בעוד 3 ימים, 72 שעות ו־320 דקות נדע סופית האם מסע ההישרדות של הפועל עפולה העונה בליגה הלאומית יסתיים בהישארות הרואית או בירידה דרמטית לליגה א'.
חוגגיםחוגגים
חוגגים נגד בני לוד
(צילום: אבי מועלם)
מה שבטוח, לא חשוב איך המשחק הזה יסתיים הוא בהחלט יהיה האחרון לעונה הזו שפשוט לא רוצה להיגמר. אם ננסה לחשב את מספר הפעמים שעפולה עמדה העונה בפני משחק גורלי, מאני טיים ועוד שלל הגדרות שמתאימות יותר ללוחמי גרילה לפני הקרב, כנראה שגם גדול מורי המתמטיקה בכבודו ובעצמו, יואל גבע, לא יצליח לפתור את המשוואה הזו.
ערן לויערן לוי
ערן לוי
(צילום: אבי מועלם)
אבל הנה זה קורה שוב, סך הכל חמישה ימים אחרי התצוגה הגדולה מול בני לוד, הפועל מרמורק מליגה א' מחכה לעפולאים כבר ביום ראשון הקרוב למשחק על כל הקופה. "אני לא מתייחס למשחק הזה כאל יחסי כוחות לא שווים. מרמורק זו קבוצה שהיתה בצמרת ליגה א' ואנחנו בתחתית הלאומית אז זה די דומה וכמובן שבמשחק אחד הכל יכול לקרות. נשתדל לבוא מוכנים ודרוכים כמו נגד לוד ולסיים את העבודה", התייחס שלומי דורה לקרב שמצפה לקבוצתו ביום ראשון.
מי היה מאמין שאת כל העונה המסויטת הזו עפולה יכולה להשאיר מאחור אם רק תנצח עוד משחק אחד שמתנקז לעונה שלמה. הרי גם גדול המאמינים במועדון כבר התחיל לגשש איך תיראה העונה הבאה בליגה א'. יותר מזה, במשחקה האחרון של העונה הסדירה אז ניצחה עפולה את נוף הגליל והשאירה סיכוי אמיתי לשרוד, הקפטן נתנאל גולדמן לא רק שלא הוציא אנחת רווחה אלא פשוט נשאר לשכב על הדשא עד שכיבו את האורות באצטדיון מתוך ידיעה שלאחר שבע שנים בליגה הלאומית ככל הנראה זה נגמר.
נתנאל גולדמןנתנאל גולדמן
נתנאל גולדמן
(צילום: אבי מועלם)
אבל הנה למרות כל קומדיית הטעויות שנעשו במועדון העונה, פתאום יש סיכוי גדול שהיא עוד תסתיים בהישארות. אז אולי בעפולה היו צריכים נגיף בינלאומי שישתולל בעולם כדי שיקרה הבלתי ייאמן ואולי זה פשוט הגורל שרצה ככה, אבל זה כבר לא משנה. כעת החבורה של דורה תצטרך לגייס את הכוחות האחרונים כדי להשלים את המשימה הכי חשובה העונה.
בסיום המשחק נגד לוד כינס דורה מיד את שחקניו וביקש מהם לא לחגוג יותר מדי. שחקני עפולה למעשה כבר חמישה משחקים מרגישים כמו סטודנט בתקופת מבחנים. מסמנים 'וי' על המבחן שעבר אבל לשמוח יהיה אפשר רק אחרי המבחן המסכם. "שמחים חלקית עד יום ראשון", אמר המאמן אחרי הניצחון הגדול בשלישי, "זו לא פעם ראשונה שאני מנצח חמישה משחקים רצוף, אבל פעם ראשונה שאני לא יכול לשמוח לגמרי".
דורה יודע שנגד מרמורק זו כבר תהיה אופרה אחרת ולעפולה לא מצפה טיול. "כשנגמר המשחק נגד לוד לא היו חגיגות. אמרתי לשחקנים שעשינו עוד צעד קטן ונשאר לנו עוד אחד. אין מקום לאופוריות ולא לטעויות", הוא מבהיר.

שחקני המפתח

מעניין יהיה לראות באיזה הרכב יחליט דורה לעלות. נגד לוד הוא בהחלט הפתיע כאשר בחר לעלות עם מערך של שלושה בלמים שעפולה לא רגילה אליו והעובדה שהשאיר את התותחים הכבדים, ביטון וקוראץ' על הספסל, גרמה להרמת גבה. בהגנה זה עבד מצוין, בהתקפה קצת פחות כשסיידר ושאוט לא ממש הורגשו אבל כנראה שכשיש את ערן לוי על המגרש לא צריך יותר מזה.
שלומי דורהשלומי דורה
שלומי דורה
(צילום: אבי מועלם)
אם נתייחס לשחקני המפתח במשחק הזה אז צריך לציין לטובה את מעוז ההגנה העפולאית כיום, נתנאל גולדמן, שמאז שעבר לשמש כבלם במקומו של גיזי דורבור עושה עבודה מצוינת. נגד לוד החזיק גולדמן את ההגנה, כיוון ודרבן. לבלם מחכה עבודה קשה מאוד מול עידו אקסברד, החלוץ הלוהט של מרמורק העונה שכבש 13 שערי ליגה ויהיה מעניין לראות את המאצ'־אפ בין השניים.
אליו אפשר בהחלט לצרף את הקשר האחורי אוהד חזוט, שעם הזקן והבלורית שגידל נראה כי יצא מחודשיים של הישרדות בפיליפינים ולא משבועיים בידוד של קורונה. מעבר לגול שלו ששחרר המון אוויר אצל העפולאים, חזוט נתן את הנשמה ותיקל כל שחקן אדום שראה מול העיניים. עפולה תצטרך את מה שהשניים האלה הביאו גם בראשון ואת הכדורגל תקווה לקבל מהחלוץ דודו ביטון, שכבש כבר את השער העשירי שלו העונה מול לוד.
אחרון חביב הוא כמובן הכוכב הבלתי מעורער של הקבוצה ושל הליגה בכלל, ערן לוי. יש שחקנים גדולים שבמשחקים חשובים נוטים להיעלם, אבל לוי? תנו לו את הבמה והוא יגיע. מעבר לרגעי הגאונות שראינו ממנו ביום שלישי עם הגול והבישול ומעבר למנהיגות והנוכחות על המגרש, מה שבאמת יפה לראות אצל לוי העונה זה העובדה שהוא הגיע למועדון קצת קטן למידותיו, בלי הקהל, התהילה והסיקור שהיה רגיל אליהם, ולמרות זאת הוא הגיע עם אותו רצון לנצח, עם אותם העצבים והטרוניות על כל שריקה, מקריב מעצמו למען הקבוצה על אף הפציעה שהוא סוחב והכי חשוב הגיע עם אותה שמאלית מפורסמת.
אוהד חזוט במאבק על הכדור עם עודד צוקולאוהד חזוט במאבק על הכדור עם עודד צוקול
אוהד חזוט
(צילום: שרון צור)
המדליה בדרך?
לוי לא בא להעביר עונה אלא לתת עונה והחיבור עם דורה מסתמן כדבר הכי טוב שהיה יכול לקרות לשניהם. איך אמר גורם במועדון על לוי, "אם הוא יצליח לנצח גם את מרמורק, אז אלקבץ צריך להעניק לו מדליה". אם זה אכן יקרה, כדאי שראש העיר יכין אחת גם למאמן שלו. נגד לוד הגיע הקואוץ' עם נעליים כסופות וכדי להמשיך את הקארמה הטובה אולי כדאי שיחליף למשהו זהוב יותר כי עם מדליית כסף במקרה הזה לא הולכים למכולת.
שלומי, מה ינצח את המשחק הזה: הלב והנשמה או ערן לוי?
"הכל ביחד. כולם הגיעו דרוכים נגד לוד והשקיעו המון. תמיד נוהגים לתת את הקרדיט למי שמבקיע, אבל כולם כקבוצה עשו את העבודה".
עד כמה אתה מחכה כבר לסיים את העונה הבלתי נגמרת הזו?
"מאוד. העונה הזו כבר נמשכת כמעט 13 חודשים וזה ארוך ומייגע. שלושה ימים אחרי מרמורק קבוצות אחרות כבר מתחילות עם משחקי גביע הטוטו אז זה לא הגיוני. אני מקווה מאוד שנעשה את העבודה ונוכל להתפנות לעונה הבאה".
אבי אבגיאבי אבגי
אבי אבגי
(צילום: שרון צור)
מי שיעמוד בצריח וינסה לבלום את הניסיונות של לוי וחבריו הוא השוער הוותיק אבי אבגי. "כן, אני לקראת מטווח", מתלוצץ אבגי, "אני יודע שהולכת להיות עבודה קשה. השתדלתי אחרי החופש הארוך הזה לחזור כמו שצריך, למרות שזה היה קשה. היום אני מרגיש טוב ושחזרתי לכושר. אני אשתדל להיות הכי מרוכז שאפשר כדי להיות חלק גדול בהצלחה של הקבוצה".
על יחסי הכוחות בין הקבוצות מוסיף השוער: "יש בין הקבוצות פערי איכויות. יש בעפולה שחקנים טובים עם ניסיון, אבל אני תמיד אומר שבמשחק אחד מכריע הכל יכול להיות. אנחנו מגיעים למשחק בידיעה שיהיה קשה, אבל נשתדל לעשות הכל כדי שהערב הזה יהיה מתוק".
העובדה שלא שיחקתם משחק רשמי ממרץ תשפיע?
"לא פשוט לחזור אחרי שלושה חודשים. גם משחקי אימון כמעט שלא קיימנו וקשה להתאמן כמו שצריך בחום הזה. אבל אין תירוצים, זה המצב. הגענו למעמד הזה וצריך לקחת אותו".