'בית ציפורי' שבקיבוץ כפר גלעדי, הבית הראשון של קבוצת הכדורסל הפועל גליל עליון וביתם של אלפי תלמידי בית הספר 'עלי גבעה', נהרס היום (ראשון, 12.4) ובמקומו ייבנה אולם מודרני יותר.
הריסות בית ציפורי בכפר גלעדי הריסות בית ציפורי בכפר גלעדי
הריסות בית ציפורי היום, 12.4.2020
(צילום: שירלי גרטי גרשוביץ')
בין השנים 1988-1976 שימש 'בית ציפורי' כאולם הבית של קבוצת הכדורסל הפועל גליל עליון. באותן שנים, כשאצבע הגליל היתה משופעת באירועים בטחוניים ובהם מלחמת לבנון הראשונה, 'בית ציפורי' היה המוקד המרכזי של תושבי הגליל העליון וקרית שמונה, שראו בקבוצה גורם מאחד ומקור לגאווה.
מיטב שחקני ומאמני הכדורסל בשנים הללו, שבחלקם היה ניתן לחזות רק בטלוויזיה, כיכבו וזרחו באולם הזה - כמו ברד ליף, מיכה שוורץ, נדב הנפלד, קרל ווינפרי, ארז חזן, בועז רימון ואריק מנקין מהגליל; מיקי ברקוביץ', מוטי ארואסטי, בארי לייבוביץ', חיים זלוטיקמן וקווין מגי; ומאמני הדור - רלף קליין, יהושע רוזין, פיני גרשון, צביקה שרף ומולי קצורין.
בית ציפורי לפני שנהרסבית ציפורי לפני שנהרס
בית ציפורי לפני שנהרס
(צילום: אפי שריר)
קהל הגליל ידע לכבד את האורחים בקבלת פנים רועשת ומחרישת אוזניים מטריבונות עץ שנבנו על ידי יענקל'ה זייל וחתנו חגי פלד, והיו שוות לפחות 10 נקודות. לאחר שגליל עליון עברו למשכנם הנוכחי בכפר בלום נותר 'בית ציפורי' אולם הספורט של בית הספר 'עלי גבעה', שחינך דורות רבים של תלמידים.
'בית ציפורי' נקרא כך ע"ש חיים ציפורי ז"ל, חבר קיבוץ כפר גלעדי שנהרג בשנת 1938 על ידי פורעים ערבים סמוך למשמר הירדן. הוא נבנה בשנים 1971-1970. עם השנים הלך מצבו הפיזי והידרדר והוא הפך להיות בלתי ידידותי למשתמש. לאחר משא ומתן בין המועצה האזורית הגליל העליון, האחראית על בית הספר 'עלי גבעה', לקיבוץ שהוא בעל הקרקע והמבנה - משא ומתן שנמשך למעלה משנה - נקבע כי האולם המיתולוגי ייהרס.
הריסות בית ציפורי בכפר גלעדי הריסות בית ציפורי בכפר גלעדי
זה מה שנשאר
(צילום: שירלי גרטי גרשוביץ')
הריסות בית ציפורי בכפר גלעדי הריסות בית ציפורי בכפר גלעדי
בגלל הקורונה לא התקיים אירוע פרידה
(צילום: שירלי גרטי גרשוביץ')
הריסות בית ציפורי בכפר גלעדי הריסות בית ציפורי בכפר גלעדי
נשארו רק הזכרונות
(צילום: שירלי גרטי גרשוביץ')
עבור אנשי כפר גלעדי, האולם מקפל בתוכו שלל חוויות קהילתיות מעצבות של אירועים כמו ימי המשק וחגי ישראל, בהם סדרי פסח למאות אנשים. 'בית ציפורי' היה מקום בילוי ספורטיבי של חברי הקיבוץ במשך כמעט 40 שנה. לצד העצב והנוסטלגיה תכננו אנשי הקיבוץ אירוע פרידה מרגש עם פעילות ספורטיבית רב גילאית, שיועד גם לבני הקיבוץ שעזבו; אך לצערם, האירוע לא התקיים בסופו של דבר בגלל משבר הקורונה שמונע התכנסות של קהל, והפרידה מ'בית ציפורי' תישאר בלב ובזכרונות. אחד מחברי הקיבוץ הציע, כתחליף לאירוע, לחתוך חתיכות מהמגרש ולחלק אותן כמזכרת, כפי שנהוג ב־NBA להוקיר שחקנים גדולים שפורשים.
גדעון גלעדי, מחברי הקיבוץ הוותיקים, זוכר את הליך הבנייה ומבקש להיפרד: "מדובר באירוע רגשי, בגלל המקום שתפס האולם בחיי הקיבוץ. ספורט היה מאז ומעולם נדבך משמעותי בחיי כפר גלעדי. יחד עם זאת, במקום האולם הנוכחי ייבנה אולם מודרני יותר, ממוזג, עם תנאים משופרים ומשוכללים לרווחת המשתמשים. האולם החדש ימשיך להיקרא 'בית ציפורי'".
הפועל גליל עליון נגד מכבי תל אביב. 'בית ציפורי' בראשית שנות ה־80הפועל גליל עליון נגד מכבי תל אביב. 'בית ציפורי' בראשית שנות ה־80
הפועל גליל עליון נגד מכבי תל אביב. 'בית ציפורי' בראשית שנות ה־80
(צילום ארכיון: יגאל אשוח)
האולם החדש ייבנה כאמור על חורבותיו של האולם הישן. במועצה האזורית הגליל העליון, שאנשיה אחראים על בניית האולם, מקווים להשלים את בנייתו עד חודש אוקטובר 2020.
פרסום ראשוני: 22:41 , 12.04.20