הנהלת בית הספר הממלכתי דתי 'תחכמוני' בטבריה מנעה השבוע מתלמיד כיתה ו' לצאת לטיול שנתי. לטענת ההורים, הילד לא יצא עם חבריו מאחר והם לא שילמו עבור הטיול. אך יו"ר ועד ההורים מספק סיבה נוספת: "מדובר בילד עם בעיות התנהגות, מחנך הכיתה הציע לשלם את עלות הטיול בתנאי שתלמיד יצא לטיול עם הורה מלווה".
כמדי שנה יוצאים בוגרי בית הספר תחכמוני לטיול שנתי יחד עם צוות המורים. ביום שני השבוע הגיעו התלמידים לרחבת בית הספר. צוות ההנהלה ביקש מתלמידים לעלות לאוטובוסים יחד עם הציוד על מנת לצאת לדרך, לא לפני שדאג להורות לתלמיד מסוים להישאר בביתו בזמן שחבריו יטיילו יחד.
אביו של התלמיד הוזעק לבית הספר ומצא את בנו מתייפח בבכי כשהוא מחוץ לאוטובוס. "הגעתי אליו במהרה כי שמעתי שהוא בוכה", שיחזר האב. "ילד קטן בן 12 עומד מבויש וחסר אונים, כשבמקביל כל חבריו מביטים ומצביעים עליו מחלונות האוטובוס. ניגשתי למנהל בית הספר והסברתי לו שאני מתחייב לשלם מקדמה כספית כדי שבני יוכל לצאת לטיול, אך שום דבר לא עזר. בלית ברירה חזרנו הביתה כשבני לא מוכן לדבר איתי. הוא נכנס לחדר והתחיל לבכות בקולי קולות".
לטענת יו"ר ועד ההורים, איציק מלכה, מדובר בילד בעייתי. "במדיניות בית הספר כל ילד שמוגדר עם בעיות התנהגות מלווה בטיול שנתי על ידי הורה מלווה", הסביר מלכה. "המשפחה לא עמדה בתשלומים חרף ההבטחות שנתנה. הנהלת בית הספר דאגה להנחה כספית כדי שהתלמיד ייצא לטיול, ואף מחנך הכיתה הציע לשלם את עלות המחיר של הטיול, אך ורק בתנאי שהתלמיד ייצא עם אחד מההורים כמלווה, משום שיש לו בעיות התנהגות. ההנהלה שוחחה עם ההורים, אך אלה לא הביעו רצון לצאת לטיול כמלווים".
אביו של התלמיד אמרו בתגובה לדברים, כי "אין טעם להכתים את השם של בני בהגדרות כאלו ואחרות. אני לא שמעתי על אבחון שנעשה לו ותוצאותיו העידו כי אינו מוסמך לצאת לטיולים שנתיים. הילד שלי הודיע לי חד משמעית שלבית הספר הוא כבר לא יחזור אחרי שכל התלמידים ראו איך הוא נשאר מחוץ לאוטובוס לבד ובוכה".
ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "מנהל בית הספר דוחה על הסף ומכחיש בתוקף את טיעוני המשפחה. מנהלת המחוז תזמן בירור בהשתתפות המנהל וההורים. על בסיס ממצאיה היא תאמר את דברה" .
מעיריית טבריה נמסר בתגובה: "לתלמיד בעיות התנהגות. בשנים קודמות התלוותה אמו של הילד לטיולים, גם השנה התנה בית הספר את השתתפותו בליווי הורה מבוגר. ההורים לא הסכימו לצאת כמלווים ולכן הילד נשאר בבית הספר".