אתמול (שני) נרשמה היסטוריה בגלבוע לאחר ההכרזה על עלייתה של קבוצת הפועל 'קרן גלבוע/מעיינות' בכדורסל נשים לליגת העל לראשונה בתולדותיה. כידוע, לאחר התפשטות נגיף הקורונה הופסק הספורט בישראל לזמן לא ידוע, אך בעוד שאת ליגת העל בכדורסל גברים מחזירים לפעילות בתחילת יוני, את הליגה הלאומית כמו גם את ליגות הנשים, הנוער והילדים החליטו לסיים בטרם עת. בגלבוע/מעיינות חיכו כל העת בקוצר רוח לשמוע את מוצא פיה של המינהלת מה יעלה בגורלן והאם היכולת המרשימה שהציגו לאורך העונה שהובילה אותן למקום הראשון בהפרש של 4 נקודות מהמקום השני, תוביל אותן לאליפות ראשונה ולעלייה היסטורית.
נבחרת מנצחתנבחרת מנצחת
נבחרת מנצחת
(צילום: יונתן שדה)
"זה מרגש מאוד", אמרה יו"ר הקבוצה נטע אבוגוב אחרי שקיבלה את הבשורה, "מצד אחד יש גם תחושה של פספוס כי רצינו גם אליפות וגם גביע ולא רצינו לסיים את העונה ככה. בנינו קבוצה טובה כדי לעלות דרך המגרש, אבל מצד שני אנחנו כן מרגישות ראויות לעלייה הזו. הגענו למאזן של הפסד אחד ב־19 משחקים והובלנו את הטבלה כל העונה. זו בשורה משמחת לגלבוע שעכשיו יש נציגות גם לקבוצת הגברים וגם הנשים בליגת העל".
בלי אגו
אבוגוב נכנסה בקול תרועה לפני כשנתיים למועדון במטרה לקדם את גלבוע/מעיינות ואת ענף כדורסל הנשים בכלל, ובזמן הקצר הזה היא כבר יכולה לרשום 'וי' ראשון עם עלייה לליגת העל. "בשנה הראשונה שנכנסתי לא היו מטרות הישגיות למרות שהגענו לפלייאוף העליון ולגמר גביע האיגוד, אבל השנה הצבנו מטרות ובהתאם לכך בנינו את הקבוצה. אני מקווה שהעלייה הזו אכן תצא לפועל ושהמועצה תגבה את ההישג הזה".
יו"ר הקבוצה נטע אבוגוביו"ר הקבוצה נטע אבוגוב
יו"ר הקבוצה נטע אבוגוב
(צילום: שרון צור)
יש חשש שלא תהיה קבוצה בעונה הבאה?
"הכל החלטה של תקציבים במועצה. אני מקווה שיבינו את גודל הבשורה והמעמד וימשיכו לגבות את הקבוצה כפי שגיבו בשנתיים האחרונות. אני רוצה לציין שמהרגע שנכנסתי לתפקיד מלווים אותה ותומכים בה גם קהל גדול שמגיע לראות את המשחקים ונותני חסויות שהולכים איתנו ידי ביד".
על סוד הקסם שהביא להישג המרשים אומרת היו"ר: "החוזק של הקבוצה הוא לא רק הסגל שאני מאוד גאה בו כי יש לנו בעצם סגל משולב כאשר הקבוצה נשענת על בוגרות מקומיות בתוספת בנות שנכנסנו השנה וכאלו משנים קודמות, שגם אם לא גדלו במועדון הפכו לחלק מהד.נ.א שלו. זו קבוצה שמסתכלת על כדורסל נשים עם חיבור לקהילה ועם חיבור נכון בתוך חדר ההלבשה. אין אצלנו אגו וכולן אחת למען השנייה ולמען הקבוצה. יש גם מעטפת שלמה שמלווה אותנו אם זה יונתן אורון המאמן, נתן צרויה מנהל הקבוצה בהתנדבות ועד הפיזיותרפיסטים. המעטפת הזו מוכיחה את עצמה; בנות רוצות לבוא לשחק אצלנו ולמרות שאנחנו פריפריה עושות את הנסיעה מרחוק כי יודעות שאצלנו הן מקבלות את היחס ההולם, זוכות להוביל והן נהנות פה. סך הכל קבוצה בליגת העל שיש לה כזו מחלקת בנות זה לא משהו כל כך נפוץ ואנחנו מאוד גאים בזה".
כמישהי שבאה לשנות את הענף וכחברת הנהלת איגוד הכדורסל, אכזב אותך ששוב היתה אפליה בין הנשים לגברים?
"היתה לנו הרגשה מאוד לא טובה עם העובדה שהעונה הפסיקה. זה פספוס מאוד גדול עבור כולנו. הרגשנו שנגדעה לנו העונה בטרם העת. עם ההתקדמות של המשבר וההבנה שאנחנו הולכים לסיום הליגה, תחושת ההחמצה גדלה עוד יותר. אנחנו כקבוצה היינו ערוכים לשני התסריטים: גם לחזרה וגם לסיום. התקבלה ההחלטה שהתקבלה וצריך להשלים עם זה ולהסתכל עם הפנים קדימה איך בונים את העונה הבאה. באופן כללי נכנסתי לענף הזה כדי להשפיע גם ברמת המיקרו במועדון כמו גלבוע וגם ברמת המאקרו, ומבחינתי אני מפשילה שרוולים וממשיכה לעבוד במרץ כדי לפתח את הענף כמה שיותר אך ורק לטובת השחקניות וכדורסל נשים. אני פחות עסוקה בהשוואות לגברים ויותר מסתכלת על הצרכים של הענף. בזה אני משקיעה את האנרגיות שלי".
איך תחגגו את העלייה ההיסטורית?
"קודם כל אנחנו רוצים לראות איך אנחנו מעמידים קבוצה לשנה הבאה. אני מניחה שיהיה מספיק זמן לחגוג".
תחושת אפליה
אחת השחקניות המובילות בקבוצה, טלי בן ישי, דיברה גם היא על תחושת ההחמצה: "זו עלייה מוזרה קצת. מבאס שהעונה נגמרה, הגענו כבר לגמר הגביע אז היינו מעדיפות להשלים את ההישג על הפרקט. לי אישית הסוף הזה הוא שמחה שמהולה בעצב".
מה הפך את העונה הזו לכל כך טובה מבחינתכן?
"העונה הזו התחילה הרבה לפני שהתחילו האימונים. בקיץ היתה עבודה מאוד מאסיבית כדי לבנות את כל הדבר הזה. זה מאוד לא פשוט להביא שחקניות מהמרכז ומירושלים. צריך לזכור שלשחקניות יש עוד עבודות חוץ מהכדורסל. ברגע שגיבשנו את הסגל והאימונים התחילו זה הרגיש מאוד טבעי וכיף כי כבר ידענו מה יש לנו ביד ולאן אנחנו מכוונות. הלכנו בכל הכוח על המטרה של עליית ליגה ועבדנו מאוד קשה בשביל זה. כל אחת מהבנות התאמנה אקסטרה וערכה גם אימונים אישיים. אני חייבת לציין שיש לנו חדר הלבשה מדהים; החיבור והכימיה בין כולנו והדינאמיקה בין השחקניות על המגרש זה בעיניי יותר חשוב יותר מכל. כולן עשו שמיניות באוויר אחת בשביל השנייה וזה הפך את האימונים לכיף אחד גדול".
מנכ"ל המחלקה לירן ויניקורמנכ"ל המחלקה לירן ויניקור
מנכ"ל המחלקה לירן ויניקור
(צילום: שרון צור)
על העובדה שהחליטו להפסיק את הליגה אומרת השחקנית הוותיקה: "איך שהתחיל הסיפור של הקורונה מהר מאוד מיהרו להכתיר את האלופה בליגת על נשים. למה? מה ההבדל בין הגברים לנשים? למה איתנו מיהרו לסיים? העבירו שאלון והרוב הצביעו שהן רוצות לחזור לשחק ובכל זאת החליטו לא להחזיר. זה מאוד עצוב לי כי גם לא סיפקו יותר מדי הסברים אז כן מרגיש שיש פה אפליה. גם הליגות הנמוכות יותר, הילדים והנוער, לא המשיכו וזה מבאס. אפשר להגיד שהאפליה הזו לא נולדה אתמול ולא תיגמר מחר. הליגה הלאומית לנשים מורכבת בעיקר מבנות בוגרות שיודעות בדיוק מה כרוך בשביל לשמור על עצמן והיו מיישרות קו בשביל לחזור לשחק. אלו בנות שלא משחקות בשביל הכסף והכדורסל בשבילן זה הכיף והחיים שלהן וברגע שהפסיקו את זה אנשים לא יודעים איזה נזק זה עשה לכל אחת ואחת מאיתנו בפנים".
בן ישי: "איך שהתחיל הסיפור של הקורונה מהר מאוד מיהרו להכתיר את האלופה בליגת על נשים. למה? מה ההבדל בין הגברים לנשים? למה איתנו מיהרו לסיים? זה מאוד עצוב"
בן ישי בת ה־36 רושמת העונה כבר את העלייה השמינית שלה ובהחלט מסומנת כקבלנית עליות בכדורסל הנשים. אך למרות השמחה לחזור לליגה הראשונה שם כבר שיחקה כמה עונות בעבר, היא חושפת כי בכלל לא בטוח שתוכל לעמוד בסטנדרטים הנדרשים לליגה הזו עקב העובדה שהיא גרה ועובדת במרכז. לכן ההישארות שלה בגלבוע מוטלת בספק גדול כרגע. "אני לא יודעת עוד כמה שנים אני אשחק אז בהחלט כיוונתי לעליית ליגה. זו מטרה שרציתי כשחקנית, אבל לא בטוח שמסלול חיי מאפשר לי להמשיך בליגה הראשונה. אני עובדת בבקרים בעיריית תל אביב אז אני מתקשה להאמין שאני אוכל להמשיך, אבל אין לדעת מה יהיה".
ראש המועצה עובד נור הגיב על ההישג המרשים: "ניצחון הרוח - רוח הגלבוע. הדבר הבולט בקבוצת 'קרן גלבוע/מעיינות' הוא התמהיל החברתי שבו משתלבות היטב ומשחקות יחדיו בנות המגיעות ממגזרים שונים ויוצרות פסיפס אנושי מדהים. ספורט עבורנו הוא קודם כל ערך חברתי, חינוכי וקהילתי והפעילות המתקיימת בקבוצת הנשים של הגלבוע משקפת זאת היטב. תוך התגייסות כללית ובחסות הערכים של רוח הגלבוע, הן רושמת היסטוריה מופלאה הגורמת לנו לגאווה רבה. ברכות חמות לשחקניות ולנטע אבוגוב, יו"ר הקבוצה, שיחד עם לירן וינקור מצעידות את הקבוצה אל הרמות הגבוהות ביותר".
מנכ"ל מחלקת הכדורסל גלבוע/מעיינות לירן וינקור: הישג ענק לספורט הנשים בגלבוע ולכדורסל הנשים בפרט. העפלת הקבוצה לליגת העל לנשים היא תוצאה של מאמץ משותף של מ.א. גלבוע והעומד בראשה עובד נור ויור הקבוצה ונותנת החסות נטע אבוגוב. לא סתם 350 שחקניות בוחרות לשחק כדורסל בגלבוע מעיינות ואין לי ספק שקבוצת הבוגרות תעשה לכדורסל הבנות מה שגלבוע גליל עשתה לכדורסל הבנים. מודה מאוד ןשאפו ענק ליונתן אורן מאמן הקבוצה נתן סרויה מנהל הקבוצה אור מיכאלי וכל שחקניות הקבוצה על ההישג העצום. ברגעים אלה לא נשכח את קרן זהרוני גנון ז"ל שעל שמה קרויה הקבוצה ואין לי ספק שללא הרוח של מי שהייתה קרן ומה שציוותה לנו במותה ביחד עם משפחתה היקרה לא היינו מגיעים לרגע זה".
פרסום ראשוני: 19:52 , 26.05.20