נועם מועלם ממושב מיטב שבחבל התענך יתמודד מחר, שלישי, בפריימריז של הליכוד כנציג המועצות האזוריות בכל הארץ. מועלם בן ה־50, אב לגיא, משמש בעשר השנים האחרונות כסוכן בריאות ופנסיה. הוא בוגר לימודי ארץ ישראל במכללת בית ברל בנוסף לקורס מורים לשדה לאום וחברה של משרד החינוך, שבעקבותיו לימד בתיכון מקיף עמל בטבריה, עשה שליחות של הסוכנות היהודית בארצות הברית ושימש כרכז נוער בתנועת בני המושבים בגלבוע. בשעות הפנאי הוא אספן וחוקר אומנות. בשנת 2016 אף הפיק ויזם ספר ותערוכה על האומן הרוויזיוניסט מרדכי אוריאל.
נועם מועלם. "אני כואב את ההזנחה של המושבים" | צילום: שרון צורנועם מועלם. "אני כואב את ההזנחה של המושבים" | צילום: שרון צור
נועם מועלם. "אני כואב את ההזנחה של המושבים" | צילום: שרון צור
(נועם מועלם. "אני כואב את ההזנחה של המושבים" | צילום: שרון צור)
מבחינה פוליטית יש לו רקע נרחב - כ־30 שנה שהוא עוסק בתחום. "כבר בשנת 97' נבחרתי לוועד המנהל של צעירי הליכוד ומאז, למעלה מ־25 שנה, אני חבר מרכז הליכוד", הוא מספר, "בחמש השנים האחרונות נבחרתי מבין חברי המרכז להיות חבר מזכירות הליכוד שזה הגוף העליון שמתקשר לחברת הליכוד. תמיד הייתי מעורב פוליטית; הייתי שותף בהפגנות ומשתתף בפאנלים של מכללות ואוניברסיטאות למיניהן. בכל מערכת בחירות שימשתי בהתנדבות במטה ראש הממשלה בתפקיד בכיר".
אחרי שנים מאחורי הקלעים, בחר הפעם מועלם לעמוד בפרונט. "לא אהבתי להתבלט ולא אהבתי את החשיפה התקשורתית. הפעם בחרתי להתמודד כי אין בליכוד שום חבר כנסת מהצפון", הוא מסביר את הצעד, "אני חושב שבלי נציגים מהצפון הליכוד יאבד את כוחו בשטח ויותר מזה - אין שום ייצוג לחקלאים וההתיישבות העובדת, לא בימין ולא בשמאל. אני בן מושב, נולדתי למשפחה של חקלאים ועבדתי בחקלאות בעצמי במשך חמש שנים ואני רואה את הכאב של החקלאים ואת ההזנחה של המושבים. אני רואה מה קרה אחרי הרפורמה בחקלאות שהם הוזנחו ללא פתרונות של פרנסה אחרי שקיצצו להם במים ובמשרות".
מה המטרות שלך אם תיבחר?
"בין היתר להחיות את מחוז המושבים במועצות האזוריות בליכוד שהייתי אחד ממקימיו. אני רוצה לטפל בנושאים אופרטיביים שקשורים בגזרת החקלאות כמו הנושא של מים וכוח אדם, ומינוף המבנים הקיימים אך הלא פעילים בפריפריה של המושבים לטובת אנרגיה סולארית. כרגע זה הליך ארוך ומורכב וכרוך בהרבה פרוצדורה ואני חושב שאפשר לעשות מהלך מאוד יעיל בנושא כשבעצם יקימו במבנים האלה, שגם ככה אין בהם שימוש, אנרגיה סולארית שתעזור בהספקת האנרגיה במדינה. מעבר לזה מדובר בחשמל ירוק לכל דבר".
"זוכה לתמיכה ולאהבה"
מטרה נוספת היא לחזק את הפריפריה. "הרעיון הוא להביא את התנאים שיש במרכז לפריפריה ולכל עיר ועיר שהוזנחו על ידי המדינה", הוא אומר, "מאות חברות ממשלתיות, גופים ציבוריים ולאומיים וגופים הנתמכים על ידי המדינה יכולים להעתיק מיד את מושבם לדרום ולצפון. בגופים הללו מועסקים עשרות אלפי עובדים, שיגיעו למקום עבודתם החדש, יתניעו את הפעילות הכלכלית, ישנו את מפת כיווני הנסיעה בכבישים, יקטינו את העומס במרכז הארץ ויחזקו את הפריפריה. לתושבים המקומיים ייפתחו אפשרויות תעסוקה וקריירה נגישים ומיידיים, מחירי הנכסים יעלו, וקבלנים יבנו גם ללא תמריץ ממשלתי במיקומים ובגדלים רלוונטיים. חברות מסחריות שסוגרות סניפים בפריפריה, או נמנעות מסלילת תשתיות, ישנו את התנהגותן – ביוזמתן ולבלא לחץ פוליטי".
נוסף לכל אלה הוא נוגע גם תחום החברתי. "אני מרגיש שיש קרון אחד שהוזנח וזה הקרון החברתי. אלו שהקימו את המדינה, הקשישים והנכים שמקבלים קצבאות נמוכות, האמהות החד־הוריות. יש הרבה חלשים במדינה שצריך להתייחס אליהם".
מה הסיכויים שלך להיבחר?
"אני מרגיש טוב בהתמודדות הזו, מרגיש שהסיכויים שלי שווים וזוכה לתמיכה ולאהבה רבה כמעט בכל מקום שאני מגיע אליו. אני מביא תוכנית אופרטיבית לחיזוק הפריפריה, שבאה עם חשיבה מחוץ לקופסה של איך לעשות את זה בצורה מהירה, יעילה ואפילו חסכונית".