שנה אחרי הבחירות המקומיות ואפשר לסמן את חבר מועצת העיר עפולה מסיעת 'הבית החברתי', איתי כהן (32), כאחד הבולטים עד כה בקדנציה הזו. הפעיל החברתי שהצליח להיבחר למועצה נכנס עם המון מרץ וחרדת קודש לשליחות הציבוריות הראשונה שלו והאמת, עם עובדות קשה להתווכח.
איתי כהן. רוצה להגדיל את כוחו הפוליטי (צילום: אלבום פרטי)איתי כהן. רוצה להגדיל את כוחו הפוליטי (צילום: אלבום פרטי)
איתי כהן. רוצה להגדיל את כוחו הפוליטי (צילום: אלבום פרטי)
(איתי כהן. רוצה להגדיל את כוחו הפוליטי (צילום: אלבום פרטי))
מעבר לכך שהוא פעיל מאוד בוועדות העירייה, כהן הספיק לו מעט בשנה הזו. גולת הכותרת של העשייה שלו היא הבאתה של תנועת 'כנפיים של קרבו', שתפתח את סניפה בעיר בעוד כחודש. כהן חרט על דגלו להיות הקול של החלשים – מאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים ועד עזרה לקשישים ונוער בסיכון. העשייה שלו השנה כללה גם את הקמת קבוצת הותיקים בכדורגל, חלוקת 1,000 סלי מזון החג הפסח , ערב העצמה נשית עם מורן איזנשטיין, שדרוג וטיפול בתחבורה הציבורית בעיר, פרויקט תיק לכל תלמיד, בניה ומיגון ממדים במרכז הילד והמשפחה, מיזם הדרכת הורות בקהילה בשיתוף מכון אדלר בעפולה ועוד.
"להיות נבחר ציבור זאת גאווה. אני מרגיש שאני מייצג את תושבי עפולה, בישיבות, בוועדות השונות, תורם לעפולה ולתושביה", אמר כהן, "מה שמניע אותי כחבר מועצה הוא בראש ובראשונה לעשות שעפולה תהיה מקום שטוב וכיף לחיות בו. כיליד עפולה ומי שמגדל את ילדיו בעיר, חשוב לי שהעיר תמשיך לצמוח ולפרוח, שכל האוכלוסיות בעפולה יהיו שוות, שאוכלוסיית הנכים יקבלו את המענה הראוי, שאוכלוסיית המבוגרים יקבלו את היחס והשוויון כמו הצעירים בעיר. אני מרגיש שליחות עצומה לייצג את תושבי העיר עפולה וזה הכח המניע אותי בכל בוקר כשאני קם לעשייה כנבחר ציבור".
איך אתה מסתדר עם ראש העיר אבי אלקבץ?
"יש לנו יחסים טובים מאוד. אפשר להגיד על אבי שהוא בנאדם מאוד אנושי ואמפאתי. אני חושב שיש אצלי איזו תכונה או רגש שגורם לי לזהות בצורה טובה את הקשיים של התושבים שזקוקים ליותר יחס וראש העיר הוא אדם מאוד רגיש, ככה שחיבור של שנינו גורם להנהגת העיר לשים לב גם לפרטים הקטנים שמציקים לאנשים"
מה משך אותך לנהל סדר יום חברתי מאוד?
"חשוב לי לטפל בחינוך המיוחד ובילדים עם צרכים מיוחדים כי מישהו פספס אותם בעבר. הגעתי כדי לתקן. כדי להביא אותם לקדמת הבמה ולעלות את המודעות בנושא וגם כדי להבהיר שהם שווים לכולם. לכן יזמתי להביא לעיר את תנועת 'כנפיים של קרמבו'. בימים אלו אני יוזם יום מיוחד, יום עירוני, שכולו יהיה מוקדש עבור ילדים עם צרכים מיוחדים".
עם ראש העיר אבי אלקבץ (צילום: אלבום פרטי)עם ראש העיר אבי אלקבץ (צילום: אלבום פרטי)
עם ראש העיר אבי אלקבץ (צילום: אלבום פרטי)
(עם ראש העיר אבי אלקבץ (צילום: אלבום פרטי))
לטענת כהן כשנכנס לתפקיד חבר מועצה הוא גילה כי נבחרי הציבור הקודמים לא השכילו לכנס את ועדת הרווחה. "כבר בחודש הראשון לכהונתי במועצה כינסתי את ועדת הרווחה", אמר כהן, "אני עוזר להמון אנשים בקבלת דירה מעמידר ובשיפוץ דירות. אני וראש העיר מובילים מהפכה ברווחה. יש גם תכנית להעביר את מחלקת הרווחה למקום יותר נגיש".
חבר המועצה כהן מרוכז היום כולו בעשייה, אבל שאף אחד לא יטעה – הוא שואף להיות בעוד ארבע שנים כוח פוליטי הרבה יותר חזק וזאת במטרה לפלס את דרכו אל עבר התפקיד שאותו הוא חולם להשיג – סגן ראש עיר.
"עוד מוקדם להתעסק בפוליטיקה, אבל אני לא מסתיר שאני שואף גבוה. בבחירות הבאות אכוון לתפקיד בכיר בעירייה", הצהיר כהן, "אני לא מתבייש לומר זאת. נכון להיום נוכחתי לדעת שמי שרוצה לעשות עשייה עושה ולא משנה מה מעמדו. בינתיים המטרה שלי היא לעבוד קשה כדי לבסס את מעמדי הפוליטי בעיר ולבסס את שלטונו של אבי אלקבץ".
לאחרונה האופוזיציה בעיר תוקפת את ראש העיר אלקבץ והקואליציה שלו על כך שהבטחת הבחירות שלהם - לשמור על צביונה היהודי של העיר לא מתקיימת. כהן דוחה את הביקורת על הסף: "משימת שמירת הצביון של עפולה הצליחה ונחלה הצלחה גדולה ואנחנו עדיין נאבקים. סיפוח כפר דחי שהיה אמור לעשות ראש העיר הקודם הייתה הופכת את עפולה לעיר מעורבת. חד וחלק. את זה הצלחנו למנוע ועפולה ניצלה. אמרנו בקול רם וברור שאנחנו רוצים עפולה יהודית למרות המתקפות מצד גורמי שמאל קיצוני חלקם מעפולה".