למרפאת כללית, הגיע בחור כבן 18 עם פריחה על בטנו שהחלה מספר שעות לפני הגעתו למרפאה.
הבחור סיפר כי חש עקיצה אך לא ייחס לכך חשיבות. לאחר מספר שעות הוא הבחין באדמומיות הולכת וגדלה, ומקום העקיצה החל לכאוב ולווה בתחושת חום וצריבה וגרד מקומי. מאחר שהכאבים לא חלפו, פנה למרפאה לקבלת טיפול רפואי.
ארסן חום. בדרך כלל לא תוקף | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוקארסן חום. בדרך כלל לא תוקף | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק
ארסן חום. בדרך כלל לא תוקף | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק
(ארסן חום. בדרך כלל לא תוקף | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק)
"כשראינו את האדמומיות וצורת ההתפשטות של האודם עם אזור מרכזי שהחל להיות כמעט נמקי חשדנו שמדובר בעקיצה של עכביש מצוי, מצב לא נדיר בתקופה זו של השנה. בדרך כלל הארס של העכביש מתפזר בגופו של הנעקץ לפי הניקוז הלימפתי של אזור העקיצה. בעקבות התגובה האלרגית של הגוף לארס, האזור הפך להיות אדמומי יותר ויותר והאודם התפשט לכיוון בית החזה עם החמרה בגרד והרגשת העקצוץ. הוחלט על טיפול תרופתי מידי בהתאם למצבו במרפאה, לאחר הטיפול האדמומיות, הרגשת הגרד והעקצוץ פחתו" סיפר ד"ר נאיף ח'מאיסי, מומחה ברפואת ילדים במרפאות כללית, שטיפל בחולה.
צילום: מרפאת כלליתצילום: מרפאת כללית
צילום: מרפאת כללית
(צילום: מרפאת כללית)
עכביש מסוג "ששן חום" או "ארסן חום" חי בדרך כלל בבית. בדרך כלל הוא לא תוקף, אלא אם כן הוא מרגיש מאוים ועקיצתו מסוכנת לאדם. באזור העקיצה העכביש מפריש לפצע רעלנים. הגוף בתגובה לרעלנים מפתח תופעות לוואי כגון: אודם, תפרחת, נפיחות בעור, בחילות, כאב עז, זיהום מקומי ואף נמק במקום העקיצה.
"עקיצת עכביש היא תופעה שכיחה ואנחנו יודעים כיצד לטפל בה. לא מדובר בפגיעה מסוכנת, אך אם האזור מתחיל לפתח תגובה חריפה יש להגיע בדחיפות לקבלת טיפול רפואי", הסביר ד"ר נאיף ח'מאיסי.