צ'ומה יינוודג (40), נשואה ואם לארבעה מעפולה, החלה את דרכה בבית חולים העמק ככוח עזר במחלקות פנימית ובטיפול נמרץ - הכל כדי לפרנס את ילדיה. במשך הזמן היא למדה להיות אחות מוסמכת והיום היא משמשת כאחות במחלקת יולדות וכיועצת הנקה. אחרי שעשתה את כל הדרך מאתיופיה והשתלבה בארץ בדרך הקשה, היא יכולה להיות גאה בעצמה היום כשהיד עוד נטויה - להיות אחות מיילדת.
צ'ומה יינוודג. סיפוק גדול | צילום: שרון צורצ'ומה יינוודג. סיפוק גדול | צילום: שרון צור
צ'ומה יינוודג. סיפוק גדול | צילום: שרון צור
(צ'ומה יינוודג. סיפוק גדול | צילום: שרון צור)
יינוודג עלתה לארץ בגיל 8 עם אמה ואחיה דרך סודן. לאחר השירות הצבאי פנתה לתחום אחר לגמרי ולמדה קרימינולוגיה וסוציולוגיה. להיות אחות, היא אומרת, אף פעם לא היה חלום אך החיים פשוט הובילו אותה לשם. "זה היה גלגול של החיים. אחרי שהתחתנתי והבאנו ילדים הייתי צריכה למצוא עבודה כדי לפרנס את המשפחה. במקצוע שלמדתי לא מצאתי תעסוקה לכן התחלתי לעבוד בכוח עזר במשך 10 שנים. היה מאוד קשה להתמודד עם זה אבל כשיש ילדים את לא חושבת, את פשוט עושה. בתוך תוכי תמיד רציתי להתקדם, לא חשוב איפה הייתי עד שהחלטתי שצריך לעשות שינוי", היא משתפת.
השינוי שיינוודג מדברת עליו הגיע אחרי ששמעה כי נפתח פרויקט המוציא כמה בנות מתאימות מכוח עזר ללמוד אחיות במכללת עמק יזרעאל במימון בית החולים. "כמעט שפספסתי את ההזדמנות הזו. באותה עת הייתי בחופשת לידה ולא חשבו עליי כמישהי שיכולה להתמודד עם לימודים ותינוק בו זמנית, למרות שידעו שם שאני מאוד רוצה ומתכננת ללמוד את זה".
לאחר שהבהירה כי היא לא מתכוונת לוותר על הלימודים, בשנת 2010 היא החלה ללמוד סיעוד. היא למדה במשך ארבע שנים, חמישה ימים בשבוע, ובשאר הזמן המשיכה לעבוד בכוח עזר. "בעלי עזר לי מאוד בתקופה הזו שהיתה לא פשוטה בכלל. לא ישנתי כל תקופת הלימודים. למדתי בלילות. ארבע שנים לא היו לי חיי חברה או משפחה, אבל היום זה משתלם".
כאמור, בימים אלה היא משמשת אף כיועצת הנקה מתוך הבנה עד כמה הדבר חשוב וחיוני. "אין ספק בכלל עד כמה התרומה של ההנקה לתינוק היא גדולה וחשובה כאשר כל מרכיבי החלב חשובים למערכת החיסונית של התינוק. וכמובן גם עבור האם שכן ההנקה גורמת להתכווצות הרחם לאחר הלידה ומסייעת לחזרה מהירה למשקל ‏שקדם להיריון, בנוסף לכך שהיא מפחיתה את הסיכון לחלות במחלות שונות", היא מסבירה, "אם הייתי יודעת זאת לפני כן הייתי מניקה את כל ילדיי. לו היתה לי המודעות שיש לי עכשיו, הייתי מיניקה את כל ארבעת ילדיי. את הילדה השלישית והילדה הרביעית כבר הנקתי".
האחות מרגישה סיפוק גדול מהעבודה. "לראות את האושר על הפנים של יולדת שהצליחה להניק אחרי שעזרת לה, זה עולם ומלואו עבורי. כשסיימתי את הלימודים והתחלתי לעבוד עם תינוקות הרגשתי שאני מתחילה לפרוח והיה לי כיף להגיע לעבודה. מעבר לעובדה שמדובר בפרנסה יש לי סיפוק גדול להגיע לפה, כיף לי וגם התגובות החיוביות מהאימהות מחממות את הלב. אמא שלי תמיד עזרה ליולדות בשכונה שלא היתה להן עזרה, הכינה להם אוכל ודאגה. ראיתי את הנתינה שלה לאחרים ואלה דברים שגדלתי עליהם".
יינוודג נותנת תקווה ומשמשת השראה לנשים רבות שחולמות לעבור את המסלול שהיא עברה, כלומר לטפס כל הדרך למעלה. "זו דוגמה גם עבור הילדים שלי שראו את אמא שלהם נלחמת ועכשיו הם יודעים שאם רוצים אין זו אגדה, ועבור הרבה נשים שרואות אותי ואומרות 'אם את הצלחת, גם אנחנו יכולות'. זה כיף לשמש דוגמה חיובית".
האחות החביבה לא מתכוונת לעצור ואומרת כי יש עוד חלום שנותר לה להגשים. "החלום הגדול זה להיות מיילדת ולשם אני מייעדת להגיע. להיות מיילדת מרגיש סוג של שליחות. לעזור לאישה יולדת להביא חיים חדשים לעולם, זה דבר מדהים בעיניי".