא הציג את עצמו כרודף שמלות והתגאה בכך שהוא מנהל מערכות יחסים עם חמש נשים במקביל. עוד סיפר שהוא נהנה מהיכולת לתמרן ביניהן וטען שכל אחת משלימה עבורו משהו אחר, כל אחת מיוחדת במינה לטעמו. הוא אוהב את כולן ואינו מוכן לוותר על אף אחת מהן.
המחשה: shutterstockהמחשה: shutterstock
המחשה: shutterstock
(המחשה: shutterstock)
"למה הגעת לטיפול?", שאלתי.
"אני מרגיש עייף מזה ולא יודע איך להפסיק. אני לא יודע במי לבחור. אני זקוק לכל אחת מהן ורוצה את כולן".
הבטתי בו וראיתי לנגד עיניי בחור נאה מאוד, רהוט ואינטליגנטי שמנסה למצוא את הדרך אל עצמו.
הטענה של איתי הייתה שהוא גורם לכל הנשים הרגשה טובה והן שמחות להיות אתו, לכן למה זה משנה אם הוא מרמה אותן ומשלה אותן שהן "היחידות"?
מאחר והוא השתמש במילים 'משלה' ו'מרמה', בדקתי אתו מה משמעות המילים בשבילו ולמה הוא חושב שזה באמת לא ישנה להן אם יידעו. התעניינתי איך הוא מצליח טכנית לנהל רומן בו זמנית עם מספר נשים וניסיתי להבין מאין נובע הצורך האמיתי העמוק שלו להיות עם חמש נשים במקביל. כשנגלתה בפניי הסיבה, הבנתי שכדאי להפגיש אותו עם החלקים השונים שבתוכו, כדי ליצור הלימה בין מי שהוא לבין מי שהוא רוצה להיות ומי שהוא יכול להיות.
איתי אמנם רצה "להיגמל", כהגדרתו, רק מהנשים, אבל הטיפול העלה בו זיכרונות מילדותו, כשהיה עליו להתמודד איתם לראשונה ולתת להם מקום כן ואמיתי שיאפשר את הצלחת הטיפול. חלק מהזיכרונות הללו גרמו לו להאמין שהדרך שלו היא טובה ונכונה כי היא מיטיבה עם עצמו ועם הנשים, ואז למה צריך להפסיק משהו טוב?
נזהרתי מלהעביר ביקורת או לתת פרשנות להתנהגות של איתי, ליוויתי אותו בתהליכים שעבר, ציידתי אותו בארגז של תובנות והוא יצא לדרך.
לאחרונה הוא בישר לי שמצא את האחת ואיתה הוא מתכוון להתחתן.
הוא סיפר לה שבעברו הוא היה עם כמה נשים והיא נבהלה והגיעה כדי לדבר איתי ולהבין אם הוא "נרפא". אני מאמינה שאחרי הטיפול שעבר, היא באמת יכולה להיות האישה היחידה בשבילו.
תהליכי החשיבה שלנו מורכבים מזיכרונות העבר ואנו יכולים לשנות את הזיכרון ולתכנת את המוח מחדש כך שנייצר תוצאות חדשות בחיינו.
מניסיוני, אני מאמינה שכל אחד יכול לעבור שינוי.
שרון בן דור, מטפלת רגשית בשיטת NLP
puni8@walla.com 054-2520015