היא אומנם קטנה והם מתנשאים לגובה של כמה מטרים אבל זה לא מונע ממנה לגרום להם ליפול. תכירו את חדקונית הדקל - חיפושית קטנטנה שעושה שמות בעצי הדקל.
מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק
"המגיפה השקטה" – כך תיארו הדקלאים שהתאספו לאחרונה בתחנת הניסיונות חוות עדן שבמועצה האזורית עמק המעיינות כדי לדון בנזקי החיפושית הקטנה 'חדקונית הדקל האדומה' שפוגעת בעצי התמר הקורסים ומהווים סכנה במטעי התמרים, ובאזורים האורבניים בהם מהווים עצי נוי ומקשטים מדרכות ופארקים. הדקלאים התאספו לפגישת חירום בה דנו בנזקי חדקונית הדקל האדומה ובדרכים להתגונן מפני המגיפה.
חדקונית הדקל האדומה תוקפת עצי תמר בשטחים עירוניים ובשטחים חקלאיים. בחוות עדן שבמועצה האזורית עמק המעיינות מצויי מתקן לחקר החדקונית האדומה. במתקן מתבצעים מחקרים בתחום הגילוי המוקדם, הדברה, איפיון החדקונית, לימוד התנהגותה ועוד.
החדקונית היא חיפושית הנחשבת לאחד המזיקים הקשים של הדקלים. זחלי החדקונית מכרסמים בתוך הגזע ובכתר הדקל וגורמים נזק רב – לרוב עד כדי מות העץ, נפילת כותרות או עצים שלמים וחיסול מטעים, פארקים ושדרות נוי. הבעיה המרכזית עם התמודדות כנגד המזיק היא הקושי בגילוי שלבי נגיעות ראשוניים.
מקורה של החיפושית הוא בדרום-מזרח אסיה, ומשם התפשטה למרבית אזורי גידול התמר ודקלי הנוי בחופי אגן הים התיכון ומקומות נוספים כגון, סין, יפן ולאחרונה גם לחופי ארה"ב. התפשטות החדקונית מתרחשת בעיקר על ידי האדם, בשל העברת חומר צמחי נגוע (חוטרים ודקלי נוי).
במועצת עמק המעיינות מציינים כי עץ דקל, הנגוע בחדקונית, עלול לקרוס בגנים ציבוריים או בנתיבי תחבורה, על כל המשתמע מכך. לפיכך, יש חשיבות מרובה להירתמות למאמץ למניעת התפשטות החדקונית. בפגישה סוכם על תחילת טיפולים מונעים במטעים, ציפוף מלכודות לגילוי, ניטור, ולכידה מוקדמת. כמו כן לקדם פעילות אזורית כוללת לטיפול בעניין במרחב המועצה וסביבה.