מירי וחגית ויינר (צילום: שרון צור)מירי וחגית ויינר (צילום: שרון צור)
מירי וחגית ויינר (צילום: שרון צור)
(מירי וחגית ויינר (צילום: שרון צור))
"לא ננוח ולא נוותר עד שלא נגיע אל מי שצילם והפיץ את הסרטונים של אמא", אומרות מירי וחגית ויינר, בנותיה של רעייה ויינר ז"ל (57), שנמחצה למוות בשל שער חשמלי לפני שישה חודשים, כשהיתה בדרכה לעבודתה במגדל העמק.
חצי שנה עברה מאז אותו יום נורא, אך למשפחתה אין מנוח. התמונות והסרטונים המזעזעים נמצאים עדיין בהישג יד בכל הרשתות החברתיות - "ואין מי שיעצור את המפלצת", אומרת הבת חגית בכאב גדול, "אפילו לא משטרת ישראל".
כחודש לאחר שהתלוננו במשטרה נגד מי שצילם והפיץ את הסרטון, קיבלו בני המשפחה הודעה כי התיק נסגר והחקירה נעצרה. הסיבה הרשמית: “עבריין לא נודע". על פי הודעת המשטרה, בני המשפחה יכלו לערער על ההחלטה תוך 30 יום; אך הם היו כה מכונסים בכאבם על האובדן הכבד, שלא הצליחו לחשוב על כך כלל, והסרטונים והתמונות שבהם נראית האם המנוחה - כשהיא נושמת את נשימותיה האחרונות - עדיין מופצים.
כיום, חצי שנה לאחר האסון, החליטו בני המשפחה ובראשם שתי בנותיה של רעיה לצאת למלחמה על כבוד המת, כבודה של האם. "אם רשויות החוק, והמשטרה בראשן, לא עשו הכל כדי למצוא את הגורמים שצילמו והפיצו את החומרים", הן מצהירות, "נעשה את זה בעצמנו, ונגייס לשם כך את כל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו".
"הכאב כבד מנשוא"
"אני מקווה שלא אני אהיה זו שתפצח את העניין הזה ותגיע לאותו אדם, עם כל ההוכחות", אומרת חגית, "אלא שהמשטרה תשמור על שאריות כבודה ותעשה את זה בעצמה, ותעניש במלוא החומרה את מי שאחראי לכך. לנו אין מה להפסיד, כבודה האחרון של אמנו כבר נרמס עם צילום ופרסום הסרטונים, ואנו נעשה הכל כדי להגיע אל האחראים לכך. הם לא יתחמקו מעונש", אומרת חגית.
עד היום, בני המשפחה לא מסוגלים לצפות בתמונות ובסרטונים המתעדים את רגעי האימה האחרונים. "הכאב כבד מנשוא, אנחנו לא מסוגלים לראות את זה", אומרת מירי בצער. כבר בבית החולים, כשהגיעו לקבל את הבשורה על מות אמן, נלקחו מהן הטלפונים הניידים שלהן והן לא הבינו מדוע. "הסרטונים והתמונות כבר הופצו וניסו למנוע מאיתנו להיתקל בהם, אבל אחת הנשים שבאו לנחם אמרה לנו, 'ראיתי את הסרטון, הוא מזעזע', ואז הבנו שזה פשוט רץ ברשת", הן מספרות.
מיד כשקמו מהשבעה, הדבר הראשון שעשו לאחר שפקדו את בית העלמין היה לגשת לתחנת המשטרה ולהגיש תלונה. במשך ימים שלמים פנו מקסים, בעלה של מירי, וגיסתה לאתרים למיניהם וביקשו מהם להוריד את הסרטונים, אך כאמור חלקם נותרו עדיין ברשתות החברתיות.
בימים אלה כעסם של בני המשפחה גובר עוד יותר, כשהם נוכחים לדעת אילו מאמצים המשטרה משקיעה כדי לתפוס את מי שהפיץ את הסרטונים של הכוכבות עדן בן־זקן ונטע אלחמיסטר, שצולמו ללא ידיעתן כשהן מודדות בגדי ים. "איך ייתכן שבענייני ציצים - כן, תכתבי ככה, 'ציצים' - של כוכבות, המדינה עומדת על הרגליים ומשטרת ישראל משקיעה את כל משאביה ואת כל האנרגיות שלה כדי לאתר מי צילם והפיץ, ובמקרה שלנו כלום?" זועקת חגית, שמתעקשת שלא לחסוך במלים קשות.
"כמו סצינת אימה בסרט" (צילום: שרון צור)"כמו סצינת אימה בסרט" (צילום: שרון צור)
"כמו סצינת אימה בסרט" (צילום: שרון צור)
("כמו סצינת אימה בסרט" (צילום: שרון צור))
"נפנפו אותנו"
עם פרסום פרשיית בגדי הים, חגית לא הצליחה עוד לשתוק ופרסמה בפייסבוק פוסט זועם שהגיע לאלפי אנשים. "נשבר לי מהעובדה שהאינטרנט והוואטסאפ הפכו למפלצת גדולה ומפחידה, כזאת שבאה בלילות", כתבה בתסכול. "אי שם יושבים להם שדונים שמאכילים את המפלצת הזאת ונותנים לה לגדול, ופה, ממש פה, יש אנשים שנפגעים מהמפלצת חסרת הרחמים הזאת, שלא רואה אנשים ואין לה יכולת להתחשב באף אדם. עם כל הכבוד לציצים של עדן בן־זקן ונטע אלחמיסטר, ויש לי כבוד, באמת שיש לי - חפרתם. נשבר לי!
"לפני חצי שנה אמא שלי נהרגה, נמחצה למוות בשער חשמלי. הכי אכזרי", הוסיפה וכתבה. "שם איפשהו בחברת האבטחה ישב שדון מרושע, ובשיא חוצפתו ובלי לחשוב אפילו שנייה, הוא החליט שזה בסדר להפיץ וידיאו של אמא שלי נמחצת למוות. עוד לפני שידעתי שאמי לא בחיים, הווידיאו עף לו בפייסבוק ובוואטסאפ. לא רוצה לחשוב מה היה קורה אילו נתקלתי בסרטון הזה וזיהיתי את אמי עוד לפני שידעתי את המציאות החדשה והמרה שלי ושל משפחתי. לא רוצה לדעת מה היה קורה אם מישהו מבני משפחתי היה נתקל בווידיאו הזה. לא רוצה לדעת.
"אם חשבתם שזה הכל, טעיתם. בזמן שאנשי כיבוי ופרמדיקים ניסו לחלץ את אמי, איזה אידיוט חלאת אדם החליט שהוא מצלם ומתעד את החילוץ. שנייה אחר שנייה, דקה אחר דקה. ונחשו מה? גם זה עלה לרשת ורץ בוואטסאפ. בלי לחשוב. נשבר לי. נשבר לי מאותם אנשים רעים שאין להם לא דין ולא דיין. נשבר לי גם מכם, משטרת ישראל. אתם חאפרים מהסוג הכי גדול שיש. אף פעם לא סמכתי עליכם. בטח שלא עכשיו. נפנפו אותי ואת משפחתי כאילו התלוננו על השכן שעשה רעש אחרי חצות. מה לעשות? לא היו ציצים בווידיאו הזה, לא היו", כתבה בייאוש.
לאחר שנעצר חשוד בצילומן של הכוכבות, לא התאפקה חגית וכתבה: "אני לא מפורסמת כמו בן־זקן ואלחמיסטר. בסיפור הציצים שלהן, משטרת ישראל וכוחות 'על סלב' הצליחו לפעול, השקיעו מאמצים ומשאבים רבים ונחשו מה? נעצר חשוד! גם אני דורשת את אותם כוחות משטרה, גם אני רוצה תשובות! לי אין גב של אנשי יחסי ציבור!".
"זו מחלה"
חגית ובני משפחתה לא מתכוונים לעצור, ויש להם הרבה שאלות למשטרה. "איך יכול להיות שהמשטרה עוד לא שמה ידה על מי שצילם? הרי יש שני סרטונים - באחד מהם מישהו צילם את מסך מצלמת האבטחה ושומעים אנשים ברקע. הרי לא פרצו לשם, מישהו מחברת האבטחה איפשר זאת! ממצלמת האבטחה ניתן לראות את השטח של האירוע ובו גם את האדם שעצר עם הטלפון וצילם, למה לא הגיעו לזה? לא צריך להיות חוקר משטרה מדופלם כדי לחבר את הדברים ולדעת איך להגיע לאותו אדם.
"אני מתקשה להבין ורוצה לגלות, מי האדם החולה שעומד מהצד ומצלם תמונות כאלה וסרטונים. איזה אדם מעוות צריך להיות כדי לעמוד מול אדם שלא בחיים, שנמצא בסיטואציה כזו קשה ולצלם? אמא שלי תלויה על השער למוות - והוא מצלם! זה כמו סצינת אימה בסרט, רק שהפעם מדובר בחיים שלי", זועקת חגית בכאב.
בני המשפחה דורשים מהמשטרה לפתוח את תיק החקירה ולהגיע לעבריינים. במקביל החלו לחקור בעצמם ואף הגיעו לכמה ממצאים, שייתכן שיובילו בסופו של דבר אל הצלמים והמפיצים. "למה אני צריכה להיחשף לתיעוד הזה? למה אני צריכה להצליב מידע ולדעת? אנחנו לא נשקוט עד שנגיע אל אותו אדם, נסתכל לו בלבן של העיניים ונשמע איך הרשה לעצמו לעשות את מעשה הנבלה הזה", מודיעה חגית. "היום זו אמא שלי, ואתמול זה היה חייל שנהרג, שאמא שלו השכולה צריכה לצפות בסרטונים מזעזעים.
"יצר המציצנות הזה עבר כל גבול, זו מחלה. איך אותו אדם היה מרגיש אם אמא שלו היתה במקום אמא שלי, מפרפרת בין חיים למוות, והוא נאלץ לראות או לדמיין את זה? שקט לא יהיה פה עד שהוא ייתפס. זה יגיע למפכ”ל ולשר לבטחון פנים, אנחנו נבקש מהם אישית לפעול לאיתור הצלמים והמפיצים", מסכמות הבנות.
ממשטרת ישראל נמסר: "מיד עם קבלת הדיווח ממשפחת המנוחה, פעלה המשטרה לאיתור זהות החשוד שצילם את סרטון מצלמות האבטחה ואשר הופץ ברשתות החברתיות, כמו בכל מקרה דומה אחר שבו עולה חשש לפגיעה בפרטיות. לצערנו, חרף המאמצים והמשאבים שהושקעו בחקירת המקרה - החשוד לא אותר והודעה בנושא הועברה למתלוננת".