ספר ילדים חדש וייחודי על הקרב בגבעת התחמושת ושחרור הכותל המערבי 'אריות על הגבעה', שכתב הסופר העפולאי עמונאל בן סבו, הושק בבית הנשיא בהשתתפות נשיא המדינה ראובן ריבלין ושלושת גיבורי התמונה 'הצנחנים בכותל' של הצלם דוד רובניגר – חיים אושרי, ד"ר איציק אפרת ותושב עפולה ציון כרסנטי. הספר יצא בהוצאת האיכות 'מיטב-ארגמן'.
הצנחנים, הסופר עמנואל בן סבו (משמאל) עם הנשיא ראובן ריבלין (צילום: דוברות בית הנשיא)הצנחנים, הסופר עמנואל בן סבו (משמאל) עם הנשיא ראובן ריבלין (צילום: דוברות בית הנשיא)
הצנחנים, הסופר עמנואל בן סבו (משמאל) עם הנשיא ראובן ריבלין (צילום: דוברות בית הנשיא)
(הצנחנים, הסופר עמנואל בן סבו (משמאל) עם הנשיא ראובן ריבלין (צילום: דוברות בית הנשיא))
האירוע נפתח בדברי ברכה ולאחר מכן סיפר הנשיא ריבלין זכרונות ממלחמת ששת הימים. "זהו ספר חשוב ביותר לדור הצעיר, שם הספר ממש מתאים. אכן הלוחמים היו אריות על גבעת התחמושת", אמר הנשיא ריבלין לסופר בן סבו.
"שלושת הצנחנים, גיבורי הספר החדש והמרגש יצאו לקרבות כל אחד ממקום אחר. שלושתם לחמו בגבורה מתוך תחושת שליחות למען עם ישראל. 'ספר הילדים החדש, 'אריות על הגבעה', נכתב מתוך תחושת כבוד לפרק ההיסטורי של הקרבות על העיר העתיקה עד לשחרורה'', אמר המחנך-סופר עמנואל בן סבו, והוסיף: ''צילומו ההיסטורי של חתן פרס ישראל המנוח, דוד רובינגר ז''ל, אשר נכנס לפנתיאון הישראלי ובו מביטים הצנחנים בערגה, בכמיהה, בכאב ובעוצמה, הוא בבואה של המלחמה ההיא. הצילום ההיסטורי הוביל אותי לאורך כל כתיבת הספר, בראיונות עם גיבורי התמונה והיסטוריונים צבאיים, כדי להיות הכי קרוב לאמת ההיסטורית''.
התמונה ההיסטורית (צילום: דוד רובניגר)התמונה ההיסטורית (צילום: דוד רובניגר)
התמונה ההיסטורית (צילום: דוד רובניגר)
(התמונה ההיסטורית (צילום: דוד רובניגר))
ציון כרסנטי אחד משלשת הלוחמים המונצחים בתמונה המפורסמת, התרגש עד מאוד כשקיבל את הספר לראשונה. ''המפגשים של חבריי ושלי עם הסופר עמנואל בן סבו היו מרגשים", סיפר כרסנטי, "הסופר הצליח לדייק אותנו, להצליב עדויות מהמלחמה שהתרחשה לפני 52 שנה ולזקק את העובדות ההיסטוריות באזמל סופרים רגיש, עדין ונאמן לאמת. ספרים רבים נכתבו אודות הקרב הזה, אך אני קובע חד משמעית, הספר הנפלא הזה 'אריות על הגבעה' הוא המרגש ביותר. אני רואה בספר זה סוג של שליחות חינוכית, ערכית, חווייתית כספר לבני הדור הצעיר, המחבר אותם לאתוס הלאומי, שחרור ירושלים הבירה".
כרסנטי הוסיף ואמר כי הוא וחבריו מקדשים את הספר לגיבורים שנשארו לנצח על הגבעה ולא זכו לראות את התפתחות העם היהודים בירושלים, כשאין בליבה חומה. "זו ההנצחה הראויה להם. אנו מודים ומעריכים את פועלו הספרותי, היצירתי ובעיקר הרגיש של הסופר עמנואל בן סבו, שנגע ברגישות בקרב הקשה על הגבעה", אמר כרסנטי.