מתן עברי בן ה־17 מהיישוב שמשית שבעמק יזרעאל ייצא הערב (ראשון, 28.4) לאליפות העולם לבית הספר בניווט שתיערך באסטוניה. עברי הוא ספורטאי בנבחרת ישראל בניווט ספורטיבי וכבר הספיק להשתתף באליפות אירופה לנוער לניווט, שם זכה במקום ה־12 מתוך 100 מתמודדים במקצה 'ספרינט 20' ושבר שיא ישראלי. נוסף על כך הוא השתתף במחנות אימונים ובתחרויות בכל העולם.
מתן עברי. "ההתרגשות מטורפת" | צילום: שרון צורמתן עברי. "ההתרגשות מטורפת" | צילום: שרון צור
מתן עברי. "ההתרגשות מטורפת" | צילום: שרון צור
(מתן עברי. "ההתרגשות מטורפת" | צילום: שרון צור)
הכישרון הצעיר הוא ספורטאי עצמאי, אך שייך למועדון 'ניווט עמק יזרעאל' ומתאמן תחת מאמן הכושר של נבחרת ישראל בניווט. "ניווט ספורטיבי זה ענף ספורט שמתרחש בשטחים פתוחים וביערות שבו אתה צריך לבצע את המסלול בצורה הטובה והמהירה ביותר. הוא יותר בספורט אירופי והחשיפה שלו בארץ לא כל כך גדולה", מסביר עברי ומוסיף כיצד נחשף לראשונה לספורט, "במסגרת בית הספר התבקשנו לבחור חוג. אני בחרתי בניווט ספורטיבי ומהר מאוד התחלתי לאהוב את זה. חשוב לי להדגיש שזה ספורט שלא מספיק אנשים נחשפים אליו וחבל. לי אישית הספורט הזה שינה את כל החיים והוא מרכז חיי עכשיו. הרצון הוא להגביר את החשיפה הזו. זה הספורט האולטימטיבי שמכיל מלבד כושר, גם חברים וידיעת הארץ כי אתה מגיע לכל חור ויער בארץ".
מה צריך כדי להיות ספורטאי לניווט?
"בשביל להיות ספורטאי ניווט צריך שני דברים: יכולת ניווט וטכניקה וכושר טוב מאוד. אני עושה ארבעה אימוני כושר במהלך השבוע ושני אימוני ניווט בסוף השבוע. יש לי תוכנית קבועה ואני מתאמן גם בריצה. התחלתי בכיתה ז' להתאמן ובכיתה ט' התחלתי להתאמן באופן מקצועי ולהתחרות".
איך היו ההכנות לקראת אליפות העולם?
"אנחנו יוצאים משלחת של חמישה ספורטאים, התאמנו קשה בשטחים שדומים כמה שיותר לשטחים האסטוניים. ההתרגשות היא מטורפת - לייצג את נבחרת בית הספר ולהכיר חברים חדשים בעולם".
מה החלום?
"הרצון הוא להוציא ספורטאי מצטיין לפני הגיוס. אני רוצה להמשיך לעסוק בספורט הזה ולהמשיך לאהוב אותו שזה הכי חשוב. אני רוצה להביא מדליה לישראל".
ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל אייל בצר: "מאחל למתן ולכל ספורטאי הניווט הספורטיבי בהצלחה רבה באליפות העולם באסטוניה. אני בטוח שתייצגו את העמק ואת כל המדינה בכבוד רב".