באירוע שהתקיים בבית הנשיא בירושלים העניקו הנשיא רובי ריבלין ויו"ר קק"ל דניאל עטר אותות מטעם חטיבת חינוך וקהילה בקק"ל לכמה בני נוער על תרומתם לחברה. אחת המשתתפות שנבחרה למעמד המכובד היא יערה נמטה מנוף הגליל שקיבלה 'אות מודל לחיקוי' על תרומתה בקרב הדור הצעיר של שבט 'בני המנשה'. האירוע בבית הנשיא היה חלק משבוע הצדעה לחינוך ולקהילה שארגן קק"ל.
יערה נמטה. "היה חשוב לי לתרום מהניסיון שלי" | צילום: שרון צוריערה נמטה. "היה חשוב לי לתרום מהניסיון שלי" | צילום: שרון צור
יערה נמטה. "היה חשוב לי לתרום מהניסיון שלי" | צילום: שרון צור
(יערה נמטה. "היה חשוב לי לתרום מהניסיון שלי" | צילום: שרון צור)
נמטה, בת ה־21, היא פעילה בתנועת הנוער 'עוז' (תנועה שקמה במטרה ליצור חינוך חברתי ערכי משמעותי דרך החינוך הבלתי פורמלי כהשלמה לחינוך הילדים בבתי הספר, ר.ש). "התרגשתי מאוד. לא ציפיתי שזה יגיע עד לקבלת אות מהנשיא. גם כשהתחלתי בתנועה לא חשבתי שכל כך אהנה מהפעילויות. אנחנו די חדשים, התחלנו את הפעילות רק לפני חודש", אמרה נמטה.
נמטה היא בת שבט 'בני המנשה' ועלתה לישראל לפני כשש שנים ממזרח הודו. היא מתנדבת בתנועה סך הכל כחודשיים וכבר קיבלה את האות המכובד. מדובר בפעילויות הנעשות בקרב ילדים בני שבט המנשה מכיתה א'-ה' המחברות אותם לתרבות ולערכים הישראליים. "החשיבות של הפעילות שלנו בנוף הגליל עם הדור הצעיר של בני המנשה הוא שאנחנו עוזרים להם להתחבר לחברה הישראלית. ברגע שאנחנו מקיימים איתם פעילויות ומעבירים תכנים ישראלים, אנחנו מצליחים לגרום להם להשתלב בצורה טובה יותר בחברה. חשוב לי שהם ירגישו שזה הבית שלהם", מסבירה נמטה על מטרת התנועה.
על הרצון להתנדב בתנועה היא אומרת: "עליתי לארץ בגיל 14. זה לא היה קל, אבל רצינו לעשות עלייה. בהודו היה לנו קשה לשמור על המסורת ולקיים מצוות. מאז שהיינו ילדים ההורים הבטיחו לנו שנעלה לארץ ישראל וזה היה החלום הגדול שלנו כילדים. השתקענו בנוף הגליל ולמרות קשיי ההתאקלמות והתרבות השונה התרגלתי. זו פעם ראשונה שיש תנועה כזו עבור ילדי בני המנשה והיה לי חשוב לתרום להם מהניסיון שלי. הילדים ממש נהנים מזה".
שלומי קסטרו, מנכ"ל מועצת ארגוני הילדים והנוער בישראל, אמר על האירוע בבית הנשיא: "זכייתם של הפעילים מארגוני הילדים והנוער באות הנכבד היא תעודת הוקרה לפעילותם המבורכת. בעידן של האינסטגרם והטיקטוק מרגש אותי לראות כיצד אותם בני נוער זנחו את המסכים ויצרו שינוי חברתי משמעותי. אני משוכנע שפעילותם מעוררת ההשראה תגרום לבני נוער נוספים להצטרף לשינוי פני החברה הישראלית. הטקס המרשים בבית הנשיא הוא דוגמה נוספת לשיתוף הפעולה המבורך שאנו מקיימים עם קק"ל וכיצד אנו מצליחים ליצור שינוי אמיתי בשטח. בכוחות משותפים אנו מצליחים להקנות ערכים ציוניים של עזרה לזולת, אהבת הארץ וקידום החברה בישראל".
יו"ר קק"ל, דניאל עטר, הוסיף: "קק"ל פועלת ומשקיעה במשך שנים בתחומים רבים הנוגעים לפיתוחה של החברה הישראלית. גם היום, 119 שנה מאז הקמת הארגון, אנו יוזמים ושותפים במגוון דרכים ופעילויות חינוכיות, סביבתיות, חברתיות וקהילתיות ברחבי הארץ והתפוצות. אני שמח ששבוע זה שם דגש על מערך החינוך והקהילה. כולי תקווה שנצליח להצמיח דור איכותי בישראל".