לאחר עשר שנות תכנון והקמה ובהשקעה של כ־130 מיליון שקל, חנכה היום (רביעי, 6.11) הקרן הקימת לישראל את מרכז המבקרים החדש ע"ש סטיבן ג'יי הארפר באגמון החולה. בטקס החגיגי שנערך במרכז ביום רביעי השתתפו יו"ר קק"ל דניאל עטר וראש ממשלת קנדה לשעבר סטיבן ג'יי הארפר, שעל שמו נקרא המרכז. הארפר נרתם לקידום הפרויקט ותרם לו באופן אישי עוד בזמן כהונתו כראש ממשלת קנדה. השניים גזרו יחד את הסרט וכך פתחו רשמית את מרכז המבקרים החדש, שנחשב לאתר הצפרות הגדול בישראל ולאחד הגדולים בעולם.
מרכז המבקרים. עיצוב מיוחד | צילומים: מיכאל חורי, מערך הסברה קק"למרכז המבקרים. עיצוב מיוחד | צילומים: מיכאל חורי, מערך הסברה קק"ל
מרכז המבקרים. עיצוב מיוחד | צילומים: מיכאל חורי, מערך הסברה קק"ל
(מרכז המבקרים. עיצוב מיוחד | צילומים: מיכאל חורי, מערך הסברה קק"ל)
דניאל עטר וסטיבן ג'יי הארפר. גוזרים את הסרטדניאל עטר וסטיבן ג'יי הארפר. גוזרים את הסרט
דניאל עטר וסטיבן ג'יי הארפר. גוזרים את הסרט
(דניאל עטר וסטיבן ג'יי הארפר. גוזרים את הסרט)
אגמון החולה הוא בין אתרי התיירות הגדולים בישראל ומשמש כעוגן כלכלי ותיירותי לאזור הצפון כולו. האתר מושך אליו כ־420 אלף מבקרים בשנה מישראל ומהעולם. פתיחת מרכז המבקרים החדש מהווה בשורה משמעותית עבור מדינת ישראל בכלל ותושבי הצפון בפרט, זאת כיוון שכמות המבקרים באתר צפויה לגדול משמעותית ולהשפיע לטובה במגוון מישורים על האזור כולו.
שלל אטרקציות
מרכז המבקרים החדש מציע למבקריו שלל אטרקציות טכנולוגיות מתקדמות המאפשרות למבקר לחוות את אגמון החולה ושאת עולם הצפרות בצורה ייחודית ומעניינת. בין האטרקציות במרכז: תחנת VR הכוללת מיטות וכורסאות מונגשות עם משקפי מציאות מדומה, שבעזרתם ירגישו המבקרים איך זה להיות חלק מלהקת עגורים ולנדוד לאורך השבר הסורי אפריקני; גלובוס לדים המציג את נתיבי הנדידה העולמיים; קיר הציפורים הגדול ביותר במזרח התיכון, הכולל אינפורמציה אודות ציפורים וחידון; "מיני אגמון" - מיצג הממחיש את השינויים שעבר אגמון החולה משחר ההיסטוריה, דרך ייבוש החולה, אדמות הכבול ועוד, וכל זאת בצורה טופוגרפית משולבת עם טכנולוגיה מתקדמת ומוחשית;
גלובוס לדיםגלובוס לדים
גלובוס לדים
(גלובוס לדים)
קיר ציפורים ענקקיר ציפורים ענק
קיר ציפורים ענק
(קיר ציפורים ענק)
עוד במרכז: פינת קק"ל - מיצג של ההיסטוריה של קק"ל על מסכי לד חדשניים; ואולם הכנסים, שבו תוצג תערוכת צילומי טבע. נוסף על כך נבנה במרכז אודיטוריום מפואר הכולל כ־200 מקומות ישיבה, והוא ישמש כבית קולנוע עבור תושבי הצפון - שעד כה נאלצו לנסוע מעל לשעה כדי לצפות בסרט בקולנוע, ומעתה יוכלו ליהנות מכך בקרבת מקום מגוריהם. באודיטוריום יוקרנו בין השאר סרטים המתארים את ההיסטוריה של האגמון.
בחודשיים הראשונים ייפתח מרכז המבקרים לתקופת "הרצה" שבמהלכה תהיה הכניסה למרכז ללא עלות, ולאחר מכן תהיה הכניסה בתשלום סמלי, שמחצית ממנו יועבר לחקלאיים המקומיים והמחצית השנייה לתחזוק, השקעה וטיפוח המרכז על ידי קק"ל.
חיזוק לתיירות
יו"ר קק"ל דניאל עטר אמר בטקס חנוכת המקום: "מרכז המבקרים החדש, שחנכנו היום ושבבנייתו הושקעו מעל 130 מיליון שקל, יפַתח את תיירות האזור וישפיע בצורה משמעותית על מעגלי התעסוקה וההכנסה באזור הצפון כולו: אחוז אחד נוסף ממיליוני הצפרים בעולם שיגיעו לבקר במרכז יהווה תרומה אדירה לכלכלת הגליל. עבורנו, כמי שגדלו על סיפורי החלוצים וייבוש הביצות ההרואי של קק"ל בשנות ה־50 של המאה הקודמת, תהיה זו גם סגירת מעגל מרגשת".
עמדת VRעמדת VR
עמדת VR
(עמדת VR)
ראש ממשלת קנדה לשעבר סטיבן ג'יי הארפר אמר: "הפארק הזה הוא אחד מסיפורי השיקום הגדולים, ממש כמו שהמדינה הזו היא לעם היהודי. זהו כבוד גדול שהמרכז ייקרא על שמי, ואני אסיר תודה על האירוע היפה הזה שערכה קק"ל".
פתיחת מרכז המבקרים החדש מצטרפת לפעילותה הענפה של קק"ל למען הפריפריה ומשתלבת עם תוכנית 'רילוקיישן ישראלי - קק"ל בונה את ארץ המחר' שהשיקה קק"ל בחודשים האחרונים ומטרתה להביא מיליון תושבים חדשים לנגב וחצי מיליון תושבים לגליל עד שנת 2040. קק"ל רואה בחיזוק הפריפריה מבחינת כלכלית, תיירותית ותרבותית ערך עליון, ופועלת כל העת למען מטרה זו.