שופט בית המשפט לתעבורה בצפת, באסם קנדלפאת, הרשיע השבוע את שמעון בן נון מיסוד המעלה, בגרימת מותה ברשלנות של אישה כבת 44, בהתנגשות רכבו במכוניתה, סמוך ליסוד המעלה בחודש פברואר 2012 .
מחכים לכם בעמוד של "ידיעות העמק" בפייסבוק
על פי כתב האישום, נהג בן נון מיסוד המעלה לכיוון כביש 90 במהירות מופרזת אשר לא תאמה את תנאי הדרך, שכללו מזג אוויר גשום וכביש רטוב. בשלב מסוים איבד בן נון את השליטה על רכבו, סטה לכיוון הנגדי והתנגש ברכב שבא ממולו, בו נהגה האישה. כתוצאה מההתנגשות נהרגה האישה במקום.
בהכרעת הדין כותב השופט קנדלפאת: "עסקינן בתאונת דרכים קטלנית וקול דמי המנוחה זועק. הנאשם, ללא כל סיבה מוצדקת, נהג את רכבו במהירות עצומה, תחת גשם שוטף, בכביש עירוני מוצף מים וסחף, מהירות אשר הפקיעה מידיו את השליטה המוחלטת ברכב, במקרה צפוי של צורך בבלימה או בהטיית הרכב, והכשירה את הקרקע לתאונה.
"בכך נטל הנאשם סיכון בלתי־סביר לאפשרות גרימת תאונה קטלנית צפויה, והפקיר את המשתמשים האחרים בדרך לסכנת חיים. אין ספק כי התאונה הייתה נמנעת אילו נסע הנאשם במהירות סבירה והקדיש תשומת לב מספקת למתרחש בסביבתו. הסכנה שיצר הנאשם בדרך נהיגתו הייתה ברורה ומיידית, בבחינת 'הכתובת הייתה על הקיר', והתוצאה הטראגית לא איחרה לבוא. לנוכח כל האמור, אני מרשיע את הנאשם בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום".
בן נון אמר בבית המשפט כי סטיית רכבו לנתיב הנגדי נגרמה בשל רשלנותה של נהגת אחרת, אשר התפרצה אל הכביש מתוך צומת הסתעפות מצד ימין לנתיב נסיעתו, תוך הפרת זכות הקדימה שלו, דבר שגרם לבהלה מצדו, ולנוכח תנאי הכביש והגשם השוטף, איבד את השליטה על רכבו ואת אחיזת הרכב בכביש.
השופט קנדלאפת קבע: "בהתחשב בטראומה שעבר הנאשם ברגע התאונה ההשפעות שהיו לכך עליו לטווח הארוך, טענת איבוד הזיכרון של הנאשם מתקבלת על ידי כמהימנה. גרסתו של הנאשם חסרה פרטים מהותיים ביחס לרגעים הקריטיים.
"הנאשם טוען כי אינו זוכר דבר מן האירוע, אלא לקה במעין אבדן זיכרון חלקי (ובלשונו – 'בלק אאוט'), כל שזוכר הנאשם באשר לאירוע, הוא כי נסע לפניו, 'במרחק סביר', רכב אחר בעלייה, בסמוך לבית עלמין יסוד המעלה. הוא ראה את האורות האחוריים שלו, ואז זיכרונו נקטע וחוזר אליו לאחר רגע ההתנגשות עם רכבה של המנוחה. עם זאת, את כל אשר החסיר הנאשם, השלימו העדים המרכזיים שהיו עדי ראייה ישירים לתאונה".
פרקליטו של בן נון, עו"ד אשר ארבל: "אנו מכבדים את הכרעת הדין, אך עם זאת סבורים כי נפלה שגגה בפירוש העובדתי של הממצאים, עקב מחדלי חקירה של התאונה, ואלה יהוו בעתיד בסיס להגשת ערעור".