המועצה האזורית גולן הקימה מטה חירום לטיפול במחלת הכלבת, בשיתוף עם משרד החקלאות ועם השירותים הווטרינריים. במסגרת זו הוחלט לחסן את כל הכלבים בגולן, בחינם.
מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק
בשנת 2013 אותרו עד כה 26 מקרי כלבת ברחבי הארץ, מהם 20 ברמת הגולן. מדובר בעלייה לעומת 2012, שבה אותרו רק 24 מקרים בארץ במשך כל השנה. זאת למרות כל הפעולות שנעשו עד כה להדברת המחלה.
במשרד החקלאות ובשירותים הווטרינריים הגיעו למסקנה שיש למקד את המאמצים להדברת הכלבת ברמת הגולן. שר החקלאות, יאיר שמיר, סייר לאחרונה בגולן ובעקבות הסיור החליט על מבצע מיוחד להדברת הכלבת באזור.
במסגרת זו נקבע שיינתן חיסון נגד כלבת חינם, לכל הכלבים בגולן. לשם כך הקימה המועצה האזורית גולן מטה חירום לאיתור הכלבים שעדיין לא חוסנו. המטה פועל בשיתוף משרד החקלאות והשירותים הווטרינריים.
מנהל המעבדה לכלבת במכון הווטרינרי, בוריס יעקובסון, סיפר על המבצע: "בשלב ראשון ביצענו מיפוי של כל הכלבים הידועים לנו, מי חוסן ומי לא.
"אחר כך התחלנו לעבור מבית לבית ולבדוק אם יש כלב, כדי לאתר גם כלבים שאינם מוכרים ואינם רשומים. כל כלב כזה עובר חיסון והשתלת שבב שבאמצעותו ניתן לדעת מתי הוא חוסן. המבצע הזה מתבצע גם בכפרים הדרוזיים בגולן, שם המודעות לצורך בחיסון הכלבים נמוכה יותר".
הסיבה לעלייה במספר מקרי הכלבת בגולן קשורה קשר ישיר למצב בסוריה: מאז שהחלה מלחמת האזרחים, הפעילות להדברת הכלבת בסוריה פסקה למעשה, וקיימת זליגה של כלבים נגועים לתוך שטח רמת הגולן.
גדר המערכת החדשה אמורה לצמצם את הבעיה באופן משמעותי, אולם עד שהקמתה תושלם, יש עדיין פרצות שדרכן כלבים יכולים לעבור. חלק מהכלבים מצליחים גם לחדור דרך אזור החרמון, שאינו מוקף בגדר מערכת.
"אנחנו קוראים לכל בעלי הכלבים שעדיין לא חוסנו לבוא ולחסן אותם ללא דיחוי", הוסיף יעקובסון. "גם כלבים שכבר קיבלו את החיסון הראשון, חשוב שיובאו לחיסון נוסף, גם אם עדיין לא הגיע המועד של החיסון השני.
"מעבר לכך, חשוב לשמור על הכלבים ולא לאפשר להם להסתובב חופשי ללא השגחה. שר החקלאות רואה לנכון לרכז מאמץ מיוחד ברמת הגולן, כדי להדביר את המחלה. שיתוף הפעולה של הציבור הוא מרכיב חשוב בהצלחת המבצע הזה".