הספרייה העירונית בעפולה הפועלת תחת רשת המתנ"סים 'שחקים' חזרה אתמול (שני) לפעילות לאחר תקופה ארוכה בה הייתה סגורה בעקבות משבר הקורונה והקוראים, תושבי עפולה, 'הסתערו' על הספרים.
הספרייה העירונית עפולההספרייה העירונית עפולה
הספרייה העירונית בעפולה
(צילום: פרטי)
מנהלת הספרייה העירונית אילנה ברסלבסקי מודה כי הופתעה והתרגשה מכמות האנשים שבאה לספרייה. "אנשים באו היום בכמויות לא מתוארות. ידעתי שאוהבים לקרוא בעפולה אבל לא ידעתי עד כמה. מצד אחד זה מאוד משמח ומצד שני אנחנו לא עומדים בלחץ, הצוות שלנו קרס", סיפרה.
הספרייה העירונית עפולההספרייה העירונית עפולה
החזירו מאות ספרים
(צילום: פרטי)
על פי הנחיות משרד הבריאות ניתן להכניס לספרייה עד עשרה אנשים ולמשך עשרים דקות, מה שיצר תור ארוך בכניסה לספרייה: "פרט לילדים שיש להם מנויים נפרדים ולא ספרנו אותם, קיבלנו היום 70 מנויים בשלוש שעות בהן הספרייה פעלה. בדרך כלל בזמני שגרה מגיעים 20-30 מנויים ביום".
ברסלבסקי מספרת כי עכשיו נערכת הספרייה במתכונת שונה שקצת מקשה עליהם לתת שירות למבקרים והיא מקווה שהספרייה תחזור לשגרת הפעילות הרגילה בהקדם. "בדרך כלל כשהספריה עובדת הקוראים לא לחוצים לצאת והם לוקחים את הזמן, עכשיו זה ממש לחוץ, הם צריכים מאיתנו יד ועזרה בבחירת ספרים ואנחנו לחוצים ומתים מעייפות", אמרה בגאווה, "אבל אנחנו הכי מרוצים מכמות קוראים כזו, זה מקסים. אני חושבת שאנחנו העיר היחידה בצפון שיש בה כמות כזו גדולה של אנשים שקוראים ספרי נייר. הוחזרו לנו אתמול 200 ספרים בעמדות ההחזכה פרט לספרים במכונה שאותה רוקנתי שלוש פעמים וגם בה להערכתי היו מעל 100 ספרים. הייתי נורא אופטימית וחשבתי שאני לא צריכה את כל הצוות אבל הופתעתי".
עד להודעה חדשה פועלת הספרייה העירונית בעפולה שלוש שעות ביום בין 16:00 ל19:00 פרט ליום שישי.
ברסלבסקי מסבירה כי כרגע שעות הפעילות מצומצמות בשל אילוצים זמניים. "בגלל כמויות האנשים הגדולה שאנחנו לא יכולים לתת להם את השירות הקבוע שאנחנו נותנים להם בזמני שגרה צמצמנו את כמות השעות, כדי להספיק לעשות את ההכנות הנדרשות", הסבירה, "גם לא כל הצוות שלנו חזר לעבוד ואנחנו צריכים גם זמן לסדר ולתקן את הספרים, אבל כמובן שברגע שנחזור לפעילות מלאה נחזור לשעות הקבועות ואני מקווה שזה יהיה כבר בשבוע הבא".
הספרייה העירונית עפולההספרייה העירונית עפולה
נפתח על פי הנחיות משרד הבריאות
(צילום: פרטי)
מנכ"ל 'שחקים' דניאל בן: "הספריות העירוניות עמדו לרשות הציבור בעיר גם בעת הסגר ובחודשים האחרונים עשינו מאמצים אדירים גם בחלוקה של ספרים ומתן שירות עד הבית ואני שמח שאתמול הספריות נפתחו לקהל הרחב ואני בטוח שהפעילות המתחדשת תהיה ענפה והספרייה תמשיך להיות מוקד חשוב של תרבות ופנאי לילדים ומבוגרים כאחד".