בין הטייסים החדשים שקיבלו ביום חמישי כנפיים במסדר החגיגי של טקס סיום קורס טיס מספר 180 נמצא גם סגן ד', נכדו של יעקב ממושב בעמק יזרעאל, שסיים את הקורס בהצלחה במגמת נווט קרב. הנכד הלך בדרכו של הסב, שסיים אף הוא קורס טיס, היה טייס קרב ושירת במלחמות ישראל.
יעקב. "אני שמח שהוא הצליח לעמוד באתגרים"  יעקב. "אני שמח שהוא הצליח לעמוד באתגרים"
יעקב. "אני שמח שהוא הצליח לעמוד באתגרים"
(צילום: שרון צור)
השבוע מספר הסב בגאווה גדולה על הנכד שממשיך את המורשת המשפחתית. "אני גאה בו מאוד וזה נותן לי הרגשה טובה שהוא סיים בהצלחה את הקורס. אני עשיתי את שלי ועכשיו הוא מתחיל את הדרך החדשה שלו. קורס הטיס זה רק הפרק ראשון, לומדים בו לטוס ואחר כך צריך ללמוד להשתמש במטוס. לדאבוננו מטוס זה כלי מלחמה והוא משמש למטרות הכרחיות אבל לא נחמדות", אומר יעקב ומוסיף, "הוא הלך לקורס טיס מבחירה ולא כי מישהו לחץ עליו. הוא עבר גם את המבדקים לשייטת בהצלחה אבל ברגע שהלך לקורס טיס הוא נשאב לתוך זה, ואני שמח שהוא הצליח לעמוד באתגרים וסיים אותו בהצלחה".
סגן ד'סגן ד'
סגן ד'
(צילום: דובר צה"ל)
איך עבר לו הקורס?
"היו לו קשיים. לדאבוני הוא ירש ממני תכונה לא נעימה, שמרגישים לא טוב באוויר. בחלק גדול מהמשימות שהיו לו זה הקשה עליו את התפקוד והיה קשה לו ליהנות מהטיסה עצמה. בעניין הזה, לפחות, נתתי לו את החיזוקים שיכולתי מהדוגמה האישית שלי".
יעקב, בן 83, נשוי ואב לארבעה, נולד וגדל במושב ומחזיק בו משק חקלאי יחד עם בנו. גם הנכד שסיים את קורס הטיס גדל במשק יחד עם כל המשפחה. הסבא יעקב הוא בוגר המחזור ה־21 של קורס טיס, שאותו סיים בהצטיינות זמן קצר לאחר מבצע קדש. "הייתי כמה שנים בצבא קבע ואחרי זה שירתי עשרים שנה במילואים כטייס בטייסת העמק, לאורך כל השנים. שירתי בכל המלחמות שהיו, כולל מלחמת ששת הימים ויום כיפור", הוא מספר.
הוא השתחרר מהשירות הצבאי לפני 35 שנה. לאורך כל השנים, עד היום, הוא בעליו של משק חקלאי ביישוב. "היה לי חשוב לשלב בין המשק לבין הטיסות. בהתחלה היה קצת קשה אבל אני חושב שמצאתי את האיזון המתאים ואני חושב שבגדול די הצלחתי בכך".
יעקביעקב
יעקב. בעל משק חקלאי
(צילום: שרון צור)
גם לשלושה מחבריו של יעקב, שסיימו את מחזור 21 של קורס הטיס ביחד איתו, יש שלושה נכדים שסיימו השבוע את מחזור 180 של הקורס היוקרתי; וזה לא נגמר שם: "מלבדם יש עוד שני נכדים של טייסים ששירתו איתי ואינם בחיים, שמסיימים השבוע את הקורס", אומר יעקב. "אצל רוב מי שהיו איתי זה לא דילג על דור, וגם דור שני היו טייסים".
איך אפשר להסביר את זה? זה עובר בגנים?
"אולי יש כמה תכונות שעוברות".
התרגשת לפני הטקס של הנכד השבוע?
"התרגשתי מאוד".
יוצא לך להתראות איתו הרבה?
"היום פחות, כי בקושי רואים אותו; אבל אנחנו נפגשים כשהוא מגיע בחופשות לארוחות ערב משותפות".
אתה מרגיש גם מצדו שאתה מהווה בשבילו דוגמה אישית?
"יש להניח שבצורה כזו או אחרת הוא קיבל דוגמה מהסביבה. אתה רואה את הסביבה ויש לך ממי ללמוד, יותר או פחות. חלק מזה בוודאי שהוטמע בו בצורה כלשהי".