זה עשור שעפולה נמצאת בתנופת בנייה מואצת של שכונות חדשות למגורים בכל רחבי העיר. בשנתיים האחרונות החלו להיבנות בה גם מבנים ייעודיים למסחר ולעסקים - בין השאר באזור התעשייה, ליד הקניון, וסמוך לצומת הקאנטרי קלאב. האם עפולה הפכה לעיר מבוקשת לא רק למגורים, אלא גם לעסקים? כמה מתווכים ויזמים הפועלים בעיר מנסים לענות על השאלה.
1 צפייה בגלריה
בניין המשרדים שבונה היזם פיני אזולאי
בניין המשרדים שבונה היזם פיני אזולאי
בניין המשרדים שבונה היזם פיני אזולאי
(צילום: שרון צור)
פיני אזולאי, יזם מוביל בעפולה, טוען שהסיבה לבנייה המואצת היא לא כל כך ביקוש פתאומי לבנייני משרדים, כמו היעדר ביקוש לבנייני מגורים. "גם לי לפני שלוש שנים היה מגרש ובגלל שלא היה ביקוש הקפאתי את הבנייה והלכתי לענף המסחר והמשרדים", הוא אומר. "אני לא חושב שיש ביקוש גדול בעיר למסחר. כיוון שלפני שלוש שנים היה היצע עודף של דירות ברובע יזרעאל וחיפשו מי שישכור, הקבלנים החליטו לעשות הפסקה וכל אלה שהיו בעלי מגרש מסחרי החליטו לבנות בניינים מסחריים. זה לא בגלל ביקוש.
"אני חושב שיש יותר מדי בניינים מסחריים ובנייני משרדים בעיר, ואין מספיק אוכלוסייה לכל מה שנבנה פה. אני עדיין עם הבניין הכי יפה בעפולה שנמצא מול החניון של קניון 'העמקים', שזה הלוקיישן הכי טוב שיכול להיות, ולמרות זאת אין כזו התנפלות. יש התעניינות ואנשים מבקשים להשקיע, הרבה עורכי דין ורואי חשבון, אבל לא מדובר בהתעניינות היסטרית". כעת הוא מעריך שהתופעה צפויה להתהפך שוב: "עכשיו אני צפוי לבנות כ־120 יחידות דיור ברחוב יהלום. אני מעריך שבעוד כחודשיים נעלה על הקרקע".
המתווך עמי אזולאי מדבר אף הוא על השינוי המאסיבי שרואים בשנים האחרונות, ומנפק הסבר משלו: "עפולה גדלה מבחינת כמות אוכלוסייה. הגיעו לעיר לא מעט משפחות, במיוחד מנוף הגליל, ובאופן טבעי, כשהאוכלוסייה גדלה יש גם ביקוש.
"הפוטנציאל כאן ידוע", ממשיך אזולאי. "עפולה זו עיר שהכל סביבה דומם, לכן היא מושכת אליה אנשים. יש פה הרבה יזמים שהתחילו לבנות בתחום המסחרי, אבל אני לא יכול להגיד שיש יותר מדי קופצים. כרגע, ב־C2 יש שלושה-ארבעה בנייני משרדים ועוד פרויקט גדול שנבנה שם, מלבד פרויקטים נוספים. מדובר בבניינים גדולים מאוד ואני לא רואה כל כך הרבה שיאכלסו אותם. הרבה קנו להשקעה, גם אנשים מחוץ לעפולה, אבל היום להשכיר משרד זה קצת יותר קשה כי בדרך כלל מי שמשתמש במשרדים האלה הם עורכי דין, סוכני ביטוח ורואי חשבון, שברגע שהם יכולים הם לוקחים את היתרה במשכנתה והמשרד כבר שלהם. גם זה משהו שצריך לקחת בחשבון".
קראו עוד >>>
אזולאי מתייחס גם לסוגיית בנייני המגורים: "הפרויקטים של המגורים ירדו בעשרות אחוזים", הוא אומר. "האזור היחידי שעוד בבנייה זה C1. לכן, אם את שואלת אותי, לא הייתי ממליץ ליזם לבנות פרויקט מסחרי בעיר, אלא פרויקט מגורים".
חן קקון ממשרד תיווך ושיווק נדל"ן פרטי ומסחרי טוען כי בעפולה היתה הצפה של דירות ומחירי השכירות ירדו, לכן עברו המשקיעים להשקיע בנדל"ן מסחרי. "הרבה שנים לא היתה בעפולה בנייה מסחרית, לכן היה לזה גם ביקוש", הוא אומר. "עכשיו כל הפרויקטים שנבנו בשלבי סיום ולאט לאט זה מתחיל להתאכלס. יש הגירה גדולה לעיר והמון עסקים נפתחים אז ההיצע והביקוש יתאזנו גם פה, כמו שקרה בבנייני המגורים. עפולה היא אחת הערים הזולות בארץ והתמורה שמקבלים לעומת מה שמשלמים זה משהו שאין כמעט בשום מקום אחר בארץ. וכמובן העובדה שזו עיר שנותנת שירותים גם לכל התושבים מסביב גורמת לכך שיש ביקוש בשנים האחרונות לבנייה מסחרית".