בשקט בשקט, בלי הרבה רעש, קמה לאחרונה בעפולה קבוצה של 12 נשים שהחליטו לקחת את המושכות לידיים ולשנות את סצנת הפנאי והבילויים בעיר, בהתנדבות מלאה כמובן.
מדובר בפורום הצעירות של עפולה העונות לשם 'ועכשיו את' הפועל בשיתוף פעולה עם העירייה. הפורום קם מתוך מחשבה שהרבה נשים שכחו את עצמן ואת שעות הפנאי שלהן בעומס העבודה, הקריירה, הבית והילדים, וכעת הגיע תורן. תורן לחשוב על עצמן, שגם להן מגיע זמן משלהן.
נשות הפורום. "נקים פה משהו גדול" (צילומים: שרון צור)                נשות הפורום. "נקים פה משהו גדול" (צילומים: שרון צור)
נשות הפורום. "נקים פה משהו גדול" (צילומים: שרון צור)
(נשות הפורום. "נקים פה משהו גדול" (צילומים: שרון צור) )
"הקמנו את 'ועכשיו את' מתוך מחשבה שנשים בגיל שלנו קמות בבוקר, מתארגנות, מפזרות את הילדים לגנים, רצות לעבודה, מטפלות במטלות הבית ועושות השכבות, ואחרי כל זה הגענו ל־21:00 בערב ו'עכשיו את', זו המחשבה מאחורי השם", מסבירה יו"ר הפורום יאנה קריספיל מה מטרת הפרויקט החדש.
לענות על הצרכים
אז זמן לעצמכן צריך, אבל מה לעשות שהרבה נשים ואימהות בגילאי 45-25 רוצות לצאת לבלות אבל אין להן לאן ולא עם מי. וזה בדיוק מה שהפורום בא לשנות. "נשים בגיל שלנו הן גם קרייריסטיות, גם חוות אימהות ראשונה וגם רוצות לבלות בתוך כל זה, אבל הבילויים שיש בעיר לא בהכרח תואמים את הצרכים שלנו. גיליתי שיש פה הרבה נשים פעילות ומלא ארגונים שפועלים בעיר כמו ויצ"ו, נעמ"ת, אמונה ופורום הוותיקות, אבל כל המסגרות פונות לאוכלוסייה מבוגרת יותר ואין פה למעשה שום ייצוג לנשים בגיל שלנו בשום אספקט בחיים שלנו. הפגישות שלהן קורות ב־11 בבוקר, אצלנו לפני 21:00 בערב אין סיכוי שנוכל לעשות משהו", מסבירה קריספיל.
מאחורי כל הרעיון עומדת עופרה קלמן, יועצת ראש העיר לענייני נשים, שראתה את הניסיון של קריספיל וכמה פעילות חברתיות בעיר ליזום אירועים שונים בכוחות עצמן והחליטה לתת להן גב. קלמן פנתה ליו"ר הפורום קריספיל שהחלה להריץ את המיזם ואיגדה לתוכו 12 נשים שרובן לא הכירו זו את זו קודם לכן. "אנחנו מתנדבות סדרתיות. אני וטסי (מובילת ראש תחום הנטוורקינג בפורום) כבר עשינו הרבה אירועים ביחד. עשינו את יום המעשים הטובים בשנה שעברה למען העלאת המודעות נגד אלימות כלפי נשים. אחרי האירוע הזה כבר התחברנו לעופרה וקיבלנו ממנה גיבוי מלא, גם בתקציבים. האמונה שיש לה בנו מרגשת ומחממת את הלב".
הן קוראות לזה פורום נשים, אנחנו נקרא להן פורום של נינג'ות - כי אחרי הכל מדובר פה בנשים שהן גם אימהות וגם קרייריסטיות, שבתוך כל האנדרלמוסיה בחיי היומיום מחליטות לתת עוד אקסטרה בסוף היום ולהתאגד. עד כה הן ארגנו כמה אירועים שהוגדרו מוצלחים מאוד, כמו ה'ליידיס נייט' - ערב נשים שכלל הופעת סטנדאפ. "הכרטיסים פשוט נחטפו. זה רק הראה כמה צורך יש בזה", אומרת קריספיל.
נוסף על כך דחפו להפנינג אקולוגי מתוך אידיאולוגיה ירוקה ושמירה על איכות הסביבה, ובימים אלו הן כבר עובדות על הדבר הבא - תצוגת אופנה מטורפת שתתקיים ב־1 במרץ בשיתוף העסקים הקטנים בעיר, כדי לחזק גם אותם. בערב המתוכנן ייקחו חלק סלבז ברמה הארצית כמו הדוגמנית נטלי דדון, מלכת היופי לשעבר העפולאית ניקול רזניקוב והפאשניסטים יואב מאיר ולאון שניידרובסקי.
שלל תפקידים
כדי לייעל את עבודתן חילקו הנשים את הפורום לתתי קטגוריות, כאשר כל אחת מוצבת בתחומים שבהן היא שולטת ויכולה להביא את הכישורים שלה לידי ביטוי. כך, למשל, מלבד יו"ר הפורום קריספיל שהיא נשואה ואם לתאומים ומשמשת כמשנה למנכ"ל בחברת 'אג-טק' (חברת הייטק בתחום החקלאות בעפולה), יש את טסי שמש (32), נשואה ואם לאחת שמתייצבת לריאיון כשהיא אך כפסע מחדר לידה, בחודש התשיעי להריונה, וממחישה עד כמה הנשים האלו נחושות בדעתן לחולל פה מהפכה. שמש היא ראש תחום התרבות והפאן בפורום, תפקיד שאינו זר לה בגלל התפקיד שמילאה עד שיצאה לחופשות לידה במחלקת משאבי אנוש בחברת 'טבע': "הייתי אחראית על כל עניין הרווחה בכל הסניפים ב'טבע', שזה אומר שהייתי אחראית על כל הפאן והתרבות בחברה. הייתי מארגנת את כל אירועי החברה והיציאות לחו"ל", היא אומרת.
משתתפת נוספת במיזם היא נדיה פורמן (34), נשואה ואם לשניים, מנהלת שיווק במקצועה בקבוצת הנדל"ן 'מור - נכסים מניבים' וראש תחום הנטוורקינג בפורום. "הבנו שחסרות פה הרצאות בכל מיני תחומים", מסבירה פורמן את תפקידה. "בתל אביב אני יכולה לפתוח את האינטרנט ולראות הרבה הרצאות שמתקיימות. באזור שלנו אין את זה וזה נורא חסר לכל הקהילה הצעירה והאקדמית. גם אם כבר יש משהו זה לא בשעות שקבוצת הגיל שלנו יכולה לצרוך אותו. אנחנו עובדות עכשיו על תוכנית שנתית עם הרצאות פעם בחודש, בנושאים שמאוד מעניינים נשים".
קיבלו תמיכה מהעירייהקיבלו תמיכה מהעירייה
קיבלו תמיכה מהעירייה
(קיבלו תמיכה מהעירייה)
חברה נוספת בפורום היא עינת טלל־כהן (35), נשואה ואם לשניים, שמשמשת כראש תחום ה'מהמאמות' בפורום, שנועד לתמוך בנשים בחופשת לידה. "אני עברתי לעפולה מחיפה, שם היתה לי חופשת לידה מאוד כיפית. היה לי שם שפע של פעילויות. כשעברתי לעפולה הבנתי שיש פה מחסור בפעילות לנשים בחופשת לידה. נשים לא צריכות להישאר לבד בבית במהלך התקופה הזו. אמא בחופשת לידה צריכה להיפגש עם נשים צעירות שהן בדיוק כמוה. לשמחתי נתקלתי באנשים שמעוניינים מאוד לתת מענה בנושא, ובזכות הפורום של 'עכשיו את' הצלחתי לעשות שיתופי פעולה עם רשת 'שחקים' ועם העירייה, שתספק פעילות פעם בשבוע לנשים צעירות תמורת סכום סמלי של 20 שקלים", היא מסבירה את תפקידה.
טלל־כהן היא אשת שיווק במקצועה בחברת ההייטק ADVA, לכן הרמת פרויקטים ואירועים זה דבר שבשגרה אצלה. "התפקיד לא זר לי, אלו דברים שאני רגילה לעשות במסגרת העבודה שלי ובגלל שראיתי עד כמה יש צורך בנושא התגייסתי למשימה".
שאר הנשים השייכות לפורום מחולקות ופועלות לפי הקטגוריות האלו. "אנחנו כמו מבנה ארגוני עם הנהלה ומחלקות שונות שכל אחת נמצאת בתחום שהיא מבינה בו. יונה עוסקת ביחסי הציבור, נעמי טובה בדיגיטל, כל אחת תורמת דרך היתרונות שלה".
תחושה של ביחד
יש לציין כי ארבע הנשים שמרואיינות כאן טעמו את טעמו המתוק של המרכז, שם הכל תוסס יותר ואף פעם לא חסר מה לעשות. המעבר לפריפריה ולעפולה הביא אותן למציאות אחרת.
מה הביא אתכן למצב שאתן מתאגדות כולכן למען המטרה הזו?
פורמן: "התאגדנו בגלל שאין שום דבר שמתאים לנשים בגילנו בעפולה. נשים בחופשת לידה, למשל, תמיד מרגישות לבד, כי לא תמיד החברות שלך מהבית נמצאות בחופשת לידה או נמצאות באזור גיאוגרפי שמאפשר לך להיפגש איתן. במקומות אחרים הרבה נשים בחופשת לידה יוצאות לגינה יחד גם אם הן לא חברות, ופה בעפולה זה שונה. עפולה מאוד רחבה; יש פה קיבוצים ומושבים ואין את הביחד הזה. אין את החוגים, הפסטיבלים והקניונים שיש בהם פעילויות לילדים".
שמש: "באזור המרכז יש כל כך הרבה דברים לעשות, גם לאימהות. אבל אני חושבת שגם אם היה את הדברים האלה בעפולה, יש עוד בעיה - יש את העניין שאת לבד. אנחנו בגיל שהוא באטרף; אנחנו עסוקות במשכנתא, בילדים, במשפחות ובבית ואין לנו את הקהילה הזו שהיא רק שלנו. לקיבוצים יש את ההתקהלות שלהם והפעילויות שלהם וזה נותן תחושה של ביחד. פה אין את זה ואנחנו מחפשים אנשים שהם כמונו שיש לנו הרבה מן המשותף".
קריספיל: "מלא חזרו לעיר או עברו לפה והם מחפשים את הקהילה הזו ואת הביחד. אני לא אומרת שאני מדוכאת או רע לי, ההפך. אני לא באה להגיד שעפולה היא שממה ושיממון, אלא אני באה לייצר את מה שאני רוצה. כל יוזמה שרציתי לעשות נתנו לי גב. הדברים נוצרים מהצרכים שלנו, לאו דווקא ממה שקורה במרכז".
טסי: "כשהגעתי לפה לפני שנה וחצי לא הכרתי אף אחד. לא ידעתי מאיפה להתחיל. לאט לאט הכרתי את יאנה ועוד אנשים ופתאום הפרצופים נהיים לך מוכרים ואת מרגישה חלק ממשהו. ברגע שנייצר את הקהילה הזו, כולן ירגישו תמיכה גדולה יותר ופחות בדידות".
לצאת מהפיג'מה
אז עם כל הרצון הטוב, יש נקודה נוספת שהבנות מעלות שצריך לשנות ולהטמיע אצל נשות העיר והסביבה. השינוי הן מסבירות צריך להיות גם תודעתי, אצלכן הנשים - די לפיג'מות, קדימה לבילויים ולהקדשת זמן לעצמכן. "זה חלק משינוי התדמית שאנחנו רוצות לחולל. כל הזמן אומרים שאין פה מה לעשות ושאין חיי חברה, אבל זה לא בדיוק ככה. קרה פה משהו בזמן האחרון, כמו השוק הישן שפתוח סך הכל כמה חודשים והצליח לחולל מהפך. יש פה סצנה, פשוט לא מפתחים אותה. אנחנו יודעות מה הפוטנציאל שיש פה ומה הולך לקרות בעיר במהלך חמש השנים הקרובות, עם מתחמי ההייטק שייבנו פה עם קומות מסחר של פאבים ומסעדות", מסבירה פורמן וממשיכה, "אנחנו רוצות להצעיר את העיר ולהוציא אותה משנת הצהריים שהיא נמצאת בה".
קריספיל: "יש פה איזו כבדות שאופפת את הנשים בעיר, שבא לי להעיר אותן. אין ספונטניות. בגלל זה אני חושבת שזה גם הרבה בגלל הנשים עצמן. אנחנו נבלענו ושכחנו את עצמנו. יש לי את האפשרות לעצב את סביבת המחיה שלי, אבל הבנות פה שכחו את עצמן. אני רוצה לקבוע עם חברה וזה פרויקט. אני מציעה לה לצאת ובמקום לענות בחיוב ישר באה כבדות".
לכל אחת מהן יש תפקידלכל אחת מהן יש תפקיד
לכל אחת מהן יש תפקיד
(לכל אחת מהן יש תפקיד)
איך אתן מצליחות לתמרן ולמצוא זמן לכל העיסוקים?
פורמן: "אמא שלי אומרת לי תמיד שככל שאני אהיה עסוקה יותר, ככה אני אהיה יותר פעילה. ברגע שאני חסרת מעש אני לא עושה כלום. דווקא ברגעים שיש לי יותר מדי דברים אני מצליחה לעשות הכל ביחד".
מה אתן מקוות שיקרה בעקבות הפורום שלכן בעוד שנה־שנתיים מהיום?
פורמן: "אני מקווה שנקים פה משהו גדול ונשאיר אותו גם לבאות אחרינו. סצנה של תרבות ופנאי שתקום כדי להישאר".
קריספיל: "הייתי רוצה להתרחב גם לתחום החינוך. הייתי רוצה להתחיל את העניין של ההעצמה מגיל הרבה יותר צעיר. שאישה כבר מגיל צעיר תתפוס את עצמה כאישה חזקה, שיכולה להגשים את החלומות שלה. אני מעידה על עצמי שאני נינג'ה, שמותר לי לעשות ולהיכשל כל עוד ניסיתי ועשיתי הכל כדי להצליח. המסר הוא שיידעו שהן יכולות ושתהיה פה קהילה של נשים שתעזור אחת לשנייה להתקדם ולהגשים את עצמן באיזה תחום שהן רוצות. תתמקדו בעצמכן, לא רק בבעל, בקריירה ובילדים".
יועצת ראש העיר לענייני נשים עפרה קלמן אמרה על היוזמה של 'ועכשיו את': "בתפקידי כיועצת ראש העיר אני מאמינה שיש לסייע לכל הנשים בדרך להצלחה חברתית, כלכלית, אישית וקהילתית, עד כמה שניתן. לאמהות ונשים צעירות יש צרכים אחרים ואני מאמינה ביכולתן להגיע הכי רחוק שאפשר".