תושבי חצור הגלילית קיבלו באחרונה לבתיהם דרישות לתשלום אגרה עבור לוחיות חזית הבתים, שעליהן נחקק שם הרחוב שבו הם מתגוררים ומספר הבית.
החשבון הוגש במסגרת מבצע שיזמה המועצה המקומית להחלפת השמות של כל הרחובות ביישוב בשמות של עצים, פרחים ובעלי חיים, ואיתם מספרי הבתים והשיכונים. בהתאם לחוק עזר עירוני שחוקקה, דורשת המועצה מבעלי בתים צמודי קרקע לשלם תמורת ההחלפה אגרה בגובה 120 שקל, וממשפחות המתגוררות בשיכונים ובבתים משותפים - 25 שקל.
העירייה גובה אגרה על שלטים בתוך מבנים
תושבת חצור סיפרה השבוע כי בשבועות האחרונים הגיעה לביתה דרישה לתשלום 'אגרת לוחית מספר בית' בגובה 120 שקל. "ראשית", אמרה, "אני מברכת את המועצה על היוזמה לעשות סדר בשמות הרחובות, כי עד לא מזמן זה היה מבולגן ולא ברור. אבל מכאן ועד לחייב בעלויות השילוט את התושבים, שגם ככה משלמים ארנונה, זה כבר מוגזם לגמרי.
"יתר על כן, מדובר בשלטים פשוטים - ואני באמת מתקשה להבין איך הגיעו במועצה לסכום של 120 שקל. אין לי ספק שאילו רכשתי בעצמי את אותו השלט בדיוק, הייתי משלמת עליו הרבה פחות".
למרות התקוממותה היא שילמה את האגרה, אך הוסיפה: "אני מצפה מראש המועצה לבדוק את עצמו שנית, כי לדעתי אנחנו זכאים לזיכוי חלקי בארנונה לפחות בגין החיוב הבלתי־סביר הזה".
מבדיקה שערך 'ידיעות קרית שמונה' ברשויות מקומיות סמוכות עולה כי אגרה מסוג זה לא הושתה כלל על התושבים באותן רשויות. ראש עיריית טבריה, יוסי בן דוד, הסביר השבוע כי העירייה ערכה בחודשים האחרונים שינוי מקיף ברוב שמות הרחובות בתחומה, אך לא העלתה בדעתה לחייב על כך את התושבים. "נכון שהעירייה רשאית לעשות זאת מכוח חוק עזר עירוני, אם קיים כזה", הדגיש בן דוד, "אבל אני סבור שזה לא ראוי, כי לדעתי מדובר בשירות שהעירייה מחויבת להעניק לתושבים במסגרת אחריותה וסמכותה".
דברים דומים אומר השבוע ראש עיריית צפת, אילן שוחט: "ברור שגם בצפת נערכים מעת לעת שינויים בשמות הרחובות ובמספרים, אבל מעולם לא העליתי בדעתי לחייב את התושבים על כך". גם דובר עיריית קרית שמונה, דורון שנפר, מסר כי העירייה מעולם לא חייבה תושבים לשלם על שינוי שמות רחובות ומספריהם.
ראש המועצה המקומית חצור הגלילית, שמעון סויסה, הסביר השבוע כי מדובר בשינוי מעמיק שערכה המועצה אחרי שנים של הזנחה, וכי המועצה אינה יכולה לממן בעצמה את העלויות. "במשך שנים", הסביר, "אנשים שחיפשו כתובת מסוימת בחצור נאלצו להסתובב דקות ארוכות כדי למצוא את מבוקשם, ולכן היה ברור לנו שיש לעשות סדר בשמות הרחובות.
"התקציב למהלך גויס ממשרדי הממשלה והשילוט של כל היישוב הסתכם בכ־200 אלף שקל, מתוכם כ־80 אלף שקל נועדו לשילוט הבתים. התושבים יסייעו במימון של כמחצית מהסכום הזה. בחרנו בשילוט מיוחד ואיכותי ולכן החלטנו להפעיל את הסמכות שניתנה לנו מכוח חוק העזר העירוני. בסופו של דבר, מדובר בסכום סמלי וחד־פעמי ואני לא חושב שיש סיבה למהומה בעניין הזה".