במרכז הרפואי החדש RMC בעפולה עשו השבוע היסטוריה רפואית. לראשונה בישראל, בוצע ב-RMC ניתוח ארטרוסקופי תוך שימוש בטכנולוגיה חדישה, לתיקון קרע בגידי הכתף. במסגרת הניתוח, שאותו ביצע הד"ר אבי שזר, אחד מבכירי המומחים בישראל בתחום רפואת כתף, בוצע תיקון קרע בגידי השרוול של הכתף.
מהלך הניתוח (צילום: דוברות RMC בעפולה)מהלך הניתוח (צילום: דוברות RMC בעפולה)
מהלך הניתוח (צילום: דוברות RMC בעפולה)
(מהלך הניתוח (צילום: דוברות RMC בעפולה))
עד היום, משתמשים המנתחים בחוטי קשירה רגילים. מחקרים הראו כי החוט, גם אם הודק היטב, מאבד מהמתח עם הזמן מה שיכול להוביל גם לכישלון התיקון בחלק מהמקרים.
ואולם כעת, לראשונה בישראל – נעשה בניתוח שימוש בחוטים חדישים של חברת מייטק (מקבוצת ג'ונסון אנד ג'ונסון). בתוך החוט משולבות בטכנולוגיה מתקדמת גבישים זעירים של מלח. בשעות שלאחר הניתוח, המלח נמס ברקמה ובחוט נוצרים חללים קטנים אשר מקנים לו תכונות של ספוג. החוט סופח נוזלים מהרקמה ומתנפח מה שגורם לחוט להתהדק מעצמו ולחזק את לפיתה על הרקמה. כך מתח התפירה נשמר לאורך כל תקופת הריפוי. העובדה שהמתח נשמר מעלה את הסיכוי להחלמה מלאה של הקרע וחזרה לפעילות עם הכתף.
פרופסור נמרוד רוזן, המנהל הרפואי של RMC בעפולה, אמר לאחר הניתוח: "הקמנו את RMC כדי להביא לתושבי הצפון שירותי בריאות שהיו שמורים עד כה לתושבי המרכז בלבד. לשמחתי, קצת יותר משנה מאז שהקמנו את המרכז הרפואי החדש בעפולה - בשילוב ידיים עם שותפינו בקופות החולים וברפואה הציבורית, אנחנו כבר מחוללים שינוי גדול בזמינות שירותי הבריאות שניתנים לתושבי האזור. אנחנו מקצרים דרמטית את ההמתנה לניתוחים, זכינו להכניס כבר חידוש ראשון שאין בישראל ונמשיך להצעיד את הבריאות בצפון למחוזות חדשים וטובים".
ד"ר אבי שזר שביצע את הניתוח ב-RMC בעפולה, הסביר לאחר הניתוח: "מדובר בטכנולוגיה מתקדמת ביותר. זה היה ניתוח ראשון בארץ ואנו נעקוב אחר התוצאות. חשוב להבין כי לא מדובר בניתוח ניסיוני אלא בטכנולוגיה שנמצאת בשימוש בארה"ב מזה זמן והוכחה כיעילה. השאיפה היא לעבור לעבוד מהיום עם החוטים המתקדמים בכל ניתוחי הכתף".
נכון להיום, הניתוח מתבצע בישראל רק ב-RMC, המרכז הרפואי בעפולה. חברת מייטק היא שבחרה ב-RMC ובד"ר שזר כדי לבצע את הניתוח הראשון באמצעות הטכנולוגיה החדשה בישראל. קרעים בגידי השרוול המסובב בכתף שכיחים ביותר בגילאים 50 ועד ל70. ויכולים להיות תוצאה של חבלה או שחיקה.
הניתוח עצמו מבוצע בשיטה ארטרוסקופית (זעיר פולשנית) תוך שימוש במצלמה שמוחדרת לכתף ומגוון מכשירים מתקדמים המאפשרים לבצע תפירה מורכבת דרך מספר חתכים זעירים. הטכניקה מונעת נזק לרקמות סביב לכתף ומאפשרת למטופל להשתחרר לביתו ביום הניתוח.