סגן ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, שי יזרעאלי מכפר יהושע, מקדם בימים אלה מהלך לקריאת הגשר החקלאי מעל כביש 75 הסמוך לצומת נהלל על שם משה דיין. כידוע, במועצה האזורית עמק יזרעאל טרם הונצח מי שהיה הרמטכ"ל הרביעי ושר הביטחון של מדינת ישראל בין השנים 1974-1967 משה דיין, בן מושב נהלל.
הגשר החקלאי מעל כביש 75 הגשר החקלאי מעל כביש 75
הגשר החקלאי מעל כביש 75
(צילום: שרון צור)
לאחרונה פנה סגן ראש המועצה יזרעאלי, המשמש גם כיו"ר ועדת המשנה לתכנון ולבנייה 'יזרעאלים', ל'נתיבי ישראל' עם בקשת ההנצחה. הנושא יועבר בימים הקרובים לבחינת משרד התחבורה.
משה דיין משה דיין
משה דיין
(צילום ארכיון: דוד רובינגר)
"לא יכול להיות שיש בתל אביב שדרה על שם משה דיין ובעמק יזרעאל אין שום דבר. זה לא מסתדר עם ערכי העמק והנרטיב הציוני שהעמק מייצג", אמר יזרעאלי. "בתפיסה שלי, הנצחה מחברת את העבר להווה ולעתיד. אסור שיגדלו פה דורות שלא יידעו מי היה משה דיין".
יזרעאלי גם מסביר מדוע נבחר הגשר החקלאי: "הגשר הזה מחבר בין אדמות נהלל לאדמות הכפר מנשיה זבדה, כפר שמשה דיין היה מיוזמי הקמתו. אני מקווה מאוד שמשרד התחבורה יענה בחיוב לבקשה".
סגן ראש המועצה שי יזרעאלי סגן ראש המועצה שי יזרעאלי
סגן ראש המועצה שי יזרעאלי
(צילום: שרון צור)
אין ספק בכלל שדיין - שסימל את ה'צבר' הטיפוסי, שביד אחת אוחז ברובה ובשנייה במחרשה - ראוי להנצחה בעמק שבו גדל וממנו יצא והפך לאחד האנשים המשפיעים, החשובים והמשמעותיים בתולדות המדינה.
דיין הלך כידוע לעולמו באוקטובר של שנת 1981 והשנה תציין משפחתו 39 שנים למותו. באזכרה האחרונה, במלאת 38 שנים למותו נכחו רק אנשים בודדים, בהם בתו יעל דיין.