היוצר והזמר מיכה שטרית, חבר להקת 'החברים של נטאשה', חושף השבוע לראשונה איך כתב את הלהיט 'טבריה', שחרך את מצעדי הפזמונים בסוף שנות התשעים וממשיך להיות מושמע עד היום.
מיכה שטריתמיכה שטרית
מיכה שטרית
(צילום: טל שחר)
שלא כמו הכנרת, שעליה נכתבו שירים רבים מספור, טבריה - שהכנרת שוכנת למרגלותיה - דווקא לא זכתה לייצוג נרחב בשדה הזמר העברי. אחד השירים הבודדים שנכתבו על טבריה ושהפך ללהיט הוא שירו של מיכה שטרית, שאותו הוא כתב והלחין במסגרת אלבומו הראשון 'מסמרים ונוצות' שיצא בשנת 1998.
שטרית מספר השבוע כי מקור ההשראה לשיר הוא תקופת נערותו בתחילת שנות השמונים, אז נהג לבלות בטבריה לעיתים קרובות: "אני והחברים שלי אהבנו לבוא בסופי שבוע ולהקים אוהל על שפת הכנרת. אלה היו ימי הזוהר של טבריה והטיילת עבדה בלי הפסקה. השיר הזה מבטא מבחינתי את הישראליות שלי, כמי שנולד בפריפריה".
שטרית נולד במעברה בנהריה ולאחר מכן עבר עם משפחתו ליקנעם, שם עברה עליו ילדותו. בנערותו למד בפנימייה בבית הספר החקלאי בנהלל, ובתקופה זו נהג לבלות בעיקר בטבריה. את השיר כתב רק לאחר מכן, בשנות התשעים: "רציתי לכתוב על היחס בין המערביות לבין ישראל, ואז זה היה טבריה מול אמריקה: 'כמו באמריקה... אבל את רוצה לנסוע לטבריה'. הרבה אנשים כתבו על הכנרת, אבל המורשת של ההורים שלי לא היתה החלוציות של העלייה הראשונה והשנייה. ההורים שלי הגיעו בעלייה של שנות השישים ובשבילי טבריה מבטאת טוב יותר את הישראליות; היא מייצגת טוב יותר את העולם הפרטי שלי. טבריה נמצאת בלב ובנשמה שלי ואני אוהב אותה מאוד עד היום. היא גם היתה תחנה בדרך לצמח והיא זיכרון חזק מאוד של ילדות. אני מחכה שהיא תחזור לימי הזוהר שלה".
הטיילת של טבריההטיילת של טבריה
הטיילת של טבריה
(צילום: יוסי וקנין)
שטרית נוהג לספר בהופעותיו שקיבל את מפתח העיר טבריה מידי ראש העיר, וגם מוסיף בהלצה כי הוא שומר אותו בארון החשמל בביתו: "היה ערב בהיכל התרבות בטבריה במסגרת תוכנית אקטואליה עם דן מרגלית וביצעתי שם כמה שירים. באותה הזדמנות קיבלתי את מפתח העיר טבריה מראש העיר, ואני גאה בו מאוד. זה מפתח נחושת סמלי באורך 30 ס"מ שאי אפשר לפתוח איתו כלום. אני גם אומר בהופעות שלטבריה אין שער וכל מי שרוצה יכול להיכנס ולצאת. עכשיו המפתח נמצא בבית הוריי".