כתבה: יוליה פריליק-ניב.
לא נעשה לכם ספוילרים לקראת תערוכת Salone del Mobile 2019 שתתקיים במילאנו זו הפעם ה-58, בין התאריכים 14-9 באפריל, כי יש בשיטוט ובגילוי האישי משהו מרגש וממלא. הפעם נדבר על התנאים המיוחדים שהופכים את מילאנו לבירת העיצוב העולמית, וכל זה על רקע המחווה לליאונרדו דה וינצ'י, לציון 500 שנה למותו.
אז מה גורם ליותר מ-400 אלף חובבי עיצוב, מעצבים, אדריכלים, יזמים, יצרנים, ספקים ועוד להגיע לשבוע העיצוב במילאנו? בשתי מילים - הרוח המילאנזית. המילאנזים, מבלי להיכנס להיסטוריה, לפוליטיקה, לכלכלה ולגאווה לאומית (וגם תככים), הם במידה לא מבוטלת הקטר שמוביל את כל איטליה קדימה. כל המורשת מתנקזת לשבוע אחד, שבו יש את הפלטפורמה הטובה ביותר כיום להציג את כל מה שחדש ומעניין בעיצוב, ממנורה ועד ברז.
טקסטיל מקולקציית GLASS FANTASY של מיסוני הום, להשיג ברנבי. צילום: יח"צטקסטיל מקולקציית GLASS FANTASY של מיסוני הום, להשיג ברנבי. צילום: יח"צ
טקסטיל מקולקציית GLASS FANTASY של מיסוני הום, להשיג ברנבי. צילום: יח"צ
(טקסטיל מקולקציית GLASS FANTASY של מיסוני הום, להשיג ברנבי. צילום: יח"צ)
מאז שיצאה התערוכה את העיר ועברה למרכז הירידים Rho Fiera Milano, הנמצא בשולי העיר, נוצרו מוקדים נוספים ברחבי העיר – המכונים Fuori Salone - כדי להפוך את כולה למכלול אחד של חגיגת עיצוב ותיירות. ואכן, לא מדובר רק ביריד סחר, אלא מדובר בחוויה של ממש.
ויהי אור
השנה תוקדש התערוכה (כמדי שנתיים) לתאורה ולעיצוב משרדי: Euroluce ו-Workplace3.0 exhibitions. בעידן שבו מושג המשרד תופס פרשנויות רבות, יהיה מעניין לגלות איך מתייחסות חברות העיצוב לחללי עבודה משותפים, לעבודה מהבית, לנוודות דיגיטלית, לחיים בחללים קטנים המשלבים כמה פונקציות, ולשורה של תופעות חדשות בעולם העבודה המודרני.
8. גופי תאורה בהשראת חיות חמודות של moooi , להשיג בקרני תכלת. צילום: יח"צ8. גופי תאורה בהשראת חיות חמודות של moooi , להשיג בקרני תכלת. צילום: יח"צ
8. גופי תאורה בהשראת חיות חמודות של moooi , להשיג בקרני תכלת. צילום: יח"צ
(8. גופי תאורה בהשראת חיות חמודות של moooi , להשיג בקרני תכלת. צילום: יח"צ)
במסיבת עיתונאים בין-לאומית שהתקיימה בחודש פברואר, כחודשיים לפני פתיחת התערוכה, בהשתתפות כ-40 עיתונאי עיצוב מרחבי, הציגו כמה מהחידושים שצפויים השנה (חלקם נחשפים רק בתערוכה עצמה, כדי להגביר את הצפייה ואת גורם ההפתעה), כשמעל כולם ריחפו אותם מסרים – משפחתיות, שילוב בין מסורת לקדמה טכנולוגית ודגש על שיתופי פעולה גשטלטיים, שבהם השלם עולה על סך חלקיו.
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
לצד שמירה על טביעת האצבע המשפחתית האישית, מבינים היום בחברות העיצוב שיש כוחות רעננים שעולים, וששיתוף פעולה עימם הואwin-win situation לכל הצדדים. הכלל תופס גם לגבי חברות לא איטלקיות כמובן, למשל חברת Fritz Hansen מדנמרק, שנוסדה בשנת 1872 ומשיקה השנה לוגו חדש, אתר אינטרנט חדש ושיתופי פעולה מסקרנים, אחד מהם הוא עם המעצב הספרדי הצעיר חיימה חיון (Jaime Hayon), שיוצג רק בתערוכה לצד ליין של רהיטים ואקססוריז נוספים, שעדיין סודיים.
ובחזרה לרוח המילאנזית. עד כמה היא משמעותית? כנראה מאוד, סוג של גאוות יחידה גם עבור חברות איטלקיות אחרות שנוסדו בצפון איטליה ולאו דווקא בתוך מילאנו עצמה.
"אנחנו גרים ופועלים במילאנו ועבורנו ה-Salone del Mobile זה הרגע הכי חשוב בשנה", אמר Federico Palazzari, יו"ר חברת התאורה Nemo. "כשזה מגיע לסלונה, יש משהו בפורמט שאנחנו בטוחים בו, ולכן zזה רגע השיא שלנו, שאנשים באים לראות מה אנחנו עושים. עיצוב זו אחריות גדולה, אולם החוזקה של מילאנו היא שילוב של כמה יתרונות שלא מתקיימים בשום מקום אחר בעולם. יש סיבה שמילאנו היא מילאנו והסלונה הוא הסלונה. אנחנו נושמים את הספקים שלנו, את מורשת העיצוב, את הרוח".
מנורת נברשת major crown של Lighting Nemo , צילום: יח"צמנורת נברשת major crown של Lighting Nemo , צילום: יח"צ
מנורת נברשת major crown של Lighting Nemo , צילום: יח"צ
(מנורת נברשת major crown של Lighting Nemo , צילום: יח"צ)
Nemo, שגופי התאורה שלהם נמכרים ביותר מ-40 מדינות, תציג השנה את גוף התאורה החדש CROWN - גרסה שלהם לנברשת מודרנית. עם זאת, הם תמיד מסתכלים לעבר והשנה גם תעסוק התערוכה של החברה במחווה לאדריכל Mario Bellini, שעיצב את מנורת הענן – NUVOLA PENDANT. בגזרת שיתופי הפעולה הם יציגו בסלונה את גוף תאורה החדש bird, של המעצב הגרמני Bernhard Osann. זה המקום להמליץ לבקר ברחוב Corso Monforte – רחוב התאורה של מילאנו, שבו פועלות חברות התאורה המובילות כיום זו לצד זו, ובמידה מסוימת מפרות זו את זה, כפי שאומר פדריקו.
מסורת וקדמה
עוד המחשה לעקרונות של מסורת לצד קדמה ושיתופי פעולה אפשר למצוא בדבריה של Carlotta de Bevilacqua, אדריכלית, מעצבת, מרצה ויזמית מילאנזית, המכהנת כסגנית נשיא של חברת התאורה האיטלקית ARTEMIDE (המיובאת לארץ על ידי קמחי תאורה). קרלוטה סיפרה שלרגל חגיגות ה-60 שנה לחברה, יוצג לוגו חדש וכמה פטנטים ושיתופי פעולה שפיתחו בשנה האחרונה, לצד שמירה על מורשת עיצובית ייחודית. "אין חלל בלי אור ואין אור בלי חלל. בשלוש השנים האחרונות שיתפנו פעולה עם 21 מעצבים ואדריכלים, בהםNeri&Hu, BIG, mad, elemental, Foster+Partners, Herzog & De Meuron, Michele De Lucchi ועוד. התערוכה היא לא רק הזדמנות להציג את העתיד, אלא להציג גם את ההווה. אנחנו נציג השנה את גופי התאורה O ו-Huara שעיצבנו עם elemental, גופי תאורה נוספים שנוצרו משיתוף הפעולה הפורה עם צמד האדריכלים Neri&Hu, גופי התאורה Yanzוסדרת NH המשלבות אלמנטים עיצוביים ותרבותיים מהמזרח ומהערב, את המנורות Alphabet of light בצורת אותיות שיצרנו עם סטודיו BIG ועוד", חושפת קרלוטה, ומסבירה כי לצד הכנסת אפליקציות ופטנטים הם עובדים כל הזמן על שימור עבודות יד ומיומנויות שעוברות מדור לדור בקנאות. "אנחנו חדשניים, אבל מגינים על המסורת. זה לא אומר שזנחנו את הייצור בעבודת יד בטכניקות מסורתיות. זה חשוב להתקדם ולפתוח חלונות חדשים וגבולות חדשים, אבל חשוב מאוד להגן על החוכמה ועל מסורת של ניפוח זכוכית למשל. זו התשוקה שלנו", היא אומרת.
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
אמנם הדגש בתערוכה הוא על תאורה ועיצוב משרדי, אולם חברות משפחתיות וחברות ותיקות רבות יציגו את עיצוביהן גם השנה, ודרכן אפשר לקבל מושג על החיבור של חדש וישן. כך למשל Missoni Home, החברה שמזוהה עם דוגמת הזיג-זג, המציעה הרבה צבע וטקסטורה בטקסטיל שלה (מיובאת לארץ בידי רנבי). מיסוני הום ו-Rosita Misson, העומדת בראש החברה המשפחתית הוותיקה, יוצרים קולקציות של סגנון חיים. לדברי Alberto Jelmini, אחיה של רוזיטה, הם מחפשים דפוס צבעוני, שאפשר לתרגם אותו לטקסטיל, ולאחר מכן משמשים הבדים לריפודי ספות, כיסאות, כריות, וילונות ועוד. השנה יציגו מיסוני הום באגף חדש בתערוכה, ובין הקולקציות הססגוניות יככבו סדרות בדים עם השמות האביביים והאופטימיים PANORAMA, ALPS, STRIPES MOSAIC, DANCING FLOWERS, PAPER FLOWERS.
החידושים של Vitra לשנת 2019 , להשיג בהביטאט. צילום: יח"צהחידושים של Vitra לשנת 2019 , להשיג בהביטאט. צילום: יח"צ
החידושים של Vitra לשנת 2019 , להשיג בהביטאט. צילום: יח"צ
(החידושים של Vitra לשנת 2019 , להשיג בהביטאט. צילום: יח"צ)
משתפים פעולה
מה עוד יהיה? בסלונה הקרוב תשיק חברת Antonio Lupi (המשווקת בארץ אצל HeziBank) קולקציית כיורים צבעונית חדשה, פרי פיתוח של חומר גלם ייחודי שעליו הוציאו פטנט. החומר החדש צבעוני, שקוף וגולת הכותרת - קל משקל ביחס לחומרי גלם מסורתיים.
antoniolupi REFLEX colore PETROLIO. להשיג ב HeziBankantoniolupi REFLEX colore PETROLIO. להשיג ב HeziBank
antoniolupi REFLEX colore PETROLIO. להשיג ב HeziBank
(antoniolupi REFLEX colore PETROLIO. להשיג ב HeziBank)
המותג המשפחתי האיטלקי הוותיק Living Divani (המיובא לארץ על ידי הביטאט) חוגג השנה 50 שנות פעילות, כפי שמספרת הבת של זוג המייסדים Carola Bestetti, ויציג קולקציית ריהוט בחתימת ידו של פיירו ליסוני, שמשמש כארט דירקטור של המותג האיטלקי. השמועה מספרת גורסת כי ליסוני עובד על קולקציית ריהוט בהשראת הפסל האמריקאי ג'ף קונס והיא תיחשף רק בתערוכה ולא דקה אחת לפני.
ספה של ,Living Divani חברה שורשית ומשפחתית, להשיג בהביטאט. צילום: יח"צספה של ,Living Divani חברה שורשית ומשפחתית, להשיג בהביטאט. צילום: יח"צ
ספה של ,Living Divani חברה שורשית ומשפחתית, להשיג בהביטאט. צילום: יח"צ
(ספה של ,Living Divani חברה שורשית ומשפחתית, להשיג בהביטאט. צילום: יח"צ)
חברת Cosentino, המשווקת אף היא בארץ, הכריזה על שיתוף פעולה עם המעצב הבין-לאומי בנג'מין הוברט מסטודיו LAYER, במסגרתו יציגו את Raytrace – מיצג עשוי Dekton ארכיטקטוני גדול מידות, שיוצג ב-Ventura Centrale בימי התערוכה. המיצג באורך 24 מטרים ומיוצר מלוחות Dekton, המשטח החזק והחדשני של החברה.
נקודת ממשק ישראלית (ולא יחידה השנה, אם כי חברת אבן קיסר, הידועה במיצגי הראווה האטרקטיביים שלה, לא תציג השנה כדי להיערך למיצג ענק בשנת 2020) היא שיתוף פעולה בין חברת Magis לבין סטודיו בייקרי הישראלי של צמד המעצבים גילי קוצ'יק ורן אמיתי. השניים יציגו בסלונה ריהוט עשוי מגנזיום שיצרו השניים במיוחד.
כן, צפויים עוד המון חידושים, הן בתצוגות ב-Fiere (אצל החברות הוותיקות, לצד יריד המעצבים הצעירים SaloneSatellite המבטיח והמרגש) והן במתחמים ברחבי העיר, למשל ב-Zona Tortona, Brera, Rossana Orlandi ועוד. לכל אזור יש גם אפליקציה, מגזינים, אתרים ומיתוג משלו, וכדאי להתעדכן לקראת הביקור באתר www.salonemilano.it
חיות כמקור השראה
אחת התמונות שעולות מסקירה של מגמות העיצוב של 2019 היא השראה מהטבע בכלל, ומעולם החי בפרט. אומנם, זו לא הפעם הראשונה שבה מככבים בעלי חיים בעיצוב, אולם המגמה ממשיכה להעמיק. כך למשל moooi (הנמכרים בקרני תכלת ובטולמנ'ס), שעורכת מדי שנה את אחת התצוגות המרשימות בעיר, בשכונת Zona Tortona. בשנה שעברה הציגה החברה חללים בהשראת חיות נכחדות, ואילו השנה תציג גופי תאורה חמודים בצורת ינשוף, ארנב ופינגווין; זוג האדריכלים Neri&Hu עיצבו לחברת ארטמידה גופי תאורה YANZI, בהשראת סנוניות על חוט בסביבה אורבנית (אפשר למצוא אצל קמחי תאורה); חברת Vitra (ניתן למצוא בהביטאט) תציג קולקציית ריהוט צבעונית, הכוללת שיתוף פעולה עם סטודיו Front, שעיצב למותג את קולקציית "חיות נחות" שתוצג בתערוכה: דמויות של בעלי חיים עשוית קרמיקה ומרופדות באריגים רכים, שנועדו לתת השראה למנוחה שלווה בבית; כן יוצגו בתערוכה גוף התאורה Bird, שעיצב המעצב הגרמני Bernard Osann לחברת Nemo, ועוד.
טקסטיל של Missoni Home בהשראת פרחים וטבע, וכמובן בהשראת הזיג-זג המפורסם. צילום: יח"צטקסטיל של Missoni Home בהשראת פרחים וטבע, וכמובן בהשראת הזיג-זג המפורסם. צילום: יח"צ
טקסטיל של Missoni Home בהשראת פרחים וטבע, וכמובן בהשראת הזיג-זג המפורסם. צילום: יח"צ
(טקסטיל של Missoni Home בהשראת פרחים וטבע, וכמובן בהשראת הזיג-זג המפורסם. צילום: יח"צ)
מחווה לגאון מווינצ'י
מלבד תאורה, רהיטים ואביזרים, יוקדשו השנה חלק מהאירועים של Salone del Mobile לציון 500 שנה למותו של Leonardo da Vinci, שאומנם לא נולד בעיר אך פעל בה במשך יותר משני עשורים לסירוגין, ונגע בכל תחום כמעט. כפי שמסביר Claudio Luti, נשיא ענקית הריהוט Kartell (המיובאים לארץ בידי טולמנ'ס), המכהן גם כנשיא ה-Salone, "המילאנזים גאים בדה וינצ'י וקושרים בין תכונות שיוחסו לו, כמו יוזמה, יצירתיות, תעוזה, חדשנות, כישרון ועוד - לבין התכונות של העיר מילאנו".
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
המחווה לדה וינצ'י תתמקד בכמה פרויקטים, אחד מהם הוא מיצב אינטראקטיבי בשם AQUA, בתעלת Conca dell'Incoronata, זאת מכיוון שלדה וינצ'י היתה אובססיה למקום. מיצב שני, DE-SIGNO, יוצג בביתן 24 ב-Fiera וישלב חוויה וירטואלית, בדגש על תפאורה הלקוחה מעולם התיאטרון.
בנקסי במילאנו
אם אתם כבר בעיר, כדאי להגיע למוזיאון Mudec ולהספיק לראות את התערוכה של אומן הרחוב המסתורי Banksy, המוצגת עד היום האחרון של הסלונה – 14.4.19. מרתק לראות כמות מכובדת של עבודות במקום אחד של הצייר והאקטיביסט החברתי, שצמח ברחובות בריסטול באנגליה והפך לאחד מאומני הגרפיטי הפוליטי הבולטים בעולם כיום (לפרטים: www.mudec.it).
*הכותבת היתה אורחת של ה-Salone del Mobile