לאורך שנים במקצוע שלי ישנו קושי להתמודד עם דרישות של לקוחות המבקשים שאבצע עבורם פעולות שאינן חוקיות. לחלקם נדמה שחוקר פרטי הוא מעל החוק, והשאר אינם מודעים כלל למגבלות שהחוק מציב.
עיקר הדרישות של הלקוחות הללו נוגעות להתקנת האזנות סתר, קבלת פירוטי שיחות ושליחת נערת פיתוי לבן הזוג. כמובן שמשרד חקירות שפועל במסגרת החוק לא שוקל אפילו לבצע את הפעולות הללו - זה בניגוד לחוק ומדובר בפגיעה בפרטיות.
שולמית התקשרה אליי כמה דקות לאחר צאת השבת, היא נשמעה נסערת ומבולבלת. לדבריה, כמה דקות לפני כניסת השבת, לאחר שאלי בעלה הלך לבית הכנסת, התקבל מסרון בטלפון הנייד שלו, בזו הלשון: "שבת שלום ותודה על הכל", בתוספת של סמיילי מפריח נשיקה.
המסרון היה ממספר גלוי. שולמית רשמה מיד את מספר הטלפון ומאחר שההודעה כבר נפתחה על ידה, מחקה אותה מיד. שלומית דרשה בתקיפות שאברר מי עומד מאחורי ההודעה.
צילום: pexelsצילום: pexels
צילום: pexels
(צילום: pexels)
למחרת, לאחר בדיקה קצרה, התברר שזהו מכשיר טוקמן. מכשיר ללא זיהוי הבעלים שלו, מצב שלא מאפשר לדעת ברשות מי הוא נמצא. שולמית לא אהבה את התשובה וביקשה שאשיג לה פירוט שיחות של בעלה. היא רצתה לדעת על כמות השיחות, זמן השיחות ומשך השיחות של בעלה עם מי שמחזיקה את המכשיר. השבתי לשולמית שאין אפשרות להמציא לה דו"ח אישי כזה.
שולמית הטיחה בפניי: "יש חוקרים שיכולים לארגן פירוטי שיחות". הסברתי לה שמדובר בפעולה בלתי חוקית בעלות כספית של אלפי שקלים, והזכרתי לה שבכל מקרה יש צורך לעקוב אחר בעלה ולתעד את מפגשיו עם המאהבת, שכן לא ניתן לפתוח תיק גירושין על סמך ראיה שהושגה בניגוד לחוק.
שולמית לא קיבלה את דבריי וניתקה את השיחה.
כעבור כמה שבועות היא שוב התקשרה. מאז שיחתנו האחרונה היא יצרה קשר עם חוקר פרטי שאינו בעל רישיון, נוכל ושרלטן, שהבטיח שישיג לה את כל מבוקשה. שולמית נפרדה מעשרת אלפים שקלים וקיבלה כמה דפים שלא עזרו לה במאום. סיכוי גדול שהם בכלל מזויפים. לדבריה, לא נמצא המספר שאותו חיפשה, למעט כמה הודעות בודדות שנשלחו בשעות היום. התאפקתי לא לזרות מלח.
הבטחתי לשולמית שתוך זמן קצר נקבל תשובות לכל השאלות, ויחד איתה בניתי תוכנית עבודה. צוות המעקב התחקה אחר אלי בעלה במשך כמה ימים, שבהם היה סיכוי סביר לתפוס אותו על חם. והוא אכן נתפס.
אלי קיים קשר רומנטי עם בחורה מעיר ילדותו. המפגשים ביניהם התקיימו בחדר בבית מלון בתל אביב, או בצימר רומנטי באחת מערי השרון. השניים היו נפגשים באופן קבוע בחניון של אחד הקניונים בהרצליה וממשיכים ברכב אחד למקום הבילוי הסוער.
באחד המפגשים, כאשר צוות המעקב תצפת על השניים, חייגנו למספר הטוקמן. המאהבת נראתה מוציאה את הטלפון מתיקה, מבחינה שיש שיחה ממספר חסוי ומחליטה שלא לענות. בכך אימתנו שאכן מדובר במי ששלחה את ההודעה בכניסת השבת.
חקירה שערכנו העלתה כי מדובר באשה גרושה שעובדת כסייעת בגן ילדים, אך נוסעת ברכב חדיש ומתגוררת בבית קרקע ביישוב מבוסס. האפשרות שהיא נתמכת כספית בידי אלי לא נשללה. במיוחד לאחר שאחד המפגשים הסתיים בביקור בסופר של רשת גדולה, כאשר השניים הגיעו לקופה, אלי שלף כמה שטרות ושילם על תכולת העגלה, שהייתה עמוסה במצרכים. תכולת העגלה הוכנסה לאחר מכן לרכבה של המאהבת.
עם ראיות כאלו ניתן לפתוח תיק גירושין, ומידע כזה לא ניתן היה להשיג באמצעות פירוט שיחות.
הסיפור מבוסס על מקרה אמיתי. שמות הדמויות, כמו גם פרטים נוספים, שונו בכדי למנוע את חשיפת המעורבים.
גולן פנחס, חוקר פרטי, הוא בעל משרד "ים החקירות", בנתניה