"בית חם" אלכס גדלקין, נוף הגליל, ממלא מקום ראש העיר
איזו דמות מהעבר היית רוצה לארח בסוכה שלך ולמה? "את ההורים שלי. התגעגעתי אליהם מאוד. היה לנו בית חם מאוד. ביומיום אני בטירוף של עשייה, ואני מרגיש את החוסר בעיקר בחגים ובימים טובים, שהייתי רוצה אותם לצדי".
מה היית מגיש להם לאכול? "כל החברים שלי ובטח בני המשפחה מכירים את האהבה שלי למתוקים. זה הגיע מההורים שלי. הייתי מגיש להם בלינצ'ס ועוגת תפוחים מעשה ידיי, והמון ממתקים".
מה השאלה שהכי מסקרן אותך לשאול אותם ולמה? "הייתי שואל אותם אם הם גאים בי. הייתי מספר להם על רונן שהוא חובש קרבי ועל בת המצווה של סטפני. לדעתי רוב השאלות היו מגיעות דווקא מאמא".
אלכס גדלקין (צילום: שרון צור) והוריו (צילום: אלבום פרטי)אלכס גדלקין (צילום: שרון צור) והוריו (צילום: אלבום פרטי)
אלכס גדלקין (צילום: שרון צור) והוריו (צילום: אלבום פרטי)
(אלכס גדלקין (צילום: שרון צור) והוריו (צילום: אלבום פרטי))
"מה הסוד" אלי ברדה, מגדל העמק, ראש העיר
איזו דמות מהעבר היית רוצה לארח בסוכה שלך ולמה? "את הוריי אידה ורחמים ז"ל, שנפטרו לפני שנבחרתי לתפקיד ראש העיר למרות שאני יודע שהם המלאכים שמלווים אותי שומרים עליי".
מה היית מגיש להם לאכול? "את המאכלים הטוניסאים המסורתיים שהם היו מכינים לחג".
מה השאלה שהכי מסקרן אותך לשאול אותם ולמה? "מה הסוד שבזכותו הם שרדו את חבלי הקליטה בארץ בשנת 1949, ואיך הרגישו לנוכח ניצחון דור ילדי העולים, שמנהיגים כיום את המדינה בכל תחומי החיים. בעצם זה הניצחון המתוק של דור המייסדים שקולם הודר מהאתוס הציוני של הקמת המדינה, ולזכרם נקים את מוזיאון 'בית המייסדים'".
אלי ברדה (צילום: שרון צור) והוריו אידה ורחמים ז"ל (צילום: אלבום פרטי)אלי ברדה (צילום: שרון צור) והוריו אידה ורחמים ז"ל (צילום: אלבום פרטי)
אלי ברדה (צילום: שרון צור) והוריו אידה ורחמים ז"ל (צילום: אלבום פרטי)
(אלי ברדה (צילום: שרון צור) והוריו אידה ורחמים ז"ל (צילום: אלבום פרטי))
"לפגוש את אבא" חביב פרץ, עפולה, ממלא מקום ראש העיר
איזו דמות מהעבר היית רוצה לארח בסוכה שלך ולמה? "את אמי ואבי ז"ל. את אבי לא הכרתי, הוא נהרג כשהייתי בן חצי שנה. הוא היה בן 21, בחופשה ממשמר הגבול ששם שירת. הוא לקח את בני דודיו לבריכת שחייה חדשה שנפתחה ומצא שם את מותו בטביעה. שמעתי עליו הרבה מאמי ומדודיי והייתי שמח לפגוש אותו אישית. אמי גידלה אותי לבד בגדלות נפש, לא החסירה ממני מאומה ומאז פטירתה היא חסרה לי מאוד".
מה היית מגיש להם לאכול? "כמו שציינתי לא הכרתי את אבי, אבל אני משער שאם היה בין החיים הוא היה דומה לדודיי, שהיו מכניסי אורחים גדולים וממלאים את השולחן בשפע ובכל טוב מהמטבח המרוקאי, וכך הייתי נוהג".
מה השאלה שהכי מסקרן אותך לשאול אותם ולמה? "אם הם גאים לראות את בנם בתפקיד ציבורי בכיר, והאם יש להם המלצות איך לבצע אותו טוב יותר. שזכותם תגן על כל תושבי עפולה ומדינת ישראל".
חביב פרץ (צילום: שרון צור) ואביו רחמים (צילום: אלבום פרטי)חביב פרץ (צילום: שרון צור) ואביו רחמים (צילום: אלבום פרטי)
חביב פרץ (צילום: שרון צור) ואביו רחמים (צילום: אלבום פרטי)
(חביב פרץ (צילום: שרון צור) ואביו רחמים (צילום: אלבום פרטי))
"מורה דרך" גולן וקנין, עפולה, מנהל תפעולי פארק עירוני
איזו דמות מהעבר היית רוצה לארח בסוכה שלך ולמה? "דוד שלי אלי וקנין ז"ל, שנפטר לפני שמונה חודשים. אני מתגעגע אליו מאוד. מבחינתי הוא כמו אבא. הוא היה מורה דרך שלי לחיים. כל חיי היו בנויים סביבו".
מה היית מגיש לו לאכול? "את המאכל האהוב עליו - בשר כבש - וגם מגיש לו מלון וסברס".
מה השאלה שהכי מסקרן אותך לשאול אותו ולמה? "למה לא טיפלת בעצמך כל השנים? ועוד הרבה שאלות כמו אם טוב לך שם? ואם אתה רואה אותנו?"
גולן וקנין (צילום: שרון צור) ודודו אלי וקנין ז"ל (צילום: אלבום פרטי)גולן וקנין (צילום: שרון צור) ודודו אלי וקנין ז"ל (צילום: אלבום פרטי)
גולן וקנין (צילום: שרון צור) ודודו אלי וקנין ז"ל (צילום: אלבום פרטי)
(גולן וקנין (צילום: שרון צור) ודודו אלי וקנין ז"ל (צילום: אלבום פרטי))
"הגדול מכולם" ניצן פלג, שדמות דבורה, ראש המועצה האזורית גליל תחתון
איזו דמות מהעבר היית רוצה לארח בסוכה שלך ולמה? "אריק אינשטיין. בעיניי הוא הגדול מכולם. גדלתי עליו, בשבילי הוא ארץ ישראל היפה והטובה. יש לו רפרטואר עשיר של אלבומים עם שירת הארץ כשכל שיר עולה על קודמו במלל ובלחן ונוגע בכל נימיה של החברה הישראלית, אז וגם היום. הוא גם שחקן גדול שמשלב משחק הומוריסטי, ציניות ותחכום. באינספור ראיונות שנתן לאורך השנים הוא לא חסך דבר ואמר תמיד את האמת בפנים. איש גדול".
מה היית מגיש לו לאכול? "ברבוניות מהמזנון של אלטמן, כמובן. וגם תה ולימון. אריק היקר אהב להיות בבית".
מה השאלה שהכי מסקרן אותך לשאול אותו ולמה? "אריק, בקריירה הארוכה והמפוארת שלו, הוא האיש שרתם את האמנים והיוצרים הכי טובים לצדו. הוא האיש שנתן לנו קלאסיקות שהן עבורנו נכסי צאן ברזל, ליווה את המציאות של החברה הישראלית מתחילת דרכה ונתן לה את הפרשנות שלו. הייתי שואל אותו לאן אנחנו הולכים מכאן? בפתחו של העשור השמיני של המדינה האהובה שלנו, איך אנחנו מתגברים על הקוטביות והשסעים בחברה, איך אנחנו נרתמים כולנו לעשייה חברתית טובה יותר ולאיחוד השורות, יוצאים מהמסכים ומדברים אחד עם השני, מחנכים את הילדים שלנו לעולם טוב יותר. והייתי מבקש כמובן שיבטא את המחשבות שלו בשיר".
ניצן פלג (צילום: שרון צור) ואריק איינשטיין (צילום: אביגיל עוזי)ניצן פלג (צילום: שרון צור) ואריק איינשטיין (צילום: אביגיל עוזי)
ניצן פלג (צילום: שרון צור) ואריק איינשטיין (צילום: אביגיל עוזי)
(ניצן פלג (צילום: שרון צור) ואריק איינשטיין (צילום: אביגיל עוזי))
"משימה לאומית" אבי לוי, בית שאן, סמנכ"ל ההתאחדות לכדורגל
איזו דמות מהעבר היית רוצה לארח בסוכה שלך ולמה? "דוד בן־גוריון, אבי חזון עיירות הפיתוח, שראה בהן משימה לאומית".
מה היית מגיש לו לאכול? "את האוכל האותנטי שיש פה בבית שאן, מכל העדות. מהאוכל ומהאנשים בעיר הוא בטוח היה נהנה, אבל מאיך שהמקום התפתח אחרי כל הזמן שעבר מאז קום המדינה, הוא לא היה נהנה. אין מקומות תעסוקה ועדיין יש פערים גבוהים בין הפריפריה למרכז. בית שאן עצמה היא לא מקום נכשל, יצאו ויוצאים ממנה אנשים נהדרים כמו בעוד ערי פיתוח, אבל צריך עוד מקומות תעסוקה כדי שהצעירים יישארו".
מה השאלה שהכי מסקרן אותך לשאול אותו ולמה? "אם זה מה שהוא חשב וציפה שיצמח מהחזון שלו של עיירות הפיתוח? ואם הוא היה פועל אחרת? האם הוא ציפה ש־71 שנה אחרי קום המדינה עדיין יקראו לבית שאן ולערים נוספות עיירות פיתוח, ומה הוא אומר על זה שכל הממשלות עד ימינו לא דאגו לטפח את עיירות הפיתוח כמו שצריך? הפיתוח של העיירות הללו היה צריך להיגמר מזמן".
אבי לוי (צילום: רון צור) ודוד בן גוריון (צילום: דוד רובניגר)אבי לוי (צילום: רון צור) ודוד בן גוריון (צילום: דוד רובניגר)
אבי לוי (צילום: רון צור) ודוד בן גוריון (צילום: דוד רובניגר)
(אבי לוי (צילום: רון צור) ודוד בן גוריון (צילום: דוד רובניגר))
"גיבור ילדותי" עמוס אעידן, עפולה, כדורגלן עבר
איזו דמות מהעבר היית רוצה לארח בסוכה שלך ולמה? "כדורגלן העבר עודד מכנס, שייבדל לחיים ארוכים. גיבור ילדותי. זכיתי לראות ולדבר איתו מקרוב רק בשנה האחרונה. איש צנוע (הפוך ממני). היה מכונת שערים בזמן קשה יותר מהיום".
מה היית מגיש לו לאכול? "קוסקוס וקציצה טוניסאית. הייתי רוצה שיטעם את האוכל הטוניסאי, כי זה מה שיש בסוכה אצלנו".
מה השאלה שהכי מסקרן אותך לשאול אותו ולמה? "האם הוא יכול לכבוש היום את כמות השערים הגדולה שכבש בעבר, ומה יש לו להגיד לאלון מזרחי, 'האווירון', שלא יודע לפרגן".
עמוס אעידן (צילום: שרון צור) ועודד מכנס (צילום: עמית שעל)עמוס אעידן (צילום: שרון צור) ועודד מכנס (צילום: עמית שעל)
עמוס אעידן (צילום: שרון צור) ועודד מכנס (צילום: עמית שעל)
(עמוס אעידן (צילום: שרון צור) ועודד מכנס (צילום: עמית שעל))
"החלטות קשות" אמיר לבון, עפולה, צלם רחוב
איזו דמות מהעבר היית רוצה לארח בסוכה שלך ולמה? "יצחק רבין. כי מאוד יכול להיות שהכל היה נראה אחרת היום אם הוא לא היה נרצח. רבין היה ראש ממשלה אהוב, לפחות על ידי רוב העם. הוא היה ממלכתי, סבא כזה כמו שמעון פרס. הוא האמין שרוב העם רוצה בשלום והוא היה בדרך לנסות להגשים את החזון הזה. אדם שהאמין בלקבל החלטות קשות".
מה היית מגיש לו לאכול? "מרק קניידלאך טעים. מרק זה מאכל שמאחד את העם שלנו בחגים. דודה יפה מעפולה וסבתא אסנת מפתח תקווה נפגשות על סיר קניידלאך בחגים. כל אחד והסיר שלו".
מה השאלה שהכי מסקרן אותך לשאול אותו ולמה? "אם באמת היינו קרובים אז לשלום כולל במזרח התיכון. זו שאלה שכל ישראלי שואל את עצמו, מפעם לפעם".
אמיר לבון (צילום: שרון צור) ויצחק רבין (צילום: דוד רובניגר)אמיר לבון (צילום: שרון צור) ויצחק רבין (צילום: דוד רובניגר)
אמיר לבון (צילום: שרון צור) ויצחק רבין (צילום: דוד רובניגר)
(אמיר לבון (צילום: שרון צור) ויצחק רבין (צילום: דוד רובניגר))
"דמות נערצת" אופיר כץ, עפולה, חבר כנסת (ליכוד)
איזו דמות מהעבר היית רוצה לארח בסוכה שלך ולמה "הדמות שאותה הייתי רוצה לארח בסוכה שלי היא מנחם בגין ז״ל, בגין הוא דמות נערצת בשבילי, משחר נעוריי. אני מעריך ומוקיר את דרך המנהיגות שלו, את הערכים שדבק בהם ואת המסירות שלו למדינת ישראל- לא מעט פעמים בפעילותיי ודרכי כשליח ציבור, אני מנסה לממש את דרכו ועקרונותיו"
מה היית מגיש לו לאכול? "הארוחה שהייתי מגיש לו- כנראה קובה עיראקית מסורתית שסבתא שלי מכינה, לא היה בכל ההיסטוריה מנהיג כמוהו שהיה קשוב ליוצאי עדות המזרח וכיבד את המסורות השונות"
מה השאלה שהכי מסקרן אותך לשאול אותו ולמה?"הייתי רוצה לשאול אותו על רגעיו הקשים- מה הביא אותו להתפטרותו מראשות הממשלה ולהסתגרות בביתו"
אופיר כץ (צילום: דוברות הכנסת) ומנחם בגין (צילום: דוד רובניגר)אופיר כץ (צילום: דוברות הכנסת) ומנחם בגין (צילום: דוד רובניגר)
אופיר כץ (צילום: דוברות הכנסת) ומנחם בגין (צילום: דוד רובניגר)
(אופיר כץ (צילום: דוברות הכנסת) ומנחם בגין (צילום: דוד רובניגר))