בפקולטה לרפואה בצפת יתקיים ביום שני (8.4) אירוע 'בית חולים לדובים' כחלק מפעילות קהילתית-חינוכית שמטרתה להפיג פחדים של ילדים בגילאי 3-7 מטיפול רפואי ומאשפוז.
האירוע, המתקיים זו השנה השישית, ביוזמת הסטודנטים ובשיתוף עם הנהלת הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי של אוניברסיטת בר-אילן וקרן מת"ת מייסודו של פרדי זינגר.
צילום: דוברות אוניברסיטת בר-אילןצילום: דוברות אוניברסיטת בר-אילן
צילום: דוברות אוניברסיטת בר-אילן
בפעילות ייקחו חלק כ120 סטודנטים לרפואה וכ30 פרחי רפואה (ילדים בכיתה י' המשתתפים בתוכנית העשרה) שיתנו שירות למאות ילדים מהסביבה שיגיעו יחד עם הבובות והדובים שלהם כדי לקבל טיפול.
במסגרת "בית החולים לדובים", סטודנטים לרפואה וסטודנטים למחקר בשיתוף סגל הפקולטה הופכים את הקמפוס ל"בית חולים" ליום אחד. במתחם הפקולטה מוקמות 'עמדות טיפול' מגוונות: עמדת קבלה, חדר מיון, חדרי צילום רנטגן, מחלקות כירורגיה, אורתופדיה, עיניים, אף אוזן גרון, חדרי אשפוז וניתוח, רפואה דחופה (מד"א), רפואת חירום (צה"ל), תזונה ורפואת שיניים.
הילדים פונים לסטודנטים לרפואה, עם הדובים או הבובות שלהם ש'נפצעו' או 'חלו', כמו כן הילדים שותפים פעילים בתהליך הקבלה במיון והבדיקה, האבחון וההפניה למחלקות השונות וחווים הדמיה של טיפול רפואי בבית חולים. במחלקות הם נחשפים לטיפול רפואי מלא, בהתאם לבעיה הרפואית, שהגדירו הילדים בטופס הקבלה לבית החולים. הסטודנטים, כרופאים מטפלים, מלווים את הטיפול בהסברים ועונים על שאלות הילדים. בבית המרקחת מקבלים הילדים 'תרופות' – ויטמינים, פֵּרות ושתייה. כמו כן, יקבלו הילדים חוברת עבודה בנושאי בריאות ורפואה והפתעות נוספות. שירי ילדים מתנגנים ברקע ותפאורה צבעונית תורמת לאווירה החגיגית.
נוי שפירר-מטטוב, בת 27, מנהלת בית החולים לדובים, וסטודנטית לרפואה בפקולטה ע"ש עזריאלי של אונ' בר-אילן: "אנו מתרגשים להוביל ולקחת חלק גם השנה ביוזמה הברוכה, בראשונה כדי להפיג את החששות של הילדים מצוותים רפואיים, ומטרה נוספת היא לקיים פעילות שמחה וקהילתית בצפון. אנו מזמינים את כולם להגיע לפסטיבל שלנו, אנו נערכים לכמות גדולה במיוחד של מבקרים, בשנה שעברה הגיעו קרוב ל-1,000 ילדים לאירוע, ביניהם הורים, אחים ואחיות, גננות ומאות דובים ובובות".
פרדי זינגר, יו"ר קרן מת"ת: "אנו שמחים על האפשרות לקחת חלק בקידום היוזמה המקסימה, זו השנה השלישית. אנו מאמינים בקידום קהילתי של אזור הצפון ותומכים בפרויקטים נוספים למען המשפחה באזור, בייחוד אלה שמשלבים רפואה וקהילה. אני מזמין את ההורים להגיע בהמוניהם עם ילדיהם והבובות, לאירוע שכולו חגיגה אחת גדולה למען מטרה טובה".