בימים אלו מתקיים מיזם ייחודי במדור לאזרחים ותיקים במגדל העמק - תיעוד סיפורי העלייה של ותיקי העדה האתיופית. הסיפורים יאוגדו בספר שיכלול תמונות וסיפורים ובהמשך תתקיים גם תערוכה ייחודית סביב הצילומים והסיפורים שייאספו. פעולה זו מצטרפת לתהליך המואץ של הקמת מרכז המורשת לעדה האתיופית.
ראש העיר אלי ברדה עם אחת המשפחות | צילום: דוברות עיריית מגדל העמקראש העיר אלי ברדה עם אחת המשפחות | צילום: דוברות עיריית מגדל העמק
ראש העיר אלי ברדה עם אחת המשפחות | צילום: דוברות עיריית מגדל העמק
(ראש העיר אלי ברדה עם אחת המשפחות | צילום: דוברות עיריית מגדל העמק)
היוזמה נולדה במסגרת הפרויקט 'מחזירים אהבה' שבו ראש העיר, יחד עם מנהל האגף לשירותים חברתיים מומי בן סימון, מנהלת המדור לאזרחים ותיקים ברכה בן סדון וצוות העו"ס, ביקרו בבתי קשישים המרותקים לביתם מתוך הכרת תודה על פועלם של הוותיקים ועל תרומתם להתפתחותה של העיר.
במסגרת הביקור חשפה ברכה בן סדון את היוזמה לתיעוד סיפורי העלייה של ותיקי העדה האתיופית שהוא המשך ישיר להקמת מרכז בית המורשת לעדה.
"התחלנו מיזם תיעוד ייחודי לקשישים יוצאי העדה האתיופית בעיר. במגדל העמק יש קהילה קטנה ונפלאה של ותיקים מהעדה האתיופית", אמרה בן סדון, "קהילה זו ייחודית ומאופיינת בסיפורי עלייה ובסיפורי מורשת ייחודיים ומרתקים. אנו רואים חשיבות רבה בשימור הזיכרונות והסיפורים שמאפיינים אותם".
אחת מוותיקות העדה היא טורו טג'ין, בת 90, אלמנה, שעלתה לארץ מאתיופיה ב־1984 עם תשעת ילדיה. בעלה נפטר עוד באתיופיה ולכן גידלה את ילדיה בכוחות עצמה. ארבעה מילדיה נפטרו. טג'ין ידועה כאישה בעלת עוצמה וחוזק רב בהתמודדות עם אתגרים רבים שפקדו אותה בתהליך של העלייה, הקליטה והגידול של בני משפחתה.
מומי בן סימון: "אנו מוקירים תודה לאוכלוסיית הוותיקים ביישוב ופועלים לשיפור רווחת אוכלוסייה זו. קהילת הוותיקים במגדל העמק מגוונת והטרוגנית ואנו מקיימים תוכניות ופרויקטים רבים לשימור, תיעוד וחיזוק כל העדות".