בקיבוץ מרחביה נבנה בשנת 1937 בית הילדים הראשון שבתוכו הוקם בחשאיות רבה גם סליק נשק סודי, שהיה ידוע לחמישה חברים בלבד. השבוע, 77 שנים אחרי שנבנה, ייפתח הסליק למבקרים לאחר ששופץ ושוחזר על ידי הקיבוץ והמועצה לשימור אתרים.
מרחביה: עימות על הקמת בית כנסת בקיבוץ
"הילדים הצעירים של מרחביה, שקולטת הרבה אוכלוסייה מבחוץ, לא מכירים מספיק טוב את ההיסטוריה של הקיבוץ ומאחר שהסליק הוא משהו מיוחד החלטנו לשחזר אותו", סיפר ד"ר דורון מור, מנהל מרכז המבקרים 'החצר הגדולה'. "זו עוד חוליה שמספרת על הייחודיות של המקום שבו הם חיים, כמו גולדה מאיר שגרה בקיבוץ תקופה והביקור ההיסטורי של הרב קוק לפני קום המדינה".
ראש המועצה עמק יזרעאל אייל בצר, שהסבים שלו הגיעו למרחביה בשנת 1910 הוסיף: "יש חשיבות גדולה שבני הנוער יכירו מקרוב ובצורה מוחשית את האירועים והמקומות שבהם התרחשו הפעילויות בתקופת קום המדינה, בהן קבוצות ויחידים פעלו להקמת המדינה", אמר בצר, "החיבור לסיפור המיוחד של מרחביה מתחבר לסיפורי מורשת נוספים ומרתקים בעמק שלנו ואנו שמחים שיותר ויותר חלקים בציבור מגלים בהם עניין. ללא רוח התנדבות, יצירתיות ונחישות שפעלו בעמק לא היינו היום מדינה בת חורין. אנו מודים למועצה לשימור אתרים על תמיכתה בשימור הסליק ופיתוחו".
סיפור הסליק הסודי במרחביה נשכח עם השנים עד שלפני כמה חודשים נזכרו בו במרכז המבקרים של הקיבוץ והחליטו להפוך אותו לאתר תיירותי ולספר את סיפורו וחשיבותו, בעיקר במהלך מלחמת העצמאות.
כאמור, בשנת 1937 התחילו בהקמת בית ילדים בקיבוץ, על פי תכנונו של האדריכל יעקב פינקרפלד. תוך כדי בניית הבניין חברו יחד חמישה חברים לבניית סליק - משה מן, שיזם וארגן את כל העניין, סטפן רוטנברג הבנאי, יחזקאל שטוייר החשמלאי, מיכאל קירשניר המסגר וקובה פרנס הנשק.
הם חפרו בסתר את הסליק בין הקומה הראשונה והשנייה והכניסה אליו הוסתרה בתוך ארון כלים שעמד בצד שולחן המטבח והכיור אשר שירתו את חדר האוכל של הילדים. הפתח נפתח רק על ידי הפעלת ידית מיוחדת ('מנואלה') שהושחלה דרך קופסת חשמל בצד המדרגות היורדות מהקומה השנייה לראשונה. הפתח התרומם אל תוך ארון הכלים ודרכו השתחלו יודעי הסוד אל הסליק.
האדריכל עצמו, חברי הקיבוץ וגם הילדים שגרו בבית הילדים, לא ידעו היכן הסליק והיכן הפתח אליו. בסליק זה הוסתרו כלי נשק רבים כולל רובים, מקלעים ואפילו מכונת ירייה כבדה 'שוורצלוזה', וכן ציוד צבאי נוסף כמו קסדות, חגורים, מרכזיית טלפון ופנסי איתות. חשיבותו של הסליק הייתה גדולה שכן מרחביה הייתה בשנים שלפני קום המדינה הבסיס של ההגנה במרחב עפולה, ומהקיבוץ יצאו לוחמים להגן על יישובים בתקופת המרד הערבי בין השנים 1936-1939 כשהם משתמשים בנשק שהוחבא בסליק. גם במלחמת השחרור השתמשו חיילים בנשק שהיה בסליק. הבריטים, כמובן, לא הצליחו למצוא אותו.
חמשת החברים המשיכו לשמור בסוד את מקום הימצאו של הסליק גם אחרי קום המדינה. רק בשנת 1968, שנה אחרי מלחמת ששת הימים ובעקבות מבצע 'הלבנת הנשק' - החזרת נשק צבאי למשטרה, חשפו החברים את הסוד השמור ביותר בדבר מיקום הסליק בקיבוץ בתוך בית הילדים הגדול.
בסליק נמצאו אז עשרות רובים מסודרים: אנגליים, איטלקיים, אקדחים, סטנים, שתי מכונות ירייה ומספר מרגמות קטנות. כל הנשק הועמס על שני טנדרים והובל למשטרת עפולה. בגלל הלבנת הנשק לא היה צורך להצהיר מהיכן הוא ולמי היה שייך.
מאז שנחשף הסוד הגדול הפך הסליק למחסן של הארכיון ואחר כך למקום שזרקו בו גרוטאות וזבל. לפני כמה חודשים, כשהחל תהליך השימור, נוקה המקום ועבר שיפוץ. עיצוב התצוגה בסליק הוטל על סטודיו 'זאב הררי - זה עיצוב', שכלל גם ניסוח הקונספט וביטויו באופן חזותי תוך שמירת האותנטיות של המקום. כמו כן, הוכנסו לסליק כמה פריטים השייכים להווי של אותה תקופה כמו ספרי הדרכה של ההגנה ומיצג של מנגנון הכניסה המתוחכם.
"טוב שהיה את המבצע 'הלבנת נשק' אחרת הם היו שומרים את סוד הסליק עד הקבר, הסודיות הייתה מושרשת אצלם עמוק", אמר ד"ר מור. "אנחנו יודעים שיש עוד סליק שטרם התגלה ויש כל מיני רמזים לגביו. הבעיה שהבונים שלו כבר הלכו לעולמם. עכשיו עם פתיחת המקום ידעו הצעירים את סיפור הסתרת הנשק העברי בסליק בקיבוץ בתקופה שלפני הקמת המדינה".