היום (כ"ו אייר 31.5.2019) נערכה האזכרה השנתית לחלל צה"ל חיים פרידמן ז"ל, ניצול ושריד אחרון למשפחתו, שעלה לארץ לבדו, וצורף לחברת נוער בקיבוץ שער הגולן, ונפל כלוחם הנח"ל בהיתקלות עם מחבלים בגבול מצרים לפני 65 שנים.
האזכרה השנתית שנערכה היום (צילום: שי אלט) האזכרה השנתית שנערכה היום (צילום: שי אלט)
האזכרה השנתית שנערכה היום (צילום: שי אלט)
(האזכרה השנתית שנערכה היום (צילום: שי אלט) )
הנצחתו המחודשת החלה כאשר הארכיונאית של הקיבוץ, אסתר אלט חקרה את סיפורו של חיים, ושלחה את 'הבלדה לשריד האחרון' שכתבה על חיים, לזמר עובדיה חממה, שהתחבר לסיפור המרגש והלחין את המילים לשיר.
פועלה הנמרץ של אסתר, שכלל אף הוצאת ספר לזכרו, סחף רבים - מאז נרתמו רבים להנציח את פרידמן ז"ל. מדי שנה מגיעים לטקס הזיכרון בבית העלמין בשער הגולן עשרות חברים מיישובים שונים שבכלל לא הכירו את חיים, ומקיימים אזכרה על פי המסורת היהודית, בהשתתפות לוחמים צעירים של חטיבת הנח"ל בה שירת חיים.
נפל בגבול מצרים. האזכרה היום (צילום:  שי אלט)נפל בגבול מצרים. האזכרה היום (צילום:  שי אלט)
נפל בגבול מצרים. האזכרה היום (צילום: שי אלט)
(נפל בגבול מצרים. האזכרה היום (צילום: שי אלט))
לפני שלוש שנים ולאחר פעולה מאומצת של אסתר והאחים שוקי ואלי שריר, אף הוכר פרידמן ז"ל כ'חלל נצר אחרון' על ידי המחלקה להנצחת החייל במשרד הביטחון, ושמו מופיע באנדרטה בשביל המחבר בין יד ושם להר הרצל.
השנה במלאת 65 שנים לנפילתו, התכנסו משתתפי האזכרה במועדון בשער הגולן, וצפו בסרט 'גבורות', המספר את סיפור לחימת אנשי הקיבוץ בקרבות מלחמת העצמאות מול כוח עודף ומאומן, נסיגתם הזמנית להתארגנות מחודשת וחזרתם לקיבוץ שבינתיים נחרב כליל על ידי סורים. אחרי הצפייה ושיחה על תהליך הכנת הסרט, ליווה את המפגש שירי עלייה והתיישבות, שירי נשמה יהודית וחברות, בהובלת להקת 'על פרשת דרכים', ממוא"ז עמק המעיינות השכנה.