תחנת משטרת עפולה היא אחת התחנות המורכבות והמאתגרות היום במרחב הצפון. את זה הבין היטב כבר מהרגע הראשון מפקד התחנה הנוכחי, סגן ניצב מאיר גוזלן (47), שמאז שנכנס לתפקיד לפני שנה נאלץ להתמודד עם כמה אירועים דרמטיים, שפגעו בתחושת הביטחון של התושבים. אחד מהם קרה רק בשבוע שעבר, כששלושה בני אדם נורו מרכב חולף באזור התעשייה בעיר. לפני כחודשיים, סמוך למזרקה המנגנת ברחוב חטיבה 9, התפוצץ מטען נפץ רב עוצמה ברכב והביא למותו של תושב העיר יוסי יעקב ז"ל וכמובן, הפיגוע סמוך לשדרות ארלוזורוב, כשצעיר פלסטיני דקר את הצעירה שובה מלכה ממגדל העמק.
האם עפולה היא עיר שהפשע משתולל בה? האם בירת העמק היא כבר מקום שלא בטוח לחיות בו? סנ"צ גוזלן מנסה להרגיע. "רמת הפשיעה פה היא פחותה מהרבה מקומות אחרים. העובדה שאדם מתפוצץ באמצע הרחוב היא לא טובה לאף אחד, אבל אני יכול לומר שהמשטרה עושה לילות כימים כדי שדברים כאלה לא יקרו", הבהיר, "העובדה שדברים כאלה לא קורים תכופות בעיר עפולה אומרת משהו על עבודת המשטרה".
סגן ניצב מאיר גוזלן. "אני תמיד הולך לישון מודאג" | צילום: שרון צורסגן ניצב מאיר גוזלן. "אני תמיד הולך לישון מודאג" | צילום: שרון צור
סגן ניצב מאיר גוזלן. "אני תמיד הולך לישון מודאג" | צילום: שרון צור
(סגן ניצב מאיר גוזלן. "אני תמיד הולך לישון מודאג" | צילום: שרון צור)
סנ"צ גוזלן מנסה להפריך את הדימוי שמנסים להדביק לעיר, כמקום שהפשע משתולל בו. "ארגוני הפשיעה מנסים לחדור לכל קהילה", הוא מסביר, "במקום שבו יהיה ואקום הם ייכנסו פנימה והחוכמה שלנו כמשטרה זה לאתר אותם, לנטר אותם ולטפל בהם בצורה המקצועית ביותר, ואני חושב שאנחנו כמשטרה מצליחים לא מעט בתחום הזה. לפני כשלושה שבועות היתה פעילות גדולה של הימ"ר עם 11 עצורים רק בעיר עפולה, וכמה חודשים קודם לכן היתה פעילות שבה נעצרו 20 חשודים. להגיד שמחר תיפסק הפשיעה? אני לא יכול להגיד.
"אני כן יכול להגיד", הוסיף, "שאנחנו כמשטרה עושים את הכל כדי למנוע את המצבים האלה. העיסוק בפשיעה הוא בעצם המפתח לכל הסדר שקיים. ככל שאנחנו נעסוק בפשיעה בצורה מקצועית ואחראית יותר, אנחנו נאפשר לאנשים לנהל את השגרה שלהם בצורה טובה. תמיד יהיו אירועים והשאיפה שלנו היא לצמצם אותם ככל שניתן, כדי ששגרת החיים של הציבור תיפגע כמה שפחות ובזה אנחנו עוסקים יום-יום".
איך אתם מתמודדים עם האיום התמידי בפיגועי טרור על העיר?
"הייחודיות של משטרת עפולה, מעבר לעבודה שהיא משטרה גדולה, היא ממשקים עם הרבה מאוד מאפיינים נוספים כמו קו התפר, אתרי בנייה, כפרים ומקורות פרנסה - כל אלה מייצרים אטרקטיביות עבור שוהים בלתי חוקיים שרוצים להתפרנס. על הפלטפורמה הזו של השוהים הבלתי חוקיים חודרים המחבלים הפוטנציאליים והמלחמה העיקשת שלנו היא לנסות לנטר אותם. כל אלה שעומדים בצמתים שהתושבים חוששים מהם אני יכול להגיד בסבירות גבוהה שאלו אנשים שיש להם אישורי שהייה, אחרת הם לא היו ממהרים לעמוד שם בלעדיהם. הם גם נבדקים על יד הניידות. אנחנו מנסים כל הזמן לייצר מנגנונים שיגידו לנו מי צריך להיות פה ומי לא".
עפולה היא מקום בטוח?
"בוודאות אני יכול לומר שעפולה היא מקום בטוח מאוד עבור תושבים ואזרחים. אני מזכיר שיש פה 200 אלף איש במהלך היממה ועדיין העיר הזאת מבחינת נתח הפשיעה היא אחוז נמוך מאוד ביחס למקומות אחרים. זה מצביע על כך שעפולה היא עיר בטוחה למרות כל האיומים מסביב. אנחנו לא נמצאים במקום שבו האירועים האלה הם ללא שליטה ומטילים אימה ופחד ברחובות. ניתן להסתובב ברחובות בשעות היום והערב ולראות את האנשים מבלים. אנשים יוצאים, העיר משגשגת וניתן לראות נהירה של תושבים פנימה ולא הפוך. אלמלא הביטחון שקיים פה, אני לא מאמין שהיינו רואים את התופעות הללו מתרחשות. אני יכול להגיד לתושבים שיש לנו משטרה חזקה. יש לנו אזרחים חזקים ומעורבים. ככל שתהיה יותר מעורבות בקריאה למשטרה ותשומת לב לחפצים ולאנשים חשודים, אנחנו נהיה שם בשביל הציבור. אנחנו נמצאים כל הזמן כדי לשרת את הציבור. אנחנו לא עושים את זה ממניעים של שכר, אלא ממניעים של שליחות".
דגש על הנוער
תחנת עפולה היא תחנה מורכבת ביותר. היא חולשת על 62 יישובים ובתוכם שתי ערים - יקנעם ועפולה. כמו כן תחת אחריותה חמש מועצות, קיבוצים ומושבים לצד כפרים, דתות שונות, קהילות שונות וסוגי אוכלוסייה שונות.
סנ"צ גוזלן, נשוי פלוס שלושה מעתלית, הוא בעל רזומה של 29 שנה במשטרה ובין תפקידיו מדריך טרור, קצין ביחידת המסתערבים של מג"ב בירושלים, רכז מודיעין, קצין הערכה, קצין בילוש ביחידה ארז וקצין בימ"ר.
"כל יום אני לומד משהו חדש על העיר עפולה", הוא אומר, "אני יכול להגיד שזו עיר עם אנשים חמים, אוכלוסייה מאוד ייחודית ומיוחדת ולפעמים קצת מבלבלת כי סך כל האנשים שנעים בתוך העיר ובאים מבחוץ גדול יותר מהאוכלוסייה המקומית. אנשים נכנסים לתוך העיר ויוצאים ממנה אחרי שקיבלו את השירות שהם צריכים ואתה רואה שהעסק מתנהל כמעט בצורה מופלאה והשגרה זורמת".
עד כמה התחנה פה מאתגרת ומורכבת?
"יש פה הכל מהכל. קרוב ל־40 אחוז מהאוכלוסייה הם ילדים ונוער שזה נתון מדהים. זה אומר שאם אנחנו רוצים חברה טובה יותר בעוד שנתיים-שלוש, אנחנו צריכים להתעסק בעיקר בנוער. לכן אנחנו מנהלים פה הרבה פרויקטים חברתיים כדי לחסוך את העיסוק הזה עם הפשיעה העתידית שיכולה לצמוח לנו מהנוער. אם בתוך תחום הפשיעה בתחנת עפולה נתח נכבד הוא של הנוער - אז בוודאי שאנחנו צריכים להתעסק איתו. אנחנו מייצרים כל מיני מודלים שלא היו בעבר ומתחברים למודלים חדשים כמו 'שחקים' ו'אחריי' כדי למצוא להם תעסוקה. נוסף על כך, אנחנו מייצרים מנגנונים שנותנים לנו התראה רגע לפני שאותו נוער נפלט או רגע לפני שכבר יהיה קשה להחזיר אותו למוטב - אם זה דרך מסגרות הרווחה או מסגרות חינוך דרך הרשות המקומית, מעונות של חוסים שאנחנו בקשר הדוק איתם, פרויקט עיר ללא אלימות. כל זה במטרה להרים את הנוער רגע לפני שהוא נופל ולסמן לו את הדרך כדי שלא נצטרך להתמודד איתו בעתיד".
כשנכנסת לתפקיד מה היה הדבר שהכי בער פה?
"הנוער. הנוער בא לידי ביטוי במכלול נתיבי הפשיעה הקיימים ואני לא אומר את זה סתם. אם זה בתחום הסמים, תחום הרכוש, האמל"ח ותחום הסדר הציבורי. בכל התחומים הנוער 'מככב' וזה לא טוב. אני חושב שאנחנו כחברה צריכים להתעסק עם הנוער יותר מכל דבר אחר".
יש בעיר הרבה תחנות סמים?
"יש בעפולה סמים כמו בכל מקום. אנחנו עוסקים רבות בתחום הסמים. לפני כמה חודשים הצלחנו לעצור סוחר סמים שסיפק סמים לנוער".
סנ"צ גוזלן. נפגש קבוע עם ראשי רשויות | צילום: שרון צורסנ"צ גוזלן. נפגש קבוע עם ראשי רשויות | צילום: שרון צור
סנ"צ גוזלן. נפגש קבוע עם ראשי רשויות | צילום: שרון צור
(סנ"צ גוזלן. נפגש קבוע עם ראשי רשויות | צילום: שרון צור)
תפקיד עם מחיר
כחלק מהעבודה שלו נפגש סנ"צ גוזלן עם ראשי הרשויות שתחת התחנה שלו. "אני עובד בשיתוף פעולה מצוין עם ראשי הרשויות, על אחת כמה וכמה עם ראש עיריית עפולה יצחק מירון. אנחנו מנהלים שיח קבוע, יש ועדות משותפות", הוא מספר, "אני מציג לכל ראשי הרשויות את תמונת המצב אחת לרבעון ומפרט להם את כל הדברים לטוב ולרע. אפרופו נוער - אני רוצה לשנות מציאות ולגרום לנוער להאמין בעצמו ולהיות יותר טוב, ואני לא יכול לעשות את זה לבד בלי הרשויות שמסייעות".
אתה מקריב המון בשביל התפקיד הזה. מה התחושות בסוף יום?
"אני תמיד הולך לישון מודאג וכשהלילה עובר בשקט אני קם עם חיוך. יש לזה מחיר גדול, אבל אני חושב שמי שנמצא בתפקידים האלה צריך לבוא קודם כל מהיבט של שליחות, אחרת אי אפשר לעשות את התפקיד הזה. אם אתה לא מבין שאתה עושה את זה מהלב ומהנשמה מתוך ראייה חברתית, תרבותית וציונית אין לך מה לעשות פה, כי זה לא עוד מקצוע מהשוק הפתוח. לפעמים אני מגיע הביתה ב־23:00-22:00 בלילה וחוזר ב־24:00 לעבודה כי יש אירוע והמחיר זה המשפחה. יש לי שלושה ילדים ולא הצלחתי ללוות אותם ביום הראשון בחזרה לבית הספר. לקחתי את ילדי עפולה במקום, אבל את הילד שלי לא. למזלי יש לי אשת חיל בבית".
יש סיפוק בעבודה הזו?
"המקומות שאנחנו כמשטרה מצליחים להיות שם בשביל האזרח מייצרים סיפוק עצמי גבוה עבורי. זו לא קלישאה לומר שאנחנו המגן של הציבור והחברה. מרבית העיסוק שלי הוא לשלב את כלל הגורמים שקיימים במרחב לכדי עשייה משותפת. כשאני נותן עיסוק לנוער אחר הצהריים אני מייצר לו תקווה. כשאני דן עם ראש העיר על תאורה בגנים הציבוריים, על שילוט, על חוגים או על פתיחת מקלטים שאמורים לתת לנוער תקווה זה לא העיסוק שלי בהגדרה, אבל אני מבין שאני צריך להיות שם, כי אני מוביל איזשהו תהליך".
נערך לבחירות בעפולה? נושא צביון העיר כיהודית הפך לנושא המרכזי.
"אנחנו ערים לכל מה שקורה פה. אחת המשימות שלנו היא לאפשר שגרה נאותה, לאפשר לאנשים לנוע בבטחה ברחובות ולאפשר להם להביע את דעתם בצורה חוקית ברחובות כי מותר להם. אנחנו מודעים לכל ומייצרים היערכות מצב יום־יום על הבסיס הזה".