לראשונה בתולדות בית שאן הוקמה בה יחידת פיקוח עירונית. היחידה תפעל לשפר את איכות החיים ואת הביטחון האישי של התושבים, ותעבוד בצמידות עם שוטרי משטרת בית שאן.
פסולת בניין. שדרוג איכות החיים | צילום: דוברות עיריית בית שאןפסולת בניין. שדרוג איכות החיים | צילום: דוברות עיריית בית שאן
פסולת בניין. שדרוג איכות החיים | צילום: דוברות עיריית בית שאן
(פסולת בניין. שדרוג איכות החיים | צילום: דוברות עיריית בית שאן)
הפקחים ביחידה נבחרו בתהליך ארוך של מבדקים פסיכולוגיים ומיון על ידי משטרת ישראל. הם עברו הכשרה של שלושה חודשים בתחום האכיפה, שבה למדו בין השאר קרב מגע וטיפול בסיטואציות מורכבות, עם ובלי שוטר לצדם. ביום ראשון הקרוב הם יתחילו לפעול ברחבי העיר.
היחידה תאכוף ותחלק דוחות בתחומים הבאים: פסולת ביתית המושלכת בשטחים ציבוריים או בסמוך לפח ולא בתוכו; פסולת בניין שמושלכת ברחבי העיר ולא באתר הטמנה; חניה על מדרכות וחניה באדום לבן; מפגעי רעש; ונדליזם; עישון במקומות ציבורים; צריכת אלכוהול בגנים ובמרחבים ציבורים; פיזור גזם בימים לא מורשים ועוד.
במהלך חודש דצמבר 2019 יחלקו פקחי היחידה דוחות אזהרה בלבד כדי להטמיע את המדיניות החדשה. החל מינואר 2020 יחלקו הפקחים במידת הצורך דוחות בסכומים שינועו בין 100 ל־5,000 שקל. בימים אלה מתקינים ברחבי העיר מצלמות שיאתרו אנשים העוברים על החוק. בסך הכל יותקנו ברחבי העיר כ־20 מצלמות נוספות באזורים שונים.
מנהל יחידת הפיקוח החדשה, תימור שוחט: "לאחר חודשי הכנה ארוכים אנחנו יוצאים לדרך, במטרה אחת - לשפר את איכות החיים של תושבי בית שאן. לא עוד השלכת פסולת במקומות לא מורשים, לא עוד ונדליזם ולא עוד חניה לא תקינה שמסכנת עוברי אורח. בחודש הראשון נחלק דוחות אזהרה ונסביר לתושבים את פעילותנו. אני קורא לתושבי בית שאן לכבד את הפקחים והשוטרים ולהימנע מעבירה על החוק. ביחד נשמור על בית שאן נקייה".
מנכ"ל העירייה יורם אזולאי | צילום: שרון צורמנכ"ל העירייה יורם אזולאי | צילום: שרון צור
מנכ"ל העירייה יורם אזולאי | צילום: שרון צור
(מנכ"ל העירייה יורם אזולאי | צילום: שרון צור)
מנכ"ל העירייה יורם אזולאי: "מערך האכיפה והשיטור העירוני המשולב נועד לשפר את איכות החיים ואת הביטחון האישי של התושבים, זאת לצד תקציבים גדולים שמושקעים בימים אלה בשדרוג מערך הניקיון ופינוי האשפה בעיר. הסברה נכונה לצד אכיפה ושיתוף פעולה מצד התושבים יביא אותנו בשנים הקרובות למקום טוב יותר ולאיכות חיים גבוהה יותר".