אורט עפולה | צילום: שרון צוראורט עפולה | צילום: שרון צור
אורט עפולה | צילום: שרון צור
(אורט עפולה | צילום: שרון צור)
נתוני משרד החינוך שנחשפו אתמול (יום רביעי) מצביעים על כך שאחוזי הזכאות לבגרות בעפולה עלו מ־59.7 בשנת תשע"ו ל־65.3 אחוז בשנת תשע"ז.
העמקה בנתונים מגלה שיפור גם בטיב התעודה. ישנה עלייה של כשני אחוזים במספר התלמידים שניגשו לארבע יחידות אנגלית (22.1 לעומת 23.9 בשנת 2017), ועלייה של 2.2 אחוזים בקרב תלמידי חמש יחידות אנגלית: 27.2 אחוז לעומת 25 אחוז אשתקד. גם בקרב הניגשים לבחינות חמש יחידות מתמטיקה יש עלייה של 2 אחוזים: 10.8 אחוז בשנת 2017, לעומת 8.8 אשתקד.
בעירייה הביעו סיפוק מהתוצאות, אך ציינו כי הם אינם נחים על זרי הדפנה וכי יש לאן להשתפר. כזכור, בשבוע שעבר נחשפה תוכנית אסטרטגיית החינוך של העירייה ובה יעדים בתחומי החינוך לחמש השנים הקרובות. מהעירייה נמסר כי על פי הצפי, בשנה הבאה יעלה אחוז הזכאים ל־70 אחוז, ובתוך שלוש שנים יאמיר ל־80 אחוז על פי תחזיות צוות ההיגוי בראשות סמנכ"לית החינוך יפעת זילברמן ומנכ"לית משרד החינוך לשעבר, דלית שטאובר.
ראש העירייה יצחק מירון, שהעמיד בשנת 2018 את תקציב החינוך העירוני על הסכום הגבוה אי פעם, קשר בין תוצאות החינוך לתנופה הכללית שבה נמצאת העיר. כמו כן הודה מירון לצוות ההיגוי שמוביל את התכנית האסטרטגית לחינוך, בראשות הגב' דלית שטאובר, מנכלית משרד החינוך לשעבר, למחזיק תיק החינוך דוד סויסה, לסמנכ"לית החינוך יפעת זילברמן, למפקחי משרד החינוך, לצוותי המנהלים המורים, להורים והתלמידים.
"אנחנו גאים מאוד בתלמידים שלנו על ההישג", אמר מירון, "אנחנו מאמינים שהבסיס לכל הצלחה הוא חינוך נכון, חדשני ועדכני. התוצאות השנה מראות שאנחנו בכיוון הנכון. יש לנו מערכת חינוך מצוינת וצוות חינוכי טוב מאוד, ואנחנו ניתן לו את כל הכלים כדי להצעיד את ילדי העיר קדימה ולהוביל את עפולה לקדמת הערים המובילות בארץ בתחום החינוך".
ראש העיר לשעבר אבי אלקבץ ויו"ר האופוזיציה מסר בתגובה: "אחוזי הבגרויות בתקופת מירון רחוקים מרחק ניכר מתקופת כראש עיר ואין זה פלא: אני התעסקתי בחינוך, מירון מתעסק במזרקות".
נצרת עילית: עלייה של 4 אחוזים בזכאים לבגרות
על פי הנתונים שהתפרסמו, שיעור הזכאות לבגרות בתשע"ז עמד על 66.5 אחוז לעומת 62.7 אחוז בשנה הקודמת (עלייה של 4 אחוזים).
בפרמטר של איכות התעודה - שיעור הזכאות לבגרות מצטיינת, עם ממוצע ציונים גבוה מ־85, זינק ב־ 6.1 אחוזים לעומת שנה שעברה. העלייה הדרמטית ביותר נרשמה בנתוני הזכאות לבגרות באנגלית ברמה של חמש יחידות והם מצביעים על עלייה של 10.2 אחוזים לעומת שנה שעברה.
בשיעור הבגרות חמש יחידות במתמטיקה לא נרשם שינוי משמעותי והוא עומד על 13.8 אחוז.
נתון מעניין נוסף שמרכיב את התמונה החינוכית מתייחס לטוהר המידות והוא מציב את נצרת עילית בראש הטבלה הארצית עם 0.3 אחוזים בלבד של בחינות בגרות פסולות בשנת תשע"ז וזאת לעומת ממוצע ארצי שעומד על אחוז.
ראש מינהל חינוך בעירייה אורנה פישר הביעה שביעות רצון מן הנתונים ואמרה כי הם משקפים נאמנה את ההשקעה של הרשות במערכת החינוך והתגייסותם של כל השותפים בבתי הספר ובמשרד החינוך.
ראש העירייה רונן פלוט, שאלה הם הנתונים הראשונים שמתייחסים לתקופת כהונתו, מסר כי התוצאות הן פועל יוצא של הגדלת ההשקעה בחינוך.