הישג לתושבי שכונת רובע יזרעאל בעפולה במאבקם לביטול פרויקט תחנת הכוח שהיתה אמורה לקום בקיבוץ מרחביה מטרים ספורים מהם. זאת לאחר שהקיבוץ בחר שלא לממש את החלטתו משנת 2016 להגיש מועמדות להקמת תחנת כוח קטנה המבוססת על גז בשטח הקיבוץ.
מטעם הקיבוץ נמסר שזו אינה החלטה סופית, אך בהחלט ישנו כיוון חיובי בנושא. על פי גורמים בקיבוץ, השינוי בגישה הגיע מתוך רצון לשמור על שכנות טובה באזור למרות ההפסד הכלכלי הגדול הכרוך במהלך. לתושבי הקיבוץ נמסר כי "בתקופה האחרונה קיבלה הנהלת הקיבוץ החלטות וביצעה כמה צעדים שמטרתם להתמודד עם החשש מפגיעה באיכות החיים ובאיכות הסביבה בקיבוץ, מתוך מחשבה מקיפה על טובתם של החברים והתושבים, משיקולים חברתיים ובמענה לדאגות ולחששות של הציבור".
קיבוץ מרחביה | צילום: שרון צורקיבוץ מרחביה | צילום: שרון צור
קיבוץ מרחביה | צילום: שרון צור
(קיבוץ מרחביה | צילום: שרון צור)
כזכור, בשנה שעברה הגישו תושבי הרובע התנגדות משפטית למתן היתר בנייה לתחנת כוח במרחביה, שגובתה ב־200 חתימות שנאספו לצורך העניין ובהחלט סייעו להחלטה שהתקבלה בשבוע שעבר אצל בכירי הקיבוץ. ההתנגדות הנחרצת הגיעה מתוך הבנת הנזקים הגדולים לטענתם שתחנת הכוח תביא עמה, נזקים הכוללים שורה של פליטת גזים וחומרים רעילים, לכאורה, העלולים לפגוע בצורה קשה באיכות החיים והסביבה של התושבים בעמק. מי שייצג בהתנדבות את תושבי הרובע באותה עתירה היה עורך הדין נדב כנפו יחד עם נציגי סיעת 'היזרעאלים' שקמה בשנה שעברה מתוך מטרה לקבל ייצוג הולם במועצת העיר ולהביא לפתרון הבעיות ברובע, כאשר תחנות הכוח שמאיימות לקום באזור נמצאות בראש הרשימה.
מי שעוד התערב בנושא היה פרופסור צביקה בורוכביץ', מומחה לרפואת ילדים ולגנטיקה רפואית מקיבוץ מרחביה וחבר בוועד הקיבוץ. בורוכביץ' הוציא מכתב המתייחס לסוגיה שבו כתב: "שינוי ההחלטה בא בעקבות דיונים מעמיקים שבוצעו במהלך השנה האחרונה עם הנהלת האגודה החקלאית החדשה שנבחרה בשנה שעברה. הדיונים הללו הושתתו על מידע מדעי שהתקבל ממטה מאבק 2020 בכלל ואורי השילוני, מראשי המאבק בפרט, כולל גם שיחות עם גורמים מקצועיים שונים בארץ ובעולם", הסביר בורוכביץ', "בעקבות דיונים אלו ושימוש במידע שהתקבל על ידי הגורמים השונים, הסתבר כי מדובר במיזם שלו מידת סיכון לא מבוטלת לתושבי הקיבוץ בפרט והסביבה בכלל".
יו"ר תיק איכות הסביבה בעפולה ונציג שכונת הרובע במועצת העיר, עדיאל אילוז, היה נרגש מההחלטה: "אני שמח מאוד שתחנת הכוח לא תקום. תחנות כוח אלו הן פגיעה אנושה באיכות החיים ובמרחב הציבורי של התושבים והאוויר אותו הם נושמים. יש לציין שזהו לא סוף פסוק מבחינת המאבק למניעת תחנות כוח נוספות בעמק יזרעאל. מבחינתי זהו צו השעה שלי כנבחר ציבור להילחם יחד עם הציבור והרשויות ולשמור על העמק שלנו ירוק ונקי מזיהומים".
אורי השילוני, העומד בראש 'מאבק 2020, יחד שומרים על הבית', אמר: "התחנה שהיתה אמורה לקום אמנם לא מזהמת בסדר גודל של 1,100 מגה בייט, אבל גם ה־15 מגה בייט שהיתה מתוכננת לקום ליד יישובים גורמת לזיהום ותחלואה. תודה לאגודת מרחביה על ההחלטה המושכלת, לפרופסור צביקה בורוכוביץ' על ההירתמות, לשירלי קרני צור, לתנחום פלד, לנגה שרון, לעדיאל אילוז, ליניב פרץ ולעוד רבים שסייעו וגרמו לכך שהאזור יישאר עם אוויר נקי ובלי סכסוכים מיותרים. נמשיך לשמור על החיים, במקביל לשגרת החיים".
עו"ד נדב כנפו, שהגיש כאמור את ההתנגדות לתוכנית בשם תושבי רובע יזרעאל בעפולה: "הובא לידיעתי כי הקיבוץ החליט לחזור בו מכוונתו להקים תחנת כוח בלב שכונת מגורים. מהלך הגשת ההתנגדות לתוכנית יחד עם מחאה ציבורית אפקטיבית כנגד תוכנית זו, הניבו את התוצאה המיוחלת ואני שמח על כך".