החל מ־26 בספטמבר בתי ספר לנהיגה מחוץ לנוף הגליל לא יורשו להגיש בה מבחני נהיגה. משרד התחבורה הרים לאחרונה את הכפפה והחל להכשיר אתר יציאה נוסף למבחני נהיגה בעיר נצרת. בהתאם להנחיות החדשות של משרד התחבורה, בתי ספר ללימוד נהיגה שאינם רשומים בנוף הגליל, לא יורשו להגיש את תלמידיהם למבחן מעשי בעיר.
מבחן נהיגה בנוף הגליל | צילום: שרון צורמבחן נהיגה בנוף הגליל | צילום: שרון צור
מבחן נהיגה בנוף הגליל | צילום: שרון צור
(מבחן נהיגה בנוף הגליל | צילום: שרון צור)
"חלק גדול מלומדי הנהיגה בעיר עושים זאת בגלל מיקומו של משרד הרישוי. המורים מעדיפים להגיש את התלמידים שלהם לטסטים בכבישים מוכרים בעיר שבה הם לומדים. מיקומו של משרד הרישוי בנוף הגליל מחד ומאידך היעדר משרד רישוי בנצרת הם גורם משיכה מרכזי ללמ"דים", הסביר ראש העיר פלוט, המנהל זה זמן רב מאבק כנגד מספרם הגבוה מהממוצע של רכבי הלמ"דים בכבישי העיר.
המשמעות של פתיחת אתר למבחני נהיגה בנצרת היא הפחתה משמעותית של העומס התעבורתי הלא סביר שפוקד את העיר נוף הגליל. "אני מברך על ההחלטה ומבחינתי פתיחת משרד הרישוי בנצרת היא בשורה של ממש לנוף הגליל", אמר פלוט בתגובה.
יצוין כי על פי הנהלים החדשים בנוף הגליל יותרו מבחנים מעשיים רק לרכבים פרטיים ולאופנועים וגם הם רק בכפוף לרישום בית הספר בעיר. "כל מי שלא שייך לעיר יפנה לנצרת ושם יקבל את השירות", נמסר מהעירייה וצוין כי הפרויקט יוצא לדרך לאחר שאושר על ידי ועדה מיוחדת במשרד האוצר.
גדי שר, מורה לנהיגה בנוף הגליל, לא משוכנע שההחלטה הזו תועיל. "אני חושב שאף אחד לא ירצה לעשות טסטים בתוך נצרת", אמר שר, "הכבישים שם עמוסים מדי ולכן הם ייצאו לעשות את הטסטים בהר יונה או במקום אחר. אני חושב שמשרד התחבורה צריך לקבל החלטה שמגבילה את המרחק מנקודת היציאה לטסטים, אל העיר שאפשר ללמד בה נהיגה. באים לפה בתי ספר לנהיגה מיישובים ליד שפרעם ועושים שיעורי נהיגה בנוף הגליל ולא בשפרעם. כיום אני יכול ללמד נהיגה בעפולה או בטבריה אף אחד לא מגביל אותי".
ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "לבקשת ראש עיריית נוף הגליל, רונן פלוט, אישר משרד התחבורה לבצע מבחני הנהיגה בעיר נוף הגליל, רק עבור בתי ספר הרשומים ופועלים בעיר. לרשות כל בתי הספר לנהיגה בנצרת, הכשיר משרד התחבורה אתר יציאה נוסף למבחני הנהיגה בעיר. האתר החדש מוקם בימים אלה וצפוי להתחיל לפעול בחודש אוקטובר".