ניידת הממוגרפיה שיזמה ורכשה האגודה למלחמה בסרטן נועדה לצמצם פערים בהיענות לבדיקת הממוגרפיה, החשובה לגילוי מוקדם של סרטן, בדיקה שבכוחה להציל חיים.בקרוב תגיע הניידת ליישובי העמק ותאפשר לנשים לבצע בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן השד.
הניידת מופעלת על ידי צוות מקצועי של רשת בתי החולים אסותא, המורכב מנשים בלבד, אשר אחראי לביצוע בדיקות האבחון והפענוח. בניידת יש חדר בדיקה המצויד במכשיר ממוגרפיה מתקדם. ביצועיה נמצאים תחת תוכנית בקרת איכות של משרד הבריאות, הפועלת במימון האגודה למלחמה בסרטן.
ניידת הממוגרפיה. צילום: האגודה למלחמה בסרטןניידת הממוגרפיה. צילום: האגודה למלחמה בסרטן
ניידת הממוגרפיה. צילום: האגודה למלחמה בסרטן
(ניידת הממוגרפיה. צילום: האגודה למלחמה בסרטן)
שלום פרץ, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן במגדל העמק הסביר כי: "הנגישות הנוחה לניידת הממוגרפיה, לצד פעילויות ההסברה שלנו, תוך שימת דגש על כל המגזרים באוכלוסייה מגבירה משמעותית, את ההיענות של הנשים לבדיקה, וגורמת להן לקחת אחריות על הבריאות שלהן. הפעילות החיונית הזו מובילה להפחתת התמותה כתוצאה מסרטן השד בישראל. בהזדמנות זו אני קורא לתושבי מגדל העמק שרוצים להתנדב למען האגודה למלחמה בסרטן לפנות אלי לטלפון שמספרו 054-7911281 ונשמח לאפשר להם להתנדב מתי שנוח להם וקרוב לבית כחלק מהקהילה המקומית של המתנדבים הפרוסים בסניפים של האגודה ברחבי הארץ, השותפים לקידום המאבק בסרטן באזור מגוריהם".
טובה אפלבאום מעפולה, התמודדה באומץ עם סרטן השד והיום היא מתנדבת בפרויקט יד להחלמה של האגודה למלחמה בסרטן. לקראת תחילת פעילותן, המתנדבות עוברות הכשרה מקצועית, ובמהלך כל תקופת התנדבותן הן מתעדכנות באופן שוטף באמצעות סדנאות, ימי עיון וליווי אנשי מקצוע מתחום הפסיכואונקולוגיה. אפלבאום שתומכת בנשים חדשות שזה עתה במסגרת הפרויקט מספרת כי: "חשוב לדעת כי נכון להיום איבחון מוקדם של סרטן השד הוא האמצעי היעיל ביותר לריפוי. כ-90% מהחולות עשויות להחלים, אם המחלה מתגלה בשלב מוקדם ולחיות חיים פעילים ומלאים. מניסיוני כאשר מתגלה האבחנה, כל אישה מגיבה בהתחלה בעוצמה שונה אבל לכולן דרוש זמן כדי להסתגל למציאות החדשה. במסגרת ההתנדבות אנחנו עומדות לצד המתמודדות החדשות בכל שלבי הגילוי, ושגרת החיים ומסייעות להן בשיחות ובמתן מידע מקצועי, אחראי מתוך ניסיוננו האישי ומהידע המקצועי שאנו מתעדכנות בו דרך האגודה. אני מזמינה נשים המתמודדות עם המחלה מכל רחבי הארץ לפנות למוקד הארצי של יד להחלמה באגודה למלחמה בסרטן ולקבל תמיכה ומידע מאחת מבין כ-250 מתנדבות מכל רחבי הארץ, מבוגרות וצעירות, יהודיות וערביות, הדוברות מגוון שפות ועומדות לצד מתמודדות חדשות בכל שלבי הגילוי, ההתמודדות ושגרת החיים, וכן לצד מתמודדות עם סרטן שד גרורתי".
אילוסטרציה. צילום: shutterstockאילוסטרציה. צילום: shutterstock
אילוסטרציה. צילום: shutterstock
(אילוסטרציה. צילום: shutterstock)
יצירת קשר
הבדיקה מתבצעת ללא תשלום כחלק מסל הבריאות, לנשים בגיל המתאים כחלק מהתכנית לגילוי מוקדם של סרטן השד שהוקמהביוזמת האגודה למלחמה לסרטן ומופעלת בשיתוף משרד הבריאות וכל קופות החולים, כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית. הבדיקה נערכת לנשים מגיל 50 ומעלה, פעם בשנתיים ולנשים באוכלוסיית סיכון, נשאיות גנטיות ונשים להן אם או אחות שחלו בסרטן השד, מגיל 40 ומעלה, פעם בשנה. לנשים להן נמצאה מוטציה גנטית, ניתנת הבדיקה מגיל מוקדם יותר, על פי המלצת הרופא, כאמור ללא תשלום כחלק מסל הבריאות. הבדיקה מתבצעת על ידי יצירת קשר של צוות המרפאה של קופת החולים, אליה אמורה להגיע הניידת, כך שנשים בגיל המתאים, תקבלנה הזמנה הכוללת כבר תאריך ושעת בדיקה, זאת בהתאם למועד בו תפעל הניידת ביישובן.
הפחתת הסיכון לחלות בסרטן השד
בנוסף עורכת האגודה למלחמה בסרטן הרצאות ללא תשלום בנושא סרטן השד, האבחון המוקדם והפחתת הסיכון לחלות בכל רחבי הארץ לרבות באזורי פריפריה חברתית וגיאוגרפית. ההרצאות נערכות בחברות, ארגונים ומוסדות ומוגשות על ידי אחות מתאמת שד מטעם האגודה למלחמה בסרטן וכן כוללות סיפור אישי של מתנדבת בפרויקט יד להחלמה של האגודה למלחמה בסרטן אשר התמודדה עם סרטן השד ותומכת בנשים חדשות שזה עתה חלו. להזמנת הרצאה ללא תשלום בנושא, יש לפנות לאתר האגודה למלחמה בסרטן.
להפחית את תחושת הבדידות
עבור החולות החולים, המחלימים ובני משפחתם באזור יישובי העמק הקימה האגודה למלחמה את מרכז התמיכה חזקים ביחדע"ש רותי ורובל (שניידר) בעיר עפולה ואת מרכז חזקים ביחד במגדל העמק ולאחרונה גם את מרכז התמיכה ביקנעם. המרכזים מעניקים סיוע ותמיכה ללא תשלוםומהווים מקום מוגן ומחבק בו הם יכולים לשתף את הקשיים ולהפחית את תחושת הבדידות. כל מרכז תמיכה שכזה הוא בית המאפשר למשתתפים לשפר את איכות חייהם בתהליך ההחלמה, לחבור יחד ולקבל כלים להיאבק במחלה, זאת כהשלמה לטיפול ולסיוע המוגש להם מהמערכת הרפואית.
הניידת תגיע ליקנעם ביום חמישי ה 2 במאי 2019, לעפולה ביום ראשון ה 5 במאי 2019 ולמגדל העמק ביום שישי ה – 10 במאי 2019, בכל מקום תשהה הניידת מספר ימים. יתכנו שינויים קלים. לקביעת תור ולקבלת פרטים נוספים על ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן, המופעלת על אסותא, אנא פני לסניף קופת החולים שלך.