אחת מיוזמי מכללת הוותיקים בעמק יזרעאל היא יונה יוסיפון, בת ה־88 מרמת דוד, שאף לוקחת חלק פעיל גם בלימודים. המכללה, הנקראת 'קתדרת עמק יזרעאל' על שם מיקי שוהם, פתחה בשבוע שעבר את שנתה העשירית ורושמת מספר שיא של מעל 1,700 נרשמים. לצורך השוואה, כשהמכללה החלה את פעילותה היו סך הכל 150 סטודנטים והגידול במספר הנרשמים בהחלט מעיד על חשיבותה של המכללה.
יונה יוסיפון. שומרת על צלילות המוח | צילום: שרון צוריונה יוסיפון. שומרת על צלילות המוח | צילום: שרון צור
יונה יוסיפון. שומרת על צלילות המוח | צילום: שרון צור
(יונה יוסיפון. שומרת על צלילות המוח | צילום: שרון צור)
"אני הייתי בין היוזמות של הקמת מכללת הוותיקים בעמק יזרעאל. התחלנו עם מעט תלמידים בשלושה חוגים והיום צמחנו ל־1,700 תלמידים", משתפת יוסיפון ומסבירה מדוע סברה כי הקמת הקתדרה בעמק היא נחוצה, "יש הרבה אנשים בעמק שלא יצא להם ללמוד ואני חושבת שזה מאוד חשוב ומהנה. רצינו שכולם יוכלו לקחת חלק בחוויית הלמידה ורצינו שזה יהיה במכללה. מנכ"ל המכללה בזמנו יורם רז קיבל אותנו בשמחה ויצאנו לדרך יחד עם מיקי שוהם זיכרונה לברכה ויחד עם חנה פרידמן (סגנית ראש המועצה עמק יזרעאל דאז)".
יוסיפון היא אם לשלושה וסבתא לשבעה נכדים וחמישה נינים. הסטודנטית הוותיקה מעידה על עצמה כי תמיד אהבה ללמוד. היא בוגרת גימנסיה הרצליה, למדה תואר ראשון במדעי הרוח ולא פסחה גם על תואר שני. במקצועה בין היתר היתה גם מורה. "עשיתי המון דברים במהלך חיי וקשה להתפשט על הכל. כל חיי למדתי. הלימודים אצלי הם בנשמה", היא מעידה.
כאמור, גם בגיל 88 יוסיפון לא עוצרת וממשיכה להרחיב את אופקיה. "שמעתי כל כך הרבה הרצאות בלימודים שעכשיו הרשיתי לעצמי ליהנות רק ממוזיקה. בשיעור הראשון אני לומדת 'אלבומים של יוצרים ישראלים' ובשני 'מוזיקה ישראלית ומוזיקה קלאסית'. גם בגיל 88 אני עדיין נהנית לקרוא ספרים, ללכת להצגות ואוהבת לשמוע מוזיקה. אני הולכת למכללה רק יום בשבוע מכיוון שאני פעילה בבית הסיעודי שלי; עושה קבלות שבת, עורכת עם הקבוצה פעילויות באקטואליה ועוד".
מה המכללה מעניקה לך?
"עצם זה שאני יוצאת מהבית ופוגשת אנשים וחברים שכבר עשרות שנים אני מכירה פה בעמק אני מאוד נהנית מזה. אמנם הבית שלי מאוד יפה וטוב לי בו אבל אני לא יכולה לשבת כל היום ולהסתכל על הקירות. חשוב גם לצאת, להתאוורר וליהנות מאנשים, להמשיך ללמוד ולשמור על צלילות המוח גם בגיל מבוגר. גם זה גורם לי להנאה".
ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל אייל בצר ציין: "מכללת הוותיקים היא מיזם מופלא, שממשיך כל הזמן לצמוח ולהתפתח והיצע שרק הולך וגדל. זאת, בכדי להנגיש את הלימודים לכל ותיקי העמק ולהוות עבורם מקור לימוד ועניין, אך לא פחות מכך- מקום להחלפת דעות וידע".