שיראל פרץ, בת ה־17 מעפולה, מוכיחה פעם אחר פעם כי אין דבר העומד בפני הרצון. למרות ה'טייטל' שהיא סוחבת על גבה מגיל שלושה חודשים כ'ילדת רמדיה', היא לא נותנת למגבלות לעצור אותה ובשנה שעברה החלה לעשות ימי הולדת והפעלות לילדים. כעת, אחרי שהתאהבה בתחום היא פוצחת ביוזמה חדשה, 'פוד טראק פיצה'. "תמיד היתה לי התמיכה של הבית, המשפחה המורחבת ובית הספר. תמיד החדירו בי את האמונה שאני לא אראה את עצמי כמשהו אחר, שאני יכולה לעשות הכל ושהמגבלה שלי לא תעצור אותי בשום דבר וזה מרגיש שבאמת הצלחתי", אומרת בגאווה הנערה שניצחה את הסטטיסטיקה הרעה והשתקמה באורח מופתי.
שיראל פרץ. "כשבנאדם נותן בסופו של דבר הוא גם מקבל" | צילום: שרון צורשיראל פרץ. "כשבנאדם נותן בסופו של דבר הוא גם מקבל" | צילום: שרון צור
שיראל פרץ. "כשבנאדם נותן בסופו של דבר הוא גם מקבל" | צילום: שרון צור
(שיראל פרץ. "כשבנאדם נותן בסופו של דבר הוא גם מקבל" | צילום: שרון צור)
נזק בלתי הפיך
פרץ, תלמידת כיתה י' בבית ספר 'אורט אלון בן גוריון', היא כאמור נפגעת פרשת 'רמדיה', אותה פרשה מזוויעה שצצה לחיינו לפני כ־17 שנה וגרמה למותם ולפגיעתם של ילדים רבים, כתוצאה מתחליף חלב לקוי.
היא נולדה כתינוקת בריאה לחלוטין. אמה חגית הקפידה להיניק אותה עד שמלאו לה שלושה חודשים, אך כשנאלצה לשוב לעבודה התחילה לתת לתינוקת תחליף חלב מסוג 'רמדיה צמחית' במשך שלושה חודשים. התוצאות לא איחרו להגיע וכבר לאחר שבועיים החלו תופעות הלוואי לצוץ. "בדיעבד מה שהציל את שיראל ממוות היה העובדה שהוספתי לה סוכר ענבים כי בהתחלה היא לא רצתה לאכול את תחליף החלב", משחזרת אמה חגית, "זה התחיל בהקאות קטנות ואחר כך המשיך עם הקאות היסטריות במשך כל היום. הילדה הפסיקה להיות חיונית, איבדה קשר עין והחלה לרדת בצורה קיצונית במשקל".
הביקורים החוזרים ונשנים במרפאה הסתיימו באבחנה שמדובר במשהו ויראלי. "יום אחד הלכתי איתה לטיפת חלב ואמרתי לאחות במפורש שהילדה הולכת למות. למרות שראו שהמדדים שלה צונחים לא הבינו במה מדובר. רק כששלחו אותי לבית חולים לבדיקות החליטו לאשפז אותה. בעלי פחד כי היא היתה נורא קטנה. לבסוף הוחלט שנעשה את הבדיקות אצל רופאת המשפחה".
אחרי שהגיעו תוצאות בדיקות הדם המדדים של פרץ התינוקת היו ברצפה. כעבור יומיים הפרשה כבר התפוצצה. "הראו בטלוויזיה איך לזהות סימנים אצל ילדים שנפגעו מ'הרמדיה הצמחית' ואצל שיראל היו את כל התסמינים למעט פרכוסים. הבהלנו אותה דחוף לבית חולים ושם התחלנו את כל הבדיקות והטיפולים המאסיביים שנמשכו עד גיל 7. כשהפרשה נחשפה זה היה פחד והלם גדול כי אף אחד לא ידע להגיד לנו לקראת מה אנחנו הולכים".
הנזק שנגרם כלל התפתחות מאוחרת, חירשות מלאה באוזן שמאל כתוצאה מחוסר בוויטמין של B1, פגיעה בזיכרון ומערכת חיסונית מוחלשת. "הייתי בטוחה שאת הילדה הזאת אני מאבדת ולראות אותה ככה זה כנגד כל הסיכויים", אומרת האם, "היא התמודדה עם המון קשיים. עד גיל 7 לא ידענו לאן זה ילך וגם היום יש את הפחדים האלה".
לשמח ילדים
פרץ התנדבה כבר בשנה שעברה דרך מיזם 'קול הנתינה' (המיזם נולד מתוך רצון לאפשר לבני נוער עם מגבלת שמיעה להתפתח מבחינה אישית ולהפוך לחברים שווים ותורמים בקהילה, ר.ש) לחגוג יום הולדת לכמה ילדים המגיעים ממשפחות מעוטות יכולת, ומשם זה התגלגל לעיסוק של ממש שנמשך כבר שנה. "בשנה הראשונה של המיזם התנדבתי במועדון 'גיל הזהב' בתל עדשים. שימחתי אנשים מבוגרים שהם בודדים ובשנה שעברה בחרתי להתנדב בימי הולדת לילדים שאין באפשרותם לחגוג. דרך ההתנסות הזו הבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות, לשמח כמה שיותר ילדים במצב הזה", אומרת פרץ השאפתנית ומוסיפה, "לראות את השמחה שיש לילדים האלה על הפנים ושהם באים ואומרים לי זה היום הולדת הכי כיפי שעשו לי בחיים או שההורים אומרים לי בסיום 'זה היום הולדת הראשון שהילדים שלנו חוגגים כי אין לנו את האפשרות לכך', זה שווה הכל".
העסק של שיראל. שאפתנית| צילום: שרון צורהעסק של שיראל. שאפתנית| צילום: שרון צור
העסק של שיראל. שאפתנית| צילום: שרון צור
(העסק של שיראל. שאפתנית| צילום: שרון צור)
בין החגיגות אפשר למצוא יום הולדת ספא, יום הולדת סליים ועכשיו כאמור פרץ מוסיפה לחגיגות גם את ה'פוד טראק פיצה'. מדובר בנגרר נייד מיוחד שבו היא תכין פיצות ותחלק אותן לילדים. "התנסיתי בכל מיני דברים אבל כשהבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות, לשמח ילדים, התחלתי לחקור איך אני יכולה לשפר את ההפעלות שלי. גיליתי חברה בשם 'דונה איטליה' שמספקת פיצות והחלטתי לעשות את זה. בתוך הרכב יש לי את כל המוצרים הנדרשים של הפיצה. אחרי שאני שמה את כל התוספות אני מכניסה את זה לתנור ותוך 3 דקות הפיצה מוכנה. פיצה ממש טעימה", היא אומרת.
מאיפה מגיעה יכולת הנתינה שלך והתרומה לקהילה אחרי כל מה שעברת?
"מהרצון לעשות טוב לאחרים. אם אני הייתי במקום הזה הייתי רוצה שיעשו את אותו הדבר בשבילי. אלו ערכים שגדלתי עליהם בבית. אני חושבת שמי שטוב לו בפנים יכול לעשות טוב להרבה אנשים, ובכלל כשבנאדם נותן בסופו של דבר הוא גם מקבל באותה מידה".
אמא חגית גאה מאוד במיזם של בתה: "אחרי שעברנו את כל השלב הקשה של הטיפולים והסברנו לה מה יש לה, היא החליטה לקחת על עצמה לשמח ילדים ולא משנה באיזו דרך. ככה לאט לאט התפתח העניין של הפעלת ימי הולדת ואם יש ילדים שרוצים לחגוג יום הולדת ממשפחות קשות יום, היא מתנדבת לעשות את זה בחינם. עכשיו היא מכניסה את ה'פוד טראק פיצה'. היא מאוד אוהבת פיצה וכנראה שאין ילד שלא אוהב".
את החניכה הראשונית ל'פוד טראק' תעשה פרץ כבר השבוע ויש כבר הזמנות: "החמיאו לי בלי סוף על הרעיון הזה וקיבלתי הרבה ברכות של הצלחה בבית הספר, במשפחה וגם מראש העיר אבי אלקבץ שעזר לי להשיג את כל מה שהייתי צריכה בשביל זה. ה'פוד טראק' זה משהו שעוד לא היה פה. זה עבור ילדים שרוצים להוסיף עוד משהו מיוחד ליום ההולדת שלהם".
את יודעת שאת מודל לחיקוי עבור הרבה אנשים?
"אני לא מרגישה מודל לחיקוי עדיין, אבל אני בהחלט רוצה להיות כזו. אני רוצה להראות לילדים שהם במצב הרבה יותר גרוע משלי שהם יכולים לעשות כל מה שרק ירצו והמגבלה שלהם לא צריכה לעצור אותם ולא משנה במה מדובר. אני רוצה להעביר להם את הידיעה שאתה טוב במה שאתה אוהב כמו שאתה, איך שאתה. יש לי קשיים עם הלקות שמיעה, אבל זה משהו שאני עובדת עליו ולאט לאט משלימים עם העובדה שזה מה יש, שצריך להתמודד עם זה ומסתכלים קדימה".