כ־100 בוגרי שכבת י"א מיישובי המועצה השתתפו במסע 'דרך ארץ' שנערך בסוף השבוע האחרון (23-21 אוגוסט). מסע 'דרך ארץ' הוא מסע לזכר חמשת בני העמק שנפלו במלחמת לבנון השנייה: סמ"ר יונתן הדסי, סמ"ר אורן ליפשיץ, סרן גלעד שטוקלמן, סמ"ר יניב טמרסון וסרן צור זרחי.
החניכים שהשתתפו במסע (צילום: דוברות מועצה אזורית עמק יזרעאל)החניכים שהשתתפו במסע (צילום: דוברות מועצה אזורית עמק יזרעאל)
החניכים שהשתתפו במסע (צילום: דוברות מועצה אזורית עמק יזרעאל)
(החניכים שהשתתפו במסע (צילום: דוברות מועצה אזורית עמק יזרעאל))
המסע הערכי החל כיוזמה של חברי הנופלים לפני כ־13 שנים, במטרה להנציח את חבריהם בדרך חיה, ליצור שיח בגובה העיניים בין המדריכים לבין הנערים שמתחילים את שנת התיכון האחרונה שלהם ולשוחח עמם על בחירות אפשריות ליום שאחרי בית הספר. צוות המדריכים השנה הורכב ברובו מחניכי המסעות בשנים קודמות, מה שנתן תחושה של סגירת מעגל מרגשת עבור כולם.
הצוות כלל 24 מדריכים: חיילים וחיילות בסדיר או בקבע, משוחררים צעירים, סטודנטים ו־12 אנשי מנהלה: בוגרי י"ב, בוגרי מכינות, שנת שירות, חיילים וצעירים - כולם בהתנדבות.
קדם למסע תהליך ארוך שהתחיל כבר בחודש מרץ שכלל איתור מדריכים, צוות מנהלה, פגישה של נציגי המדריכים בבתי הספר, קיום ישיבות תוכן, טיול ההכנה, פגישות מדריכים ביישובים עם החניכים, ועוד ימים רבים של הכנות.
היום הראשון למסע הוקדש להיכרות עם הנופלים ועם גבול הצפון, כשבערב התקיים טקס מרגש בהשתתפות המשפחות השכולות וראש המועצה. היום השני עסק בחיזוק הקשר ותחושת המחויבות למדינת ישראל, והיום השלישי עסק בעידוד הנוער לעשייה חברתית, ציבורית וקהילתית. שלושת ימי המסע הפיזי הם תהליך שלם אל מסע פנימי, המביא את החניכים והמדריכים להתמודדות עם דיונים בנושאים שונים ומגוונים.
עמר לפידות מתמרת הוביל את המסע השנה. עמר היה חניך ב'דרך ארץ' בשנת 2009 ומדריך כבר ארבע שנים, משנת 2016. "זו זכות ענקית להוביל את מסע דרך ארץ 2019", אמר לפידות, "מבחינתי, זה עניין של מורשת. במלחמת לבנון השנייה נפלו חמישה אחינו, בני העמק, ובנופלם ציוו לנו את מורשתם - מורשת של מסירות והקרבה, מורשת של אהבת החיים והאמונה באדם. לדעת ולהאמין שהמשימה החשובה מכל היא להגן על היקרים לנו, לאהוב אותם ולעשות הכל למענם. אנחנו (המדריכים והמנהלה) נושאי הלפיד, חובתנו להמשיך ולהעביר אותו הלאה ולא לתת לו לדעוך".
מורן ניר: "זו השנה ה־13 שבה ניתנה לי הזכות להיות חלק מפרויקט 'דרך ארץ', ובכל שנה מרגש מחדש לחוות את העוצמה ולהיות לעזר לצוות המדריכים ולמנהלה. לראות ולשמוע את בוגרי העמק מעורבים ותורמים לחברה, שואפים לשירות משמעותי ומקיימים את האמרה 'ואהבת לרעך כמוך'.
אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, נכח בטקס וברך את המשתתפים במסע: "זו השנה ה־13 שאנו מציינים את זכר הבנים במסע החינוכי והחשוב הזה. 'דרך ארץ' תופס מקום נכבד בחיי הקהילות של עמק יזרעאל ובחיי הנערות והנערים הבוחרים להיות חלק ממורשתן ומערכיהן בבואם למסע.
ערכי ההתנדבות, האחריות והחברות, הם חלק מהמורשת ומהאופי של הבנים שנפלו, ובהם גם דנים ב'דרך ארץ'. מסע שכשמו כן הוא – לימוד והתנסות בדרכי הארץ שעליה הגנו בגופם ובחייהם; ו'דרך ארץ' מכבדת שעלינו ליישם כדי לשפר את החברה שבה אנו חיים וליצור עתיד טוב יותר לבני הנוער ולכולנו".