מועצת התלמידים בבית ספר תיכון 'אורט גרינברג' בטבעון יצאה ביוזמה חינוכית השבוע כאשר בית הספר השתתף ביום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים. את הרעיון הגו במועצת התלמידים, ולאחר שעבר את אישור המנהל הוחלט כי כל תלמידי בית הספר יגיעו אתמול (יום שני) עם חולצות אדומות כאות הזדהות עם היום החשוב.
תלמידים באדום | צילום: אלבום פרטיתלמידים באדום | צילום: אלבום פרטי
תלמידים באדום | צילום: אלבום פרטי
(תלמידים באדום | צילום: אלבום פרטי)
"התלמידים הגיעו אליי ואמרו שהם שמעו על היוזמה הזו בעוד כמה בתי ספר ושהם רוצים גם להצטרף כי חשוב להם להזדהות עם המאבק. זה מקסים בעיניי שבאמת אכפת להם", אומרת זוהר גבע, מחנכת בבית ספר 'אורט' טבעון, מורה לסוציולוגיה ואנגלית ואחראית מועצת התלמידים בבית הספר, "השאיפה היא לדבר על זה בכיתות ולהסביר מה קורה בארץ ובעולם. יש ילדים שאמרו כי הם מעוניינים לתמוך בלי להגיע עם חולצות אדומות והסברתי להם שברגע שמזדהים עם מי שנפגע, ככה יוצרים שינוי. אתה בא ואומר 'אני נגד זה' ונותן תקווה לשינוי אמיתי".
את חושבת שהנושא הזה לא נמצא מספיק על סדר היום?
"לא תמיד מה שמקבל משקל בתקשורת אומר שזה מה שקורה מבחינת חקיקה. במקרה הזה צריך לא רק מודעות אלא גם תקציב ומבחינה תקציבית אין מספיק מלחמה בתופעה הזו. אני חושבת שאם נחנך את הדור שלנו נגד אלימות ולא לעמוד מהצד, זה מקום שאפשר להתחיל לייצר בו שינוי. יש תלמיד שסיפר שהוא נסע בשבת לטיול וראה בצד הכביש גבר מכה אישה והוא מיד התקשר למשטרה. תמיד עדיף לקחת יוזמה ולהודיע, מקסימום יגידו לכם שהם כבר מודעים לעניין. אותו ילד התקשר וזה היה יפה מאוד מצדו".
עידו באום, יו"ר מועצת התלמידים מכיתה י"ב, מספר: "לפני שבועיים נודע לנו שיש את יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים. ראינו עוד בתי ספר שמזדהים עם היום הזה וחשבנו שזה אחלה רעיון", מסביר באום כיצד נולד הרעיון ומוסיף, "כשהודענו על כך ועברנו בכיתות היתה המון תמיכה, גם מצד המורים וגם מצד התלמידים. לצערנו זה לא משהו שרחוק מהמציאות לכן הרבה מזדהים עם הנושא. גם אני כשחקן כדורגל וכאוהד שהולך למגרשים רואה סביבי אלימות".
על המסר שהתלמידים יצאו איתו מהיום הזה הוא אומר: "כשלמישהו כואב והוא נמצא במקום הכי נמוך בחיים ופתאום הוא רואה שיש כל כך הרבה אנשים שמזדהים איתו ורוצים לעזור, זה מחזק אותו ומשפיע לטובה".
באוקטובר פרסם משרד הרווחה את הדוח השנתי ל־2018 של השירות לרווחת הפרט והמשפחה העוסק באלימות במשפחה וכלפי נשים. זאת על רק הרצח המזעזע של מיכל סלע (עובדת סוציאלית ואם לתינוקת שעל פי החשד נדקרה על ידי בעלה) שאירע כמה ימים קודם לכן. מהדוח עולה כי ב־2018 טופלו במרכזים למניעת אלימות במשפחה 6,488 נשים נפגעות אלימות במשפחה, ו־2,478 גברים אלימים. עוד עולה מהדוח כי מאז שנת 2014 נרשם זינוק של 160 אחוז במספר הפונות למוקד הסיוע של המשרד. עוד עולה מהדוח, כי בשנת 2018 הפנתה מערכת אכיפת החוק 2,325 גברים שהיו מעורבים במעשי אלימות כלפי בנות זוגן לתוכניות השיקום של המשרד, מתוכם 95 גברים המוגדרים ברמת מסוכנות הגבוהה ביותר טופלו במרכזי היום ובהוסטלים.
682 נשים ו־1,011 ילדים שהו ב־13 מקלטי החירום לנפגעות אלימות מינית ב־2018. מבין השוהות במקלטים, 80 אחוז ספגו אלימות כלכלית, מינית, פיזית או נפשית לאורך שנה עד עשור. משרד הרווחה פעל להרחבת חוק מענק ההסתגלות לנשים יוצאות מקלטים, במסגרתו נבנית תוכנית ליווי ושיקום במטרה להקל על החזרה לשגרת החיים.