הכבישים הריקים של יום כיפור מוציאים את המדוושים מן הבית, ובעבור אלו שאינם צמים זו הזדמנות ייחודית לצאת להרפתקה משותפת, הורים וילדים, על גלגלים. יחד עם זאת, לא כולנו למדנו לרכוב על האופניים כילדים. החדשות הטובות: מסתבר שניתן ללמוד זאת בקלות בכל גיל, ואפילו ללמד את הילדים בלי שישבנו על האוכף אפילו פעם אחת. אז איך מתגברים על הפחד וכיצד מתחילים?
אפשר ללמוד לרכב על אופניים בכל גיל. צילום: ASSOSאפשר ללמוד לרכב על אופניים בכל גיל. צילום: ASSOS
אפשר ללמוד לרכב על אופניים בכל גיל. צילום: ASSOS
(אפשר ללמוד לרכב על אופניים בכל גיל. צילום: ASSOS)
קודם כל - יציבות
עזרתם אומץ ורכשתם אופניים. ראשית, חשוב לחבוש קסדה. שימו לב שאתם יציבים ויכולים להתחיל לדווש בצורה נוחה. "ודאו שאתם יכולים לעמוד במקום כאשר אתם על האופניים. לאחר מכן הנמיכו את המושב כך שתוכלו לשבת על האוכף עם הרגליים בצורה נוחה על הקרקע כאשר אתם מסוגלים להגיע אל הכידון ואל הבלמים בקלות", מסביר אילן בניסטי, מנכ"ל קבוצת ראן ספורט, יבואנית מותג ציוד הרכיבה ASSOS בישראל.
מתחילים לדווש
"לאחר שמצאתם את יציבותכם על האופניים, התיישבו עם רגל אחת על הקרקע ועם הרגל השנייה על הדוושה. דחפו בעדינות את הדוושה תוך שילוב הרגל השנייה בדחיפת הדוושה הנגדית. ככל שתדוושו בצורה מהירה יותר, כך תוכלו לשמור טוב יותר על שיווי המשקל שלכם", הוא ממשיך.
לומדים לבלום
חשוב לתרגל מספר פעמים את בלימת האופניים לפני שמתחילים לרכוב כדי לצבור ביטחון. "הבלימה מתבצעת באמצעות לחיצה ידנית על המעצורים שבאזור הכידון. התחילו בלחיצה עדינה, והגבירו את הלחץ עד לעצירה מוחלטת של האופניים. רק כשהמהירות נמוכה משמעותית מורידים רגלייים ועוברים לעמידה", מסביר בניסטי. דעו, המעצורים באופניים שולטים במהירות.
מתרגלים סיבובים
בכל נסיעה בה נעלה על האופניים, ככל הנראה נצטרך לפנות ימינה או שמאלה, לכן חשוב מאוד לתרגל מספר סיבובים. "בשביל לפנות בסיבוב, אתם צריכים להישען עם הגוף לכיוון אליו אתם רוצים לפנות, ובאותו הזמן לסובב את הכידון לכיוון הזהה ולהפנות את המבט לכיוון היציאה מהפנייה. חשוב להתחיל בפניות איטיות ורק לאחר מכן לאתגר את עצמכם בפניות חדות". מוסיף בניסטי, "בזמן הסיבוב הניחו את הידיים על המעצורים ובלמו לפי מידת הצורך, אך שימו לב, בעיקר כשמדובר בכיכרות, שאתם מאטים עוד לפני הכניסה לסיבוב ומבצעים אותו במהירות אחידה עם כמה שפחות בלימות. לא רק שהאטה תוך כדי סיבוב עלולה להביא לנעילת אחד הגלגלים ולהחלקה, בכיכרות יש פעמים רבות כתמי שמן כתוצאה מהנסיעה האיטית של המכונית, מה שמהווה מקדם החלקה מאוד גבוה".
אילוסטרציה. צילום: freepikאילוסטרציה. צילום: freepik
אילוסטרציה. צילום: freepik
(אילוסטרציה. צילום: freepik)
מלמדים את הילדים
מומלץ מאוד להתחיל ללמד את הילד לרכוב בעזרת גלגלי אימון (עזר), ולוודא, לפני הכל, כי הוא לבוש בבגדים נוחים וארוכים, חובש קסדה ונועל נעליים סגורות.
כמו בשלבים המוצגים מעל, גם ברכיבת הילדים חשוב לוודא את יציבותם ונוחותם על האופניים. התייחסו ללמידת הרכיבה כמעין הרפתקה: הושיבו אותו על האופניים והורו לו לדחוף את עצמו קדימה תוך אחיזה בכידון – תחילה לאט, בהליכה ואחר כך מהר יותר. אלו פעולות פשוטות שהילד מכיר ויהוו התחלה קלה.
לאחר מכן, הסבירו לו כיצד מפדלים, תוך כדי שאתם תומכים בו מאחור – גם כן, תחילה בהליכה, ולאחר מכן בריצה. הילד ירגיש כיצד האיזון משתפר כשנוסעים מהר יותר.
וטיפ אחרון לקראת יום כיפור, "אנחנו נמצאים כרגע בסופו של הקיץ, במהלכו שכבות של שמן מכוניות ולכלוך הצטברו על הכבישים. כל שינוי באקלים, אפילו ירידת גשם קל יגרום לכל שכבת הלכלוך לעלות כלפי מעלה, ולהפוך את הכבישים לחלקים הרבה יותר. לכן, חשוב להקפיד יתר על המידה על כללי הבטיחות, בדגש על הפניות והסיבובים, אותם יש לבצע במהירות נמוכה ואחידה", מסכם בניסטי.